Mactronic Luna 140 lm

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
zarnik
Posty: 14
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 21:00
Lokalizacja: mazowsze

Mactronic Luna 140 lm

Post autor: zarnik »

WADY:
- co któryś raz nie daje się uruchomić... dobrze, że mam zwyczaj testowania produktów przed wyjazdami !
- konieczność przeskakiwania przez 7 trybów (nie wykorzystano możliwości/funkcji "dłuższego" przyciśnięcia przycisku np dla włączenia trybu światło czerwone i zielone),problem tylko częściowo rozwiązuje "pamięć ostatniego trybu"
- zbyt delikatny/wiotki mechanizm zapadkowy do pochylania.. w trakcie biegania do wyboru pozostaje tylko pozycja 0 stopni (całkowicie na wprost)
- zbyt mała "niska" powierzchnia styku/oparcia na czole, producent mógłby nakleić "wyższy" pasek gąbki bo jest miejsce i byłoby OK
- wypułka/podatna na zarysowania powierzchnia reflektora przed diodą, wystarczyło zaprojektować delikatne wgłębienie
- nieco zbyt mały i twardy przycisk do włączania
- niezgodny z realiami 180 h czas świecenia dla 10 % mocy (powinna być jakaś norma i bez względne wskazanie jakich baterii dotyczy wynik, np podawanie czasu tylko do momentu kiedy jasność nie spadnie o > niż 10 % wartości początkowej )
- żeby zapamiętać ostatni tryb trzeba czekać ok 5 sekund.. wystarczyłoby przecież 2 sekundy
- na I pozycji powinien być częściej używany tryb MIN, a nie MAX
- nieco zbyt obła dolna część obudowy, co utrudnia znalezienia oparcia dla kciuka w trakcje operacji włącz/wyłącz

ZALETY:
+ w trybie 10 % mocy (prawdopodobnie ok 16 lumen, odnosząc się do mocy MAX) świeci bez większej zmiany jasności przez ok 36 h (baterie Ni-Mh Eneloop Panasonic BK-4MCEE) to ok 5x dłużej niż Petzl z tematu
+ sprawne włączanie/wyłączanie nawet w grubej rękawicy ! przycisk mały, ale z "wyraźny" pod palcem
+ brak stabilizacji, tym samym dłuższy czas świecenia
+ ogólne wykonanie bardzo dobre, zbliżone do Petzl-a
+ aktualnie b.dobra cena na allegro, bo już od 45 pln !

Kontaktowałem się z Mactronic (dział marketingu) żeby wstępnie przetestować latarkę.. i przekazać opinie tutaj oraz w środowiskach turystycznych i znajomych klubach. O ile początkowo kontakt b.dobry to finalnie zostałem kompletnie zignorowany nie otrzymując żadnej odpowiedzi.

Z serwisem początkowy kontakt bardzo dobry... wysyłałem właśnie latarkę do naprawy.

Dowiedziałem się, że Luna nie będzie już rozwijana, a szkoda. Zastępuje ją Nomad, który będzie też w wersji bez stabilizacji, która pobiera dodatkową energię i skraca czas działania. Nie wiem czy to prawda, ale skoro jest jakiś dodatkowy układ elektroniczny to całkiem możliwe. Dodatkowo ma mieć funkcję dłuższego przyciśnięcia dla zmiany koloru. Czyli finalnie 3-4 przekliki. Wtedy byłoby super !

Witryna dystrybutora:
http://www.mactronic.pl/pl/products/lat ... /1996.html

Załączam foto bo nie wiadomo jak długo jeszcze będzie na serwerze dystrybutora:
Obrazek[/url]

Ciężar bez baterii 60 gram.
Załączniki
luna.png
luna.png (447.11 KiB) Przejrzano 4694 razy
zarnik
Posty: 14
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 21:00
Lokalizacja: mazowsze

Re: Mactronic Luna 140 lm

Post autor: zarnik »

2 lata minęły latarka działa. Użytkowana ok 3-15x w miesiącu.

- pasek pofałdował, ale trzyma lamkpę na głowie :)
- w międzyczasie 1 czy 2 wizyty w serwisie
- blaszki/styki baterii wyglądają jakby dotknął je karb i za chwilę miały ułamać się.. ! to nie wróży dobrze, przed kolejnymi wyjazdami. Kupię chyba drugą taka samą.
- przycisk zrobił się mniej wyraźny, sam grzbiet jest jakby bardziej ostry... najprawdopodobniej trzpień przełącznika powoli przebija gumkę

Pytanie czy warto wymienić diodę na Cree XP-G2 proponowaną w artykule ?
light-test.info/pl/czolowki/161-mactronic-hls-nl1-luna-hls-nl2-nomad

Zależy mi wyłącznie na długości czasu świecenia 180 h, który i tak jak świetny i nie do pokonania !
ODPOWIEDZ