Oświetlenie Warzyw i Owoców

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
elmiro1
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 09 mar 2021, 23:21

Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: elmiro1 »

Witam.
Chciałbym zasięgnąć porady czym oświetlić Halę, pomieszczenie 72m2. Box ma wymiary 12m głębokości na 6m szerokości, punkty świetlne elektryk puścił mi na wysokości 320cm od posadzki. Punkty świetlne znajdują się na dwóch bocznych (12m) ścianach w ilości po cztery punkty na ścianę, czyli będzie ich osiem. Najważniejszą dla mnie sprawą jest to, aby w tym pomieszczeniu było w miarę możliwości dość widno, ale najważniejsze jest to, żeby produkty którymi handluję miały kolor taki, jak w rzeczywistości. Będę sprzedawał warzywa i owoce i chodzi mi o to, żeby Pomidory, Rzodkiewka itp były czerwone, a nie blade, a np Koperek, Natka i Szczypiorek były zielone.

Znalazłem kilka sklepów internetowych, które się zajmują sprzedażą ledowych oświetleń do sklepów warzywnych, mięsnych i wędliniarskich ale tam ceny zaczynają się od 350zł za jeden halogen Led i też nie ma 100% pewności czy trafię z dobraniem odpowiedniej barwy światła.

Myślałem też o tych żarówkach od kolegi z forum:

https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-l ... 0034983386

Tylko nie wiem czy przy tej barwie Zielone będzie naprawdę Zielone, a Czerwone będzie krwisto Czerwone ??
No i te żarówki GU10 mają tylko 400Lm, czy osiem takich żaróweczek wystarczyłoby na oświetlenie takiej powierzchni 72m2 ?

Jeżeli ktoś z kolegów i koleżanek ma, jakieś doświadczenie w tej dziedzinie to będę bardzo wdzięczny za, jakieś konkretne wskazówki.

Ps. Brałem też pod uwagę żarówki Filament ale nie miałem nigdy z nimi żadnego doświadczenia więc jestem otwarty na wszelkie propozycje z Waszej strony.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: Mociumpel »

Przydałby sie rysunek ala projekt - na jego podstawie łatwiej i szybciej coś zaproponować ale ze względu na weekend podam tylko tyle na razie
https://holdbox.eu/product-category/swi ... ki-led-t8/
Ponieważ nie jest to tani produkt to zazwyczaj ekonomia wynika ze sprytu czyli precyzyjnego dostosowania ilości do potrzeb i równie precyzyjnego ich podwieszenia (wysokość, miejsce itd.) - stąd szczegóły gdzie co i jak dopiero gdybym miał rysunek - w miarę precyzyjny ...
elmiro1
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 09 mar 2021, 23:21

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: elmiro1 »

Jutro będę mógł wrzucić zdjęcie, będzie pokazane,jak elektryk puścił rurki i gdzie wyprowadził podłączenia pod punkty świetlne.

Wytłumaczę troszkę na skróty, jest ściana z białej blachy trapezowej/falowanej o długości 12-stu metrów, przy samej ścianie na posadzce betonowej, na euro paletach (80x120cm) będzie poukładany towar, luzem i w klatkach plastikowych, i musi być on dobrze oświetlony (Barwa)
Przewody elektryczne w rurkach są już poprowadzone na wysokości 320cm od posadzki, przewody są tylko na tych dwóch ścianach 12-sto metrowych. Są jeszcze dwie ściany o szerokości 6 metrów, przednia i tylna, na tylnej ścianie nie dałem żadnej elektryki, a w przedniej ścianie są drzwi wejściowe 200x200cm i bardzo duże okno, także na tej ścianie też nie ma żadnej elektryki oprócz skrzynki rozdzielczej.
Jeżeli to się przyda, to napiszę, że będzie to hurtownia warzyw i owoców, zainwestowałem tam już kupę pieniędzy, zostało mi tylko oświetlenie do zrobienia i nie chciałbym wydać na to milionów gdyż nie wiadomo, jak długo będę tam egzystował :-)
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: BKK »

Dobra. A co do tej pory udało ci się znaleźć? Jakie parametry mają te specjalizowane konkretne źródła światła? Bo, że do oświetlania żywności stosuje się specjalne lampy, to wiadomo. Teraz, co ty już o nich wiesz? Jaka barwa? Jakie CRI, jakie inne dane uzyskałeś? Bo na razie wątek zamyka się w tym - potrzebuję właściwego oświetlenia, ale ono jest drogie, więc powiedzcie mi, jak to zrobić za ułamek ceny...
elmiro1
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 09 mar 2021, 23:21

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: elmiro1 »

Co udało mi się znaleźć, przeczytać, a mianowicie to, że barwa światła ma być neutralna bardziej w stronę 3500-4000K i CRI powyżej 80, najlepiej 97 :)

Specjalistyczne firmy oferują takie produkty:
https://luxitech.pl/pl/c/OSWIETLENIE-ST ... -I-OWOCE/4

Ja na przykład przyglądam się z zaciekawieniem tym produktom:
viewforum.php?f=57

Tylko jest taka sprawa, że nie za bardzo wiem w którą żarówkę się wstrzelić, czy 12W E27 98CRI czy GU10 7W 98CRI
Druga rzecz dotyczy tego, czy cztery którekolwiek z wyżej podanych żarówek Bociana będą wstanie oświetlić mi dość intensywnie bok jednej ściany hali na długości około 10-ęciu metrów, środek hali mniej mnie interesuje bo musi być wolny na przejazd wózków z towarem dla klienta.
Trzecia sprawa to barwa światła, wiem tylko tyle, że jak klient zobaczy koperek, natkę czy szczypiorek pod żarówką 2700K to tak szybko ucieka z hurtowni, że już go nie zatrzymam, a pomidory, rzodkiewka czy truskawki wyglądają przy 2700K przepięknie.
Więc zapytałem tu na forum z myślą, że może, jakiś fachowiec się znajdzie co miał styczność z podobnym tematem i coś doradzi.
Mi osobiście migocze w głowie coś pomiędzy 3500K a 4000K, ale widzę, że niestety będę musiał trochę pożonglować żarówkami od Bociana, a na dodatek to nawet nie wiem czy one dadzą radę odpowiednio mocno doświetlić mi ten towar z wysokości Trzech metrów ??, w ostateczności mógłbym je trochę opuścić np na 2,5 metra.
Co do Twojej sugestii "Za ułamek ceny" to faktycznie się nie da, też jestem tego samego zdania, ale za 1/3 ceny bez żadnego problemu.
A drogo też nie znaczy, że będzie dobrze, nie sztuka zamówić 10 reflektorów po 420 złotych, takich, jak w pierwszym linku, tylko później się użerać z wymianą, jak coś pójdzie nie tak, sklepy internetowe nie chcą wymieniać towarów zakupionych na firmę.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: BKK »

Nie wiem, czy punktowe źródła światła się spiszą. Światła ma być dużo, ale nie ostre, czyli raczej coś rozproszonego. Chyba, że chcesz celować w określone produkty. Należy unikać powstawania cieni, produkty mają być ładnie oświetlone z każdej strony. Najprościej, to przejść się do marketów i popatrzyć, jak są zrealizowane oświetlenia nad tymi działami. Faktycznie światło tam jest inne. O stoisku mięsnym nawet nie wspominając.
Jak sobie wejdziesz w karty katalogowe prezentowanych produktów, to odczytasz parametry takie, jak barwa światła, CRI, a nawet rodzaj zastosowanego emitera. Cena, jaka jest wynika z systemu i obudów, czyli w zasadzie tutaj jest jedyna droga do cięcia kosztów.
To, że koperek wygląda marnie w ciepłym świetle , a truskawki doskonale, wynika z ich kolorów. Zielony, to zimny kolor, a czerwony ciepły.
Myślę, że spokojnie możesz komunikować się z Bocianem i razem dojdziecie do rozwiązania, które cię zadowoli.
elmiro1
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 09 mar 2021, 23:21

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: elmiro1 »

Dzięki za odpowiedź.
Zamówiłem już u kolegi Bocian na próbę cztery oczka 7W 98CRI, najwyżej będę dobierał barwę światła metodą prób i błędów, aż dojdę do tego, czego oczekuję :lol:
Jeżeli będzie słabe natężenie światła to dam dziesięć takich oczek na ścianę w odstępie jednego metra, co by wyeliminować efekt cienia o którym wspomniałeś.
Myślę, że jak te oczka będą wisiały na wysokości 2,5 metra w odstępie jednego metra, to da to efekt taki sam, jak w przypadku zastosowania oświetlenia liniowego.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: BKK »

Możesz też oryginalnie rozłożyć produkty kolorami. W sumie uzyskałbyś ciekawy efekt, od bakłażana, po pomidory. I dobrać oświetlenie mieszając źródłami światła.
elmiro1
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 09 mar 2021, 23:21

Re: Oświetlenie Warzyw i Owoców

Post autor: elmiro1 »

Tak właśnie myślałem zacząć zabawę, eksperyment. Zamówiłem od Bociana, chwilowo cztery oczka 7W, dwa 3500K i dwa 4000K, jak będzie słabo będę schodził stopniowo z barwą światła w dół i na odwrót. Towar będę właśnie układał tak, jak napisałeś, będzie pogrupowany od ciepłego koloru (Pomidory) do najzimniejszego, w moim asortymencie zimnego światła wymaga kilka produktów, takich, jak np Bób, Kalafior, Sałata etc.
ODPOWIEDZ