Oświetlenie i uprawa roślin - pytanie na początek.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

marmez pisze:
n0rbi666 pisze:Podejrzewam, że roślina powinna mieć cykl dzień/noc - dopytam dzisiaj dziewczyny, ona powinna takie rzeczy wiedzieć
Też podejrzewam, że lepiej doświetlać w "dzień" ewentualnie ten dzień przedłużyć, a skrócić noc. No i pewno to jeszcze zależy od rośliny. Są rośliny krótkiego dnia i długiego... chyba ;)
Moje 2 egzemplarze roślin doświetlane były raczej w nocy i czasami w dzień (gdy zapomniałem wyłaczyc). Około tygodniowa terapia odnowiła ich kolorystykę. Żarówka gorsza niz ta omawiana powyżej.
W dzień przy oświetleniu słonecznym nie wiem czy jest sens. Natezenie słońca jest mocne i to w całym zakresie ....
W dzień uważam że to szkoda energii ....
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Niektóre gatunki można ubić oświetlaniem 24h, inne nie robią problemów. Ale czy wezmą z tego jakikolwiek pożytek to już inna sprawa. Doświetlanie w dzień ma sens, ponieważ roślina będzie dostawała cały czas pełne oświetlenie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dziś bazylia i kiełkująca rucola stały na parapecie. Koło 15 zrobiło się ciemno i zaczął padać deszcz, więc zdjąłem obie doniczki i dałem pod lampę. Pod samą lampą siedzi bazylia, obok kiełkująca rucola. Co ciekawe, po 2 godzinach, wszystkie nowe siewki rucoli skierowane są w stronę lampy doświetlającej :) Sądze zatem że lampa spełnia swoje zadanie :)

Testowo zakryłem ledy o barwie białej i okręciłem doniczkę o 180 stopni, zobaczymy jak zareaguje rucola.

Obrazek
ILPT
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Skoro idą do sztucznego światła to znaczy, że się nie połapały i udało się je oszukać. Konstrukcja się sprawdza. :mrgreen:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Znów zrobiłe rucole w dzyndzla - ponownie obróciłem o 180 stopni, tak aby wszystkie kiełki były "tyłem" to światła. Po 1,5 godziny około 10% już jest całkowicie skierowana w stronę światła, reszta podąża w tym samym kierunku. Co ważne, w niedużej odległości od lampy i doniczek, mam lampę biurkową i lampę na ścianie - na obie rukola nie reaguje.
ILPT
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

jeśli dobrze pamiętam to natęzenie światła spada do kwadratu jej odległości - stąd ta róźnica.

Jaką rośline można ubić oświetlając (nie gotując) ją 24h ?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Podejrzewam że wiele roślin nie dało by rady z oświetleniem 24 godziny na dobę. To tak samo jak z człowiekiem - potrzeba odpoczynku.
ILPT
Tom.O
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 10:14
Lokalizacja: Warszawa / Rybnik

Post autor: Tom.O »

Panowie,

Czy jest coś nowego w temacie oświetlenia roślin diodami LED ?
Co polecacie aktualnie ?
Czy są jakieś konstrukcje forumowe do kupienia ?
maciekkkz
Posty: 9
Rejestracja: piątek 04 lis 2011, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: maciekkkz »

Nie uprawiam roślin :)
Jednak szukając ostatnio taśm LED znalazłem takie rozwiązanie do uprawy i oświetlenia roślin:
Sklep http://sklep.neonica.pl/category/growy-led oraz blog http://sklep.neonica.pl/blog
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Poczytałem jakie barwy, w jakich procentach są zalecane i zastanawiam się, czy kupować w Maritex diody:
Dioda LED CREE XPEEPR-L1-0000-00901, Photo Red, min. 26 - 350 mW /350mA (na składzie 28 - 400 mW /350mA), BIN na składzie: P3 (655-660 nm)

i
ewentualnie jakiś 5% dodatku: Dioda LED CREE XPEFAR-L1-0000-00601, Far red, min. 11 - 210 mW /350mA (na składzie 12 - 250 mW /350mA), BIN na składzie: F4 (730-735 nm)

Nic pewnego, co daje do 670nm, nie widzę.

Poczytałem tutaj: https://neoled.com.pl/warunki_oswietlan ... acymi.html tam piszą o dodatkach też ultrafioletu, zielonego i czerwonego zwyklejszego, ale w gotowcach, jak tych neonica w poście wyżej, nic takiego nie robią, to chyba też sobie daruję.

A pod tym linkiem reklamują które diody Cree można do roślin wykorzystać: https://www.niviss.com/diody_cree_r_do_ ... oslin.html i też tych kolorów pełno proponują.

Zanotuje sobie jeszcze, że niebieski to chyba ten chcę: Dioda LED CREE XBDROY-00-0000-000000L01, Royal Blue 450-455 nm, min. 450 mW /350mA(na składzie 575 mW /350mA), BIN na składzie: D37

Sądzicie, że byly by OK te górne czerwone?

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Hej, widzę że temat rzadko odświeżany ale co tam może ktoś kontynuuje swoje prace w tym zakresie więc podepnę się.
Planuję na jesień uruchomić domową hydroponiczną uprawę (około 6 roślinek) ziół, bazylia, sałata, mięta, i takie tam. Myślałem to doświetlić. Myślałem zrobić coś na kształt uprawy z Ikei:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/krydda-reg ... -00322114/

I teraz zastanawiam się jakie wybrać oświetlenie. Znalazłem filmik porównujący białe i kolorowe oświetlenie:
https://www.youtube.com/watch?v=pgpjACVfLvA
Jest tego jeszcze kilka na necie - jak rozumiem pewnie chodzi o LED o wysokim CRI aby spektrum było możliwie zbliżone do słonecznego.
Białe odpowiadało by mi bardziej ponieważ trzymając te zioła w kuchni czy też salonie jednak białe światło jest przyjemniejsze dla oka ludzkiego aniżeli fioletowe składające się kilku barw niebiesko-czerwono-uv-białych itp. Generalnie szukam potwierdzenia mojej tezy - niektóre oświetlenia dla roślin są rzeczywiście białe...

Tutaj zaś opisuje koleś swoje źródło światła - trochę teorii i jednak dodał kolorowe diody ale w sumie świeci to dla oka ludzkiego na biało.
https://www.youtube.com/watch?v=DDBwYkkk3cY

Suma sumarum wychodzi że testował takie lampy:
https://www.amazon.com/dp/B01HI3AFYM/re ... kBbC4W980Y

Czy ktoś wie/zna jakie białe LEDy można by użyć aby zrobić testową lampę o szerokim spektrum widma?
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Re: Oświetlenie i uprawa roślin - pytanie na początek.

Post autor: mauzer »

Odkopuję - kuchenne zioła mi obumierają, kupiłem COBa 230V 50W, ktoś na olx w opisie szerzej je opisywał i zmierzył realny pobór mocy 55-60W i ogólnie brzmiało to ok. Nie dokopałem się, żeby ktoś badał ich spektrum, a nie mam dostępu do takiego miernika. Cena to jakieś 4$, czyli z jednej strony dziwnie mało, ale z drugiej takie długości fali są względnie mało chodliwe i podzespoły tańsze... Jestem ciekaw jak dużo będzie tego światła optycznie, bo Chinole mogą nawet dawać rezystory pomiędzy czipami, żeby symulować pobór mocy.
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Re: Oświetlenie i uprawa roślin - pytanie na początek.

Post autor: Tomek11 »

Możesz zapodać linka do tego cuda ? Czym to zasilasz ?
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Re: Oświetlenie i uprawa roślin - pytanie na początek.

Post autor: mauzer »

Minął rok i ciężko o aktualnego linka 100% tego samego modułu. To COB 230V, na YT jest masa informacji z pomiarami spektrum różnych wersji barwowych. Poświeciłem chwilę na kilka roślin combem 2x50W ciepłym białym (ponoć lepszym do fazy wegetatywnej), ale ciekawość nie została zaspokojona mierzalnymi efektami na moich padlinach (przeceniłem jakość najtańszych nasion ostrych papryczek) i temat odpuściłem. Jakbyś chciał, to leży mi to spięte z radiatorami, wentylem i sterownikiem/programatorem wifi. Światła jest generalnie duuużo.
ODPOWIEDZ