Latarka IR konstrukcja własna

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
gesiu40i4
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 18 lut 2021, 17:17
Lokalizacja: Poznań

Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: gesiu40i4 »

Czesć wszsystkim! Bardzo dziękuję za możliwość dołączenia do forum
Trafiłem na to forum przypadkiem, jak już prawie poddałem się z realizacją mojego pomysłu.
Na wstępie powiem że wiedzę z zakresu elektroniki mam bardzo ograniczoną, ale próbuję nadrobić :)

Ale do rzeczy:
Potrzebuję latarki świecącej dwiema diodami IR 850 albo 950 nm, światło ma być jak najmocniejsze, wybrałem takie diody: Dioda led 3W 859nm:
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-IR-850 ... zerwona/97
Chciałbym to zasilać ogniwami 18650, niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedniego pasującego sterownika.
Czy taki zestaw będzie działał jak trzeba?
2 x dioda 3W - połączone szeregowo ( z linka wyżej)
sterownik: https://led-byt.pl/pl/p/DRIVER-LED-ster ... 1500mA/367
jedno ogniwo 18650, ewentualnie dwa równolegle

Z góry dziękuję za pomoc, rozważam też zlecenie budowy latarki, wiec chętnych do wykonania takiej zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: Pyra »

Witam

Zwróć uwagę, że te diody mają napięcie przewodzenia w granicach 1,4 - 1,8V. Dwie szeregowo, powinny więc mieć łącznie w okolicach 2,8V (optymistycznie) - 3,6V (pesymistycznie). Realnie spodziewał bym się w okolicach 3,2 - 3,3V. Daje to możliwość połączenia diod szeregowo i zasilania z jednego ogniwa Li-Ion. Do tego sterownik oparty o 2xAMC7135 i masz 700mA przy maksymalnym wykorzystaniu ogniwa i minimum kasy.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
gesiu40i4
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 18 lut 2021, 17:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: gesiu40i4 »

Hej, wielkie dzięki za odpowiedź.
Chyba za mało podkreśliłem jak mało znam się na budowaniu latarek :)
Do tego sterownik oparty o 2xAMC7135 i
- myślałem raczej że znajdę jakiś sterownik pasujący do moich założeń :P Raczej nie podejmę się budowania sterownika w oparciu o podzespoły.

Czy ten, który podałem w linku będzie ok? bo jest jeszcze podobny z 700mA, ale diody mają max 750, więc myślę że ten większy bezpieczniejszy?

Z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: Pyra »

Witam
gesiu40i4 pisze: czwartek 18 lut 2021, 21:27 ...bo jest jeszcze podobny z 700mA, ale diody mają max 750, więc myślę że ten większy bezpieczniejszy?
Ten 700mA będzie OK.
A jeśli chodzi o prąd, to powinien być mniejszy od maksymalnego, a nie większy. Podejrzewam, że gdybyś puścił przez te LEDy 1500mA, spaliły by się bardzo szybko.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
gesiu40i4
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 18 lut 2021, 17:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: gesiu40i4 »

Dzięki za odpowiedź, ale dwóch moich znajomych - mądrzejszych ode mnie w tym temacie - sugerowało mi właśnie żebym tam puścił większy prąd bo inaczej się będzie sterownik grzał, a tak będzie miał większą sprawność :/ Zamówiłem obydwa i tamte ledy też, będę kombinował jak przyjdą :)
Dzięki i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: Pyra »

Witam
gesiu40i4 pisze: czwartek 18 lut 2021, 23:14 ...- sugerowało mi właśnie żebym tam puścił większy prąd bo inaczej się będzie sterownik grzał,
A to przyznam ciekawa teoria... :shock:
Zastanawiam się dlaczego 1,5A by się miał mniej grzać i mieć większą sprawność, ale pomińmy.
Dwie diody połączone równolegle, przy czym na każdą max zalecany prąd, przy kiepskich podłożach, no cóż, sterownik by wytrzymał, ale LEDy już nie za bardzo.

Dziś byłem "odwiedzić" kolegów automatyków, którzy skarżyli się, na LEDowe kontrolki, że szybko się palą, oczywiście naprawiali na tych samych podzespołach, jakie tam umieścił projektant. Czyli: zasilanie 27V, LEDy 5mm (w różnych kolorach, prądy katalogowe 10 - 20mA), do tego szeregowo połączona dioda "zabezpieczająca"(prostownicza!) i rezystor 1,2k. Ten układ daje ponad 20mA w diodę. Oczywiście kontrolki zaprojektowane przez fachowca projektanta. Czyli podobno też się zna. :wink:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
gesiu40i4
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 18 lut 2021, 17:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: gesiu40i4 »

Wiesz, ja się nie znam, zabieram się za pisanie ogłoszenia "zlecę" :P Znajomy, który mi to mówił tłumaczył że dioda bierze max 750mA i więcej nie weźmie, ale jak będzie dostawać za mało to sterownik padnie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: Bocian »

gesiu40i4 pisze: piątek 19 lut 2021, 14:42 Znajomy, który mi to mówił tłumaczył że dioda bierze max 750mA i więcej nie weźmie, ale jak będzie dostawać za mało to sterownik padnie.
Zmieniłbym doradcę technicznego :shock: a najlepiej, jak napisałeś, zleć to komuś kto ma pojęcie.
Sometimes darkness can show you the light
gesiu40i4
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 18 lut 2021, 17:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: gesiu40i4 »

Dzięki za odpowiedź, sorry bo mnie chwilę nie było - czyli będzie grało jak podłączę dwie diody szeregowo i ten sterownik 700mA?
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: murgrabia1410 »

A jakie jest przeciwwskazanie podłączenia pojedynczej diody pod amc 7135? Bez większych kombinacji. Diody zasilamy prądowo a nie napięciowo. Napięcie samo powinno się ustalić na diodzie. Jedynym minusem jest wytrącenie ciepła na AMC. Przy 350mA/700mA raczej nie powinno być problemu. Zresztą miałem przez chwilkę na warsztacie convoya UV i tam był ? raczej normalny Nanjg 105... (3xAMC). Napięcie raczej nie ma znaczenia przy zasilaniu. Jedynie musi być większe od If leda. Aby w ogóle zadziałała.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: ptja »

IMHO dużo większy sens ma ciągnięcie z ogniwa 700mA i tracenie 420mW niż 1400mA ma i tracenie 3,36W (wartości przy 4,2V, przy 3,7 będzie to 70mW i 2,66W).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
abyss
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 23:52
Lokalizacja: Irlandia

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: abyss »

Pisz jak ci idzie. Ja roboczo/testowo używam oświetlacza od kamer - mam kilka 850nm i 940nm. Te 940nm są widzialne "dużo gorzej" w kamerze, nadają się do oświetlania na 2-4 metry w pomieszczeniach. Na zewnątrz odczuciowo ze 3-4 razy słabsze od 850nm.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: Bocian »

Dobrze kombinujcie, ale można lepiej ;)
Trochę grzebania przy rezystorach pomiarowych i myślę, że bez problemu zasili diodę IR.
www.aliexpress.com/item/100500161955725 ... f769IzRPAd
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Latarka IR konstrukcja własna

Post autor: Sosenia »

abyss pisze: sobota 06 mar 2021, 22:21Te 940nm są widzialne "dużo gorzej" w kamerze
Zależy od kamery - widziałem w sprzedaży już kamery czułe na 940 nm. U mnie stare kamery widzą 940 nm całkiem nieźle, w zasadzie jakbym świecił małym ZOOMem.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ