Dość długa listwa przysufitowa

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Budzik
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 14:54
Lokalizacja: Poznań

Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: Budzik »

Zabrałem się za samodzielny remont salonu i już mnie boli głowa ;-D

"Wymyśliliśmy" listwę przysufitową z paskiem led który to led będzie świecił na ścianę.

Pokój ma 26 metrów obwodu.

Jako ze to salon to chcielibyśmy aby światło było dość jasne ale raczej w stronę ciepłego (nie trupio jasne, nie bardzo żółte) z możliwością ściemniania.
Sam pokój jest ciemny, wiec ta listwa ma mieć funkcję zarówno doświetlającą jak i ozdobną.

No i tu pytania:
- 12v czy 230?
- jakie diody? (możecie polecić konkretnego producenta żeby nie trafić na coś co za pół roku będzie miejscami poprzepalane?
- jeżeli 12v to w ilu miejscach należałoby się podłączyć z zasilaniem bo już mnie przestrzegano przed spadkami napięcia
- każda inna rada będzie w cenie bo jestem lajkonikiem do kwadratu :)

Z góry dziękuję
Marcin
Pozdrawia... Budzik
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: BKK »

Na pewno nie 12V. Co do 230, to nie znam taśm ledowych na 230V. Taśma na 24V (wyższe napięcie, mniejszy prąd).
Zasilanie i tak należy podłączyć w kilku miejscach. Może być na rogach. Na dłuższej ścianie nawet w środku.
Barwa zależna od koloru ścian, ale nie schodziłbym poniżej 3000K i nie ponad 5000K.
Sterowanie jasnością sterownikiem PWM. Jest pełno dedykowanych.
Jeśli pokój ciemny, to przydałaby się mocniejsza taśma. Mocne taśmy potrafią dość intensywnie grzać, więc dobrze je zamontować w dedykowanych aluminiowych profilach lub jeśli te nie pracują, to wykonać podstawę z blachy aluminiowej.
Budzik
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 14:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: Budzik »

Ok - czyli 24V

Jak to powinienem zrealizować? Jeden zasilacz i od niego kilka przewodów?
Jaka długość pojedynczego fragmentu będzie maksymalna żeby nie było widać różnicy w jasności?
2 zasilacze i do każdego puszczona taśma w dwie strony da jakieś 6,5m od zasilacza do najdalszego punktu.

W jakie ledy celować? Model?

Jaka moc? 10W / m to będzie juz 260W przy włączeniu na maksymalną jasność.
W sumie ok, zapewne przez większość czasu będą ściemnione dzięki czemu zapewne przeżyją bezawaryjnie więcej czasu.

Możecie polecić jakąś konkretną markę ledów tak żeby to miało ręce i nogi w temacie jasności a z drugiej strony nie kosztowało majątku?
Pozdrawia... Budzik
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: BKK »

Tak, jeden zasilacz i kilka przewodów. W zależności od odległości przewody mogą mieć nawet 1.5 - 2.5mm^2. Jest taka aplikacja - Electrodoc, w której policzysz sobie spadki napięcia i inne potrzebne parametry.
Co do taśm, to nie mam określonego producenta, ale mam firmę, w której się zaopatruję i nie narzekam. Na pewno nie kupuje najtaniej na allegro.
Wszystko zależy, jak mocnego strumienia świetlnego wymagasz. Więc moc może być znacząca. Dlatego polecam taśmę na 24V, sprawa prądów w obwodzie.
Nie kupuj taśm z "silikonową" osłoną. Bo to bardzo często nie silikon i żółknie. Lepiej taśmę, korytko i "szybkę". Tam, gdzie się zaopatruję, mają nawet różne gradacje "szybek".
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: Mociumpel »

Narysuj jak wygląda listwa i jak chcesz ułożyć taŚmę:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
A - taśma ma najmniejszy "opór" w wydalaniu strumienia - bardzo ładnie oświetla i "marnuje" najmniej mocy docierającej do podłogi - powiedzmy 40% strumienia, przy okazji giga wada - idealnie podkreśla nierówności sufitu - niestety tylko do idealnych sufitów - chyba że jest półka nisko - powiedzmy 15cm od sufitu, druga wada to jeśli półka jest za krótka a pomieszczenie długie to "widac z krańca pokoju ledy walące w oko - rada - dłuższa lub lekko uniesiona półka - nigdy z ostrym pod katem prostym progiem na końcu do góry. W tym przypadku dookoła wystarczy taśma 5W/600lm/metra - wtedy na całość masz ok. 15600lm/130W z czego do ziemi dociera ok. 40% czyli 7,0 klm co daje w przeliczeniu na żarówki 100W żyrandol o mocy 400W - co oznacza że będzie BARDZO jasno i przydałby sie ściemniacz na pilota. Potrzebne dwa sterowniki zasilacz 150W i przy tasmie na dobrym podkładzie dwuwarstwowym dwa punkty zasilania
B - taśma wali w sufit powstaje giga mocna krecha - nadaje się raczej do delikatnego akcentowego i klimatycznego stąd sugestia raczej słabszych taśm - do podłogi dociera jakieś 20% światła
C - wymaga specjalnego profila - i jest optymalnym wyborem aby oświetlić pokój i nie uzyskiwać giga wyraźnych nierówności sufitowych.

Przykładowe profile i szybki w tym gradacje "mleczności" https://klusdesign.pl/produkt/77 - producentów profili tanich/drogich jest w Polsce kilku, dystrybutorów chińskich wynalazków od groma - dla niewymagających chinol za 10 zł za 2m z szybką też się nada ...

Szczegóły jak narysujesz więcej.
Budzik
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 14:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: Budzik »

Dzięki za podpowiedzi.
Myślałem o odwrotnym układzie - listwa przyklejona do sufitu i oświetlanie ściany.
Listwy najprostsze z możliwych, tego typu:
https://www.sklep-sztukateria.pl/images/LK/LK_01.jpg
Pozdrawia... Budzik
Budzik
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 14:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: Budzik »

Zainstalowałem sobie ten program - z tego co widze spadek na samych przewodach to niewielkie wartości.
Ale jak wyliczyc spadek napiecia na samym pasku ledów? Jaki tam jest rozmiar przewodu?

Co do sciemniaczy - czy możecie mi pokazać dokładnie czego mam szukac?
Są takie w formie tradycyjnego włacznika mocowanego do puszki?
Bo jak wpisze sciemniacz pwm do googla to same moduły mi pokazuje elektroniczne.
Pozdrawia... Budzik
flako09
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 26 sie 2021, 13:21
Kontakt:

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: flako09 »

Odświeżam wątek. Zamierzam zainstalować listwę przysufitową w mieszkaniu, możesz mi doradzić jaki model i moc wybrałeś? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Budzik
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 14:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: Budzik »

Wątek jest sprzed dwóch dni więc jeszcze nic nie wybrałem i ogólnie jestem głupszy niż na początku ;-DDDD
Pozdrawia... Budzik
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dość długa listwa przysufitowa

Post autor: BKK »

Ale w czym się pogubiłeś? Puszczasz sobie zasilanie przewodem 2x1.5 mm^2, albo nawet 2.5 mm^2, jak chcesz mieć z zapasem, mogą być pojedyncze żyły, równolegle do taśm. Puszczasz to w pętlę i z niej sobie zasilasz taśmy na rogach. I tyle. Taśma, to już twój wybór. Na rynku jest taka różnorodność, że cięźko coś polecić. Ty decydujesz, jaka barwa, jaka moc. To twoje preferencje i twój budżet. Technikalia masz wyżej.
ODPOWIEDZ