Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Tomek11 »

A obecnie można coś dać co nie wymaga osobnych zasilaczy ? Tak aby było prosto i tanio ? Coś innego niż taśmy led 12V ?
BUCKS
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 14:24
Lokalizacja: Pyrlandia City

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: BUCKS »

Niedawno robiłem modernizację oświetlenia blatu w kuchni i zastosowałem taśmy LED o szerokości 10mm na 24V, z ponad 500 diod COB o mocy 10W/m i strumieniu ok. 1000-1100 lm/m, o barwie 4000K i CRI 90, w płytkich profilach aluminiowych.
Zakładałem taśmy o długości 1,95m i ok. 1,6m i efekt dla mnie jest optymalny i jestem zadowolony.

Mocniejsze LEDy do takiego oświetlenia i przy takiej długości odradzam, bo będą wypalały oczy.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

Trochę od czapy - są już taśmy o większych sprawnościach (https://www.fose.eu/pl/product/SHF-144) o przyzwoitym CRI - jak komuś zależy to można poszukać na różnych portalach ...
jak komuś zależy na CRI to można https://www.fose.eu/pl/product/SPE-112-95
jak ktoś szuka źródeł to np. https://gomarplus.pl ...
BUCKS
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 14:24
Lokalizacja: Pyrlandia City

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: BUCKS »

@Mociumpel ale to co podajesz to ma 144 led/m i CRI wynosi tylko 83 (4000K), więc dla mnie słabo i takie taśmy odrzucam, więc sprawność nie jest dla mnie priorytetem za wszelką cenę, bo w kuchni mi nie chodzi tylko o fakt ile będzie lm/w.

Te drugie taśmy mają CRI 98, więc pod kątem CRI dla mnie super ale dyskwalifikuje je fakt, że mają 112 led/m, bo ja preferuję teraz światło liniowe zamiast punktowego, które dla mnie jest już passe.
Z kolei sprawność tych z Fose jest zbliżona do tych COBów o których pisałem, więc idąc Twoim tokiem myślenia o sprawności to propozycja też trochę od czapy ;-)

COBów, czyli taśm z liniowym światłem o lepszych parametrach nie widziałem, a mając w starej kuchni płytkie profile nawierzchniowe SURFACE10 to nie znam nic lepszego niż wspomniana taśma COB, więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Jak pokażesz o klasę lepsze taśmy COB z liniowym światłem to będzie to dla mnie coś ciekawego, a tak w tych taśmach Fose nie widzę nic wartego uwagi jeśli chodzi o moje potrzeby.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

ile chcesz zapłacić za metr? mało kto robi/sprowadza taśmy których nie sprzeda - optymalizacja ma swoje granice w każdym aspekcie - statystycznie patrząc na sprzedaż 95% kupujących "leci" na efektywność a CRI80+ wystarcza do domowych celów.
Jeśli należysz do tych 5% co to "chcą więcej" podaj jaka cena za metr taśmy Cie interesuje - mocne COB-y na 3 warstwowych laminatach i CRI90+ to koszt 100+ zeta za metr - raz bo mało kto to ma, dwa dystrybucja jednostkowa to losowość parametrów (nikt się nie bawi w sprawdzenie 100m taśmy na rynek której sprzeda przez pół roku) a dopiero liczona w kilometrach ma sens zlecenie badania realnych parametrów.
Przy okazji - od czasu pandemii Fose zrzuca tygodniowo kilka palet różnych taśm na EU ;) a ich szef dowozi taśmy wypasionym Mesiem ;) a działalność LED-owa to tylko mały wycinek ich interesu - ogólnie są w miarę wiarygodni, podobnie jak Gomar czy polam i kilku innych większych dystrybutorów.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Bocian »

A ja się pochwalę ostatnio robiłem customowe listwy nadblawe do kuchni w nowym mieszkaniu :mrgreen: . Jako wielbiciel Bridgelux Thrive 98 CRI oświetlenie całościowo, w każdym pomieszczeniu, zrobiłem na tych emiterach (w większości pomieszczeń na ściemnialnych przetwornicach + ściemniacze do sterowania). Również miałem dylemat czego użyć w kuchni. Jakoś te wszystkie gotowce, zwłaszcza z Chin, nie wzbudzają mojego zaufania co do deklarowanych parametrów :roll: Ostatecznie zakupiłem profile Kluś jak niżej (zaokrąglony klosz):
https://vidom.pl/KLUS-Profil-led-KOPRO- ... 67A_2-p965
Użyłem emiterów THRIVE w formacie 2835 (napięcie przewodzenia 9V moc 1W) w sumie poszło ok. 100szt:
https://www.tme.eu/pl/details/bxen-40s- ... 9c-00-0-0/
Miałem problem z dobrymi jakościowo listwami pod te emitery, udało mi się ostatecznie zorganizować of firmy MR Elektronik linijki LED na laminacie z aluminiowym rdzeniem, co prawda pod diody 5630 ale dało radę jakoś zalutować ;) . Długość 35cm, szerokość 10mm, dwie sekcje po 4 diody w szeregu na listwę.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Powstały więc listwy nietypowe bo 36V, z modułami 4sp2 łączonymi równolegle w zależności od długości opraw. Są zasilane stałoprądowo z mocami pod 3 różne długości opraw (70cm, 130cm i 200cm = 6W, 12W, 16W).Te lampy względem mocy z jaką pracują wyszły trochę jak armata na komara, bo zważywszy na budowę profili i parametry diod, mógłbym je wysterować 4x większą mocą. Moja małżonka nie jest jednak specjalnie światłolubna i takie moce uznała za optymalne :mrgreen: A i na koniec dałem bezdotykowe włączniki jak niżej które załączają/rozłączają poszczególne oprawy po zbliżeniu dłoni do czujnika umieszczonego nad blatem (w spodniej części podwieszanych szafek):
https://allegro.pl/oferta/wlacznik-bezd ... 4142144414
Jako, że załączanie jest na przekaźnikach obowiązkowe do przetwornic dodany soft start z termistorem NTC, gdyż bez tego nie pożyłoby to specjalnie długo.
PS. Postaram się później wrzucić fotki jak to wygląda zainstalowane w kuchni.
Sometimes darkness can show you the light
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

Bocian jesteś moim bukiem ... a nawet lasem .. buków ;)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Bocian »

Mociumpel pisze: poniedziałek 27 lis 2023, 22:08 Bocian jesteś moim bukiem ... a nawet lasem .. buków ;)
😊 Czyli rozumiem, że moja koncepcja listew nadblatowych najgorsza nie jest? 😉
Sometimes darkness can show you the light
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

yes yes yes ... bardzo przyjazna ;)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Bocian »

Tak to wygląda i działa:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Sometimes darkness can show you the light
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

Ja akurat nie zalecam pchania w róg szafki ze ścianą lampek z profili (bo nie mają "zasięgu" na cały blat) ale bardziej pod szafkę najbliżej krawędzi spodniej części szafki - świecąc w dół nie razi a dodatkowo "zasięg" jest "całoblatowy" - dodatkowo odbicie od ściany/kafelek w kuchni daje wrażenie "full wypasa" wnęki blatowo-szafkowej ...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Bocian »

Mociumpel pisze: środa 29 lis 2023, 14:19 Ja akurat nie zalecam pchania w róg szafki ze ściana lampek z profili (bo nie maja "zasięgu" na cały blat) ale bardziej pod szafke najbliżej krawedzi spodniej czeście szafki - swiecąc w dół nie razi a dodatkowo "zasięg" jest "całoblatowy" - dodatkowo odbicie od ściany/kafelek w kuchni daje wrażenie "full wypasa" wnęki blatowo-szafkowej ...
Dałeś mi do myślenia, wcześniej nawet nie rozpatrywałem takiego montażu. Mi to nie przeszkadza (wzrost i inny kąt emisji światła względem oczu), ale dzieciaki i małżonka trochę narzekali, że oślepia... Jedyne co mnie martwi to wątpliwa ozdoba szafki od frontu w postaci ścianki bocznej profilu. Rozumiem, że miałeś na myśli montaż przy samej krawędzi, od frontu spodu podstawy szafki?
Sometimes darkness can show you the light
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

najlepiej coś zaoblone np. https://klusdesign.pl/produkt/profil-stos-alu-2240 i jeśli MUS CRi95+ to "take o ło coś" https://www.fose.eu/pl/product/SPE-112- ... 12-95NW-24.
Do tego szyba jakakolwiek mleczna plus zaślepki czy coś ...
Całość profilu montowana albo na 3M (taśma ma własne) albo jak ktoś woli na sztywno wkrętami ...
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Marcin S. »

Można też wyfrezować (poprosić stolarza, żeby wyfrezował) kanał pod listwę i zlicować ją z dołem szafki. U mnie tak jest.

Pzdr.,
M.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Bocian »

Mociumpel pisze: środa 29 lis 2023, 18:37 najlepiej coś zaoblone np. https://klusdesign.pl/produkt/profil-stos-alu-2240 i jeśli MUS CRi95+ to "take o ło coś" https://www.fose.eu/pl/product/SPE-112- ... 12-95NW-24.
Do tego szyba jakakolwiek mleczna plus zaślepki czy coś ...
Całość profilu montowana albo na 3M (taśma ma własne) albo jak ktoś woli na sztywno wkrętami ...
Profile już zakupione i zabudowane, więc zakup kolejnych odpada niestety. Małżonka nie zaakceptowała alternatywnej metody montażu... Kuchnia to jej królestwo, więc nie ma sensu dalsza dyskusja 😁Demontaż i instalacja na kolejnych profilach moich listew raczej również nie jest możliwa, bez ich uszkodzenia.Takie "ło coś' mnie na starcie nie interesowało, bo większość rynkowych rozwiązań 90+ CRI ma typowy pik o długości fali bazowego emitera i ten przesyt niebieskiej składowej, po 15 latach zawodowego obcowania ze światłem, również nie jest moim ideałem, zwłaszcza w środowisku "home relax". Serio, po tylu latach wzmożonej ekspozycji na różnorakie światło, wyczuwa się takie drobne "niuanse" 😃
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ