Jaka lutownica

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

GanzConrad pisze:oże tutaj leży problem? ja używam 45w, przy 75W praktycznie nie da się robić.
Jest to kwestia mocno indywidualna. W domu mam 100W a w pracy miałem 75W. Gdybym stał przed zakupem nowej dla siebie to poniżej 100W bym nie schodził, bo 75W była dla mnie za wolna i za słaba a setką jak trzeba było to i elementy SMD lutowałem. Oczywiście "na co dzień" transformatorówki używam do kabelków i ew większych elementów przewlekanych.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

GanzConrad pisze: może tutaj leży problem? ja używam 45w, przy 75W praktycznie nie da się robić.
Żaden problem, robię to celowo do dużych elementów (nie elektronicznych) i specjalnie biorę 100 W. Wtedy ma to sens i właśnie dlatego ją mam. Moja druga transformatorówka ma 50 W i tak jak pisałem, leży nieużywana. Nie pozbędę się jej, bo zawsze to kolejna, zapasowa lutownica, a nuż się przyda... ale lata lecą, a ona wciąż się nie przydaje. :razz:

Pewnie tak jak kol. Elsor napisał, kwestia indywidualna, choć prawdę mówiąc nie spodziewałem się, że ktokolwiek poleci lutownicę transformatorową do elektroniki. Mi to nigdy nawet przez myśl nie przeszło, ale skoro ktoś używa i chwali... to niech używa. :wink:
Pozdrawiam
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Tomeqp pisze:choć prawdę mówiąc nie spodziewałem się, że ktokolwiek poleci lutownicę transformatorową do elektroniki.
Chyba nas dzieli różnica pokoleń . Jak zaczynałem z elektroniką to innych lutownic nie było (no, może tylko do rynien ;-) )
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.

Żadem elektronik ze mnie ale od 30 lat używam głównie lutownicy transformatorowej.
Od ponad roku próbuje przejść na grzałkową niestety z marnym skutkiem.
Zrobiłem stację na groty T-12, ale zawsze z przyjemnością sięgam po transformatorową.
Sekret polega na doborze średnicy grotów ( do 1mm kw do 2,5mm kw)
Zakupiłem grot przeznaczony do SND (T-12 ILS) i nie byłem w stanie tym lutować (zdecydowanie zbyt wolne przekazywanie ciepła)
Może ja jestem jakiś "inny" , jakim grotami lutujecie SND ?

Pozdrawiam
M
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

A co sądzicie o czymś takim?
https://www.aliexpress.com/item/2016-NE ... 86852.html

Zaciekawiła mnie zwłaszcza z powodu małych rozmiarów i możliwości lutowania bez zasilania sieciowego.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Bez zasilania sieciowego?

12-24V

Ciekawe, wydaje się trochę słabe, ciekawe czy faktycznie ma te 65W
Często lutuje grubsze kabelki i martwię się może nie udać rady.

Fajnie wygląda, Cena trochę duża.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Jak dla mnie 65W jest wystarczająco, zwłaszcza że przeważnie lutuje się cienkie kabelki (1,5mm max), zaś że względu na pracę przy systemach alarmowych i ppoż nie ma problemu z zasilaniem 12-24V.


edit: Dzięki Pyra, już poprawiłem.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 sie 2018, 13:09 przez endrju1, łącznie zmieniany 2 razy.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Oglądałem test na YT
Wygląda ciekawie, zostaje cena ok 200zł

Skusiłbym się, ale w tej cenie się zastanawiam.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ja też się zastanawiam, może po kolejnej wypłacie...
Jest też wersja zasilana z powerbanka (najlepiej z QC), ale tam już tylko 18W max.
https://www.banggood.com/MINI-TS80-Digi ... ?bid=21121
Aha, no i ma jakieś autorskie groty.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Przecież kwestią zasadniczą jest to, do czego lutownicy się używa. Jak mi przychodzi lutować przewody w aucie, to nie wyobrażam sobie pracy czym innym, niż transformatorowa. Mam trzy. Wszystkie z ZDZ Łódź, bo uważam, że nie ma lepszych. Pierwsza, która ma prawie 30 lat ma 45W mocy i faktycznie do cięższych prac się nie nadaje. Ale po płytkach można nią szaleć. Kolejne, to 75 i 100W. Pole magnetyczne podczas lutowania mi zupełnie nie przeszkadza, a po puszczeniu cyngla grot robi się zimny i nie muszę się przejmować, gdzie odkładam. W domu mam stację, swojej roboty, a do tego kolby i pistolet do rozlutowywania Solomona. Choć ostatnio trochę szacunku do tej firmy tracę. Strzeliła mi już druga grzałka ceramiczna. Natomiast dwie stare klasyczne kolby działają na szczęście bez zarzutów. Tylko w jednej musiałem wymienić przewód zasilający, bo popękał. Kolby mają gdzieś po 30 lat (jedna pochodzi gdzieś z pierwszej połowy lat 90), bo są jeszcze jakiegoś twardego, czarnego tworzywa. Od lat już nie ma takich w katalogach. Na ten moment uważam, że taki sprzęt mi wystarcza, ale jak się znów rozkręci, to będzie trzeba pomyśleć o czym kolejnym.
Z tańszych, a dobrych stacji poleciłbym jeszcze Xytronic. Kolega używa i jest rewelacyjna. Szybko się nagrzewa, trzyma parametry, zostawiona sama się wyłączy... Wszelkich chińczyków unikam, jak tylko się da. Miałem raz nieprzyjemność popracować taką i najgorzej wspominam tragicznej jakości groty oraz grzejącą się do niewytrzymania kolbę.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Tylko nie zawsze mamy dostęp do gniazdka.
Przynajmniej w moim przypadku bardzo często lutuje w miejscach bez prądu.

Mam 2x Dremel gazowy, oraz kupiona z polecenia tutaj gazówka
Wszystkie w miarę dają radę, ale potrzeba wygody, trzeba iść krok dalej.

Wiadomo gazówki nie mają stabilizacji temperatury.
Z resztą nie mam jeszcze żadnej na 12V :-)
Główny spammer tego Forum ;)
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Co takiego precyzyjnego lutujesz gazówką, że potrzebujesz stabilizację temperatury? Przecież w aucie lutuje się przewody, czyli dość mało wymagające czynności, a elektronikę bierze się na stół.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5037
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Jaka lutownica

Post autor: ElSor »

Gdyby ktoś szukał jakiejś nowości to polecam stację z kolbą na groty JBC z serii C210 lub C245. Akurat ja mam od kilku dni stację OSS-Team T210 z oryginalnymi grotami JBC i powiem szczerze, że to jest jeszcze z 2 klasy ponad groty GOOTa. C210 są malutkie i raczej nadają się do lutowania czegoś mniejszego (często pod mikroskopem) ale jak przewodzą ciepło na końcówkę i jak szybko się same rozgrzewają to jest nie do opisania. Z tego powodu spokojnie też raczą sobie z większymi SMDkami. Przyjemność z lutowania takim sprzętem jest jeszcze większa niż do tej pory. Dobre zamienniki grotów (nie wiem które są ok) za 1/3 cenę JBC (~200zł/szt) powinny działać prawie tak samo dobrze jak oryginał (OSS-Team szpiczasty dołączony do lutownicy działa bez zastrzeżeń). C245 jest poniekąd lepsza, bo średnia cena za 1 grot JBC to "tylko" ~150zł i jest dostępnych duuużo więcej kształtów i rozmiarów niż C210 i C115 a przy okazji jest większa moc i lepiej się nadają do większych elementów SMD a także elementów przewlekanych.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Jaka lutownica

Post autor: Bocian »

Elsor, kiedyś też myślałem nad stacją JBC ale ceny są zabójcze nawet jak na klasę przemysłową produktu. Ostatecznie kupiłem Quick'a 303D z indukcyjnym grzaniem i od prawie 3 lat działa bezawaryjnie. Nagrzewa się szybko, przy lutowaniu dobrze utrzymuje temperaturę grota, jedyne co to skromna, moim zdaniem paleta dostępnych grotów (używam jednego z najmniejszych stożkowych praktycznie do wszystkiego + większe "dłuto" do cięższego kalibru rzeczy. Moc 120W w zupełności wystarczająca z zapasem. Jedyne co to troszkę słychać bzyczenie grzałki, gdy zbliżymy ucho do kolby ;)
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ