Dobór przetwornicy DC-DC

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
dlugas_
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 14:35
Lokalizacja: Lublin

Dobór przetwornicy DC-DC

Post autor: dlugas_ »

Drodzy forumowicze,
buduję projekt urządzenia z 2 odbiornikami prądu i za ... :evil: ... nie mogę znaleźć rozwiązania problemu z zasilaniem. Będzie toto napędzane pakietem 3S7P i z jednym z odbiorników nie ma problemu, bo zakres wymaganego napięcia zasilania mieści się w zakresie który generuje wspomniany wyżej pakiet. Kłopot jest z drugim odbiornikiem, który do prawidłowej pracy wymaga stałego napięcia ok 12V. Wymóżdżyłem że zastosuję przetwornicę DC-DC dla drugiego odbiornika, do pakietu podłączoną równolegle z pierwszym, i dopiero z niej zasilę drugi odbiornik. I tu zaczynają się schody, bo jest milion gotowych przetwornic, ale ograniczenia jakie się pojawiły to:
- drugi odbiornik w skrajnym przypadku będzie chlał nawet 15A (180W)
- przetwornica będzie zamknięta w hermetycznym pojemniku, więc boję się o chłodzenie
- miejsce na przetwornicę jest ograniczone do okręgu o średnicy ok 65-70 mm
Może ktoś z Was miał by pomysł jak to ugryźć... Czy Waszym zdaniem to jest w ogóle do ogarnięcia? Z góry wielkie dzięki za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam,
Tomek
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Re: Dobór przetwornicy DC-DC

Post autor: Tomek11 »

Dopiero wchodzę w temat przetwornic. Jest ich od groma - czyli dobrze bo jest z czego wybierać. Przetwornica o takiej mocy musi być dobrze chłodzona. Przemyśl czy nie warto wejść w pakiet o wyższym napięciu i przetwornice dać (mniejszą) dla tego drugiego urzadzenia.
dlugas_
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 14:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Dobór przetwornicy DC-DC

Post autor: dlugas_ »

Tomek11 pisze: niedziela 28 lis 2021, 12:19 Przemyśl czy nie warto wejść w pakiet o wyższym napięciu i przetwornice dać (mniejszą) dla tego drugiego urzadzenia.
Dzięki za zainteresowanie tematem. Niestety tej koncepcji nie można zastosować, choć była by najprostsza. Odbiorniki muszą działać przez minimum 1,5 godziny od pełnego naładowania pakietu, a jego obudowa zmieści max 21 ogniw 21700. Przy realnej pojemności ogniwa 4,5Ah pakiet 7p da 31,5 Ah, co przy łącznej mocy odbiorników max ok 250W powinno się zapiąć. Dlatego 3S7P, a nie np. 4S5P
ODPOWIEDZ