Dobry flooder

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
quant34
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 23:27
Lokalizacja: Koszalin

Dobry flooder

Post autor: quant34 »

Witam Szanownych forumowiczów.

Od dłuższego czasu poszukuję latarki, która będzie bardzo szeroko świeciła dużą ilością światła. Nie zależy mi na zasięgu - wystarczy zasięg 40, maksymalnie 50 metrów , za to chciałbym aby latarka dosłownie zalała światłem obszar o szerokości około 20-30 metrów. Przeczytałem już mnóstwo wątków na forum, naczytałem się recenzji latarek i nigdzie nie znalazłem takiej, która spełnia te oczekiwania. Wszyscy zachwycają się szperaczami, a mi zależy na czymś dokładnie odwrotnym - szukam poręcznego, mocnego floodera. Myślałem o Sofirnie IF25A, ale nie przekonują mnie latarki z trzema diodami. Widziałem też na Youtube recenzję latarki Haikelite, która świeciła dokładnie tak, jak bym chciał, ale kosztuje ona kosmiczne pieniądze (bodajże ponad 1000 zł.). Ja natomiast mogę wydać najwyżej 200 zł. Czy istnieje latarka z jedną diodą (XHP 70, a może wystarczy SST-40?), która będzie świeciła bardzo szeroko i nie zrujnuje mojego budżetu? Bardzo proszę o pomoc, bo już nie mam siły przekopywać się przez kolejne fora i pokłady ofert na Aliexpress.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Dobry flooder

Post autor: Mociumpel »

Nie wiem na ile rozumiesz zasadę "rozumienia" światła - bardzo krótko:
- szeroko - mały i płytki reflektor duża dioda
- zasięg - duży i głębszy reflektor mała dioda
Flooder - praktycznie mało użyteczna latarka, lepiej wykorzystać typowe naświetlacze przenośne/robocze o mocy minimum 20W (np. pierwszy lepszy https://allegro.pl/oferta/naswietlacz-l ... 1026804060)
Problem w takich latarach polega na tym że aby uzyskać naprawdę MNÓSTWO światła na wybranej przestrzeni moc led-a MUSI być mocno wyżyłowana - XHP70 jak najbardziej zalecana ale w latarkach tego typu to raczej XHP50 co najwyżej BO jak na latarkę przystało ma ona być uniwersalnym źródłem światła.
Dwa - mocne źródło światła oznacza b. krótki czas świecenia na maksymalnym trybie i NIGDY dla latarki z pojedynczym ogniwem (nawet 26650 - a więc coś o wielkości do 15cm długości) nie da się uzyskać stabilnego 2000-3000lm przez dłużej niż kilka minut - po prostu albo się poparzysz, uszkodzisz latarkę lub sterownik zbije "moc świecenia" do połowy tej wartości albo i niżej ...
Trzy - niestety nie kupisz za 200 zeta niczego co dałoby rade spełnić Twoje marzenia - dolar drogi, dodatkowy VAT w cenie plus kupno ogniwa i cena 200 zeta robi się nieosiągalna.
Cztery - nie wiedząc na ile jesteś laik który chciałby wszystko za nic to zaproponowałbym to https://pl.aliexpress.com/item/4000283536927.html - z ogniwem - niestety barwa zimna ale wszystkomająca i zrównoważone wszystko.
PS - gdybym nie wiedział o wadach i jak je niwelować to poleciłbym Ci to https://pl.aliexpress.com/item/1005002227667987.html ale zoom jest dla świadomych wad tego typu latarek - po modach (czyli dodatkowe koszta) la latara ma 2200lm i po ok. 5 minutach schodzi auto do ok. 1400 i stabilnie świeci.
quant34
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 23:27
Lokalizacja: Koszalin

Re: Dobry flooder

Post autor: quant34 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Owszem, jestem laikiem, aczkolwiek coś tam poczytałem. Myślałem już wcześniej o Sofirnie SP33, ale taka dioda niestety daje trupie światło, którego nie trawię. 5000K to jest dla mnie max, 6500 odpada. Z tego co wiem, to te Sofirny występują też w wersjach 5000k, ale z inną diodą - bodajże SST-40, ale nie mam pojęcia jaki to ma rozkład światła i jak mocno świeci (zapewne mocniej niż posiadana przeze mnie latarka z diodą XML T6). Co do Convoya z zoomem to odpada. To jest tak naprawdę szperacz, tyle że z możliwością rozszerzenia światła. Jak się chce mieć wszystko na raz, to się nie dostaje niczego, dlatego zoomy to taki ni pies, ni wydra. Naświetlacze również odpadają, bo to urządzenia zasadniczo stacjonarne, a ja potrzebuję czegoś, co upchnę do kieszeni. Ostatecznie mogę się przełamać i kupić coś wielodiodowego. Kwotę na zakup też mogę nieco podnieść. Czy w takim razie znajdzie się coś z kilkoma diodami za powiedzmy 250 zł.?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Dobry flooder

Post autor: Mociumpel »

Dawno temu gdy wychodziła dioda XHP70 spora cześć producentów pchała toto w małe latarki - świeciły szeroko krótko ale były małe ...
Obecnie najlepszym rozwiązaniem na floodera po taniości byłyby dwa wyjścia:
- Convoy S2+ z SST40 o barwie dowolnej https://allegro.pl/oferta/latarka-convo ... 1327529716 plus TIR 60 stopniowy
- Convoy S21 wersja wypas na zamówienie https://allegro.pl/oferta/bocialarka-co ... 9015014371

PS - wbrew pozorom krótkoogniskowe zoomy asferyczne po przeróbce mają takiego równomiernego flooda że żadna latara reflektorowa się nie umywa (poza TIR-ową) a wbrew pozorom między floodem a spotem jest dziesiątki ustawień pośrednich - niestety zoom MUSI mieć co najmniej na wyjściu 2000 lm a najlepiej 3000 lm aby spełniał WSZYSTKIE zachcianki (w tym CRi90+)
quant34
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 23:27
Lokalizacja: Koszalin

Re: Dobry flooder

Post autor: quant34 »

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie. Pogrzebałem trochę i znalazłem Sofirna SP36 za 201 zł. Trochę to dziwne, że na Shoppe.pl można tę latarkę kupić taniej niż na Aliexpress, ale sprawdziłem kilka razy i wychodzi na to, że naprawdę można ją kupić za 201 zł. https://shopee.pl/Sofirn-5650-lumen%C3% ... d38f3cdefa)

Mam tylko pytanie czy w tego Sofirna dałoby się wsadzić soczewkę TIR żeby świeciła szerzej? Jak to w ogóle jest z wymianą soczewek w latarkach wielodiodowych? Trzeba wymieniać bebechy od każdej diody czy można wsadzić jeden element wspólny dla wszystkich diod?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Dobry flooder

Post autor: Mociumpel »

Shopee wlazło szturmem na polski rynek i aby zachować klientów i ich zainteresowanie trzyma ceny niskie - może nawet dumpingowe ale to dla nabywcy nieistotne.
Sofirn SP36 nie jest flooderem (przynajmniej nie wprost z definicji) - ma wprawdzie płytki odbłyśnik, ale wyraźnie zaznaczony, choć szeroki spot, ma również mocną koronę, która robi za "fludowatą".
Dłubanie w latarkach wielodiodowych to rzeźba - jeśli nie masz w tym doświadczenia (nie wiesz gdzie co znaleźć, jak dopasować, co podpiłować itd.) to ciesz się tym co kupisz - mało ludzi dłubie w wielodiodach bo zazwyczaj - bo są wymagającym rzemiosłem - chodzi w nich o "nadrobienie" pewnych cech które nie mają jednodiodowe - zazwyczaj potrzeba mocnego światła o wysokim CRI90+ (celem rozpoznawalności szczegółów i barw) lub mieć "puszkę światła" (czyli małowymiarową) z giga ilością szerokiego ...
CO do wymiany TIR-a - da się wszystko ale trzeba umieć - nikt cie tego nie nauczy - za droga zabawa.

PS - akurat puszek świetlnych nie uznaję - dla funu tak dla praktyczności nie - są za wielkie i za ciężkie - mają swoich fanów (jak ja zoomy) - na początek po mojemu zostań przy XHP50 z płytkim odbłyśnikiem na poziomie 2000 lm - to naprawdę dużo światła, a obracanie się e lewo/prawo aby doświetlić COŚ jest moim zdaniem lepsze niż "szeroka miotła" bez spota (inna sprawa że nie wiem po co Ci taka szeroka wiązka potrzebna ...)
quant34
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 23:27
Lokalizacja: Koszalin

Re: Dobry flooder

Post autor: quant34 »

Ta latarka jest mi potrzebna do nocnych inspekcji sadu. Jest dość wąski (50 m), ale długi. Aby skontrolować sad pod kątem szkodników i złodziei przy pomocy wąsko świecącej latarki, trzeba się nieźle nabiegać między drzewami. Mając latarkę świecącą szeroko, można po prostu przejść się środkiem w tę i z powrotem i wszystko po drodze zobaczę. Póki co używam latarki X1 od Grega. Jestem z niej bardzo zadowolony, bo to świetna latarka, ale chciałbym skrócić czas obchodu po sadzie. Niestety mieszkam w takiej okolicy, że ciągle mi buszują różne zwierzęta, a co gorsza amatorzy darmowych owoców (niedaleko leży typowo menelskie osiedle). Już bywało, że poświeciłem z daleka, ale nie pomogło, bo towarzystwo chowało się za drzewami i czekało, aż przestanę świecić. Aby ich wypłoszyć, muszę tam pójść. Na usługi ochrony mnie nie stać, pozostaje więc dobra szeroko świecąca latarka. Co do "puszek świetlnych" to mi nie przeszkadza ich masa i rozmiary. Mają za to jedną bardzo istotną zaletę - dużą bezwładność cieplną. Co mi po latarce, w której zabezpieczenie termiczne po kilkudziesięciu sekundach zbije jasność do 30%. Ten SP30 by mi odpowiadał, tylko że ma reflektory SMO, więc za szeroko to ona nie poświeci. Naprawdę wsadzenie tam TIR-a byłoby takie trudne?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Dobry flooder

Post autor: pietros »

Kup sobie Wurkkos TS21 i sądzę, że będziesz zadowolony. Szeroko, odsyć mocno, z bardzo dobrą barwą 4000 K lub 5000 K obydwa z wysokim CRI, do tego ogniwo masz w zestawie i ładowarkę wbudowaną w latarkę, także nie musisz się martwić o dodatkowe elementy. Domyślam się, że skoro chcesz tylko przeczesać sad, to czas świecenia na jednym 21700 będzie dla Ciebie wystarczający
quant34
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 23:27
Lokalizacja: Koszalin

Re: Dobry flooder

Post autor: quant34 »

Po przewaleniu licznych videorecenzji, zdecydowałem się jednak na Sofirna SP36 BLF. Po zniżkach na Shopee zapłaciłem niecałe 180 zł., więc się opłaca. Nie wiem czy spełni moje wymagania, ale podejrzewam, że będzie nieźle. Niezależnie od głównego zastosowania, pomyślałem, że będę tej latarki używał również na rower. Mam już nawet pomysł na mocowanie takiego grzmota na kierownicy, bo standardowych mocowań dla latarek o średnicy 5 cm nikt nie produkuje. Gdyby to kogoś interesowało, to dam znać jak to wygląda gdy już towar przypłynie z Chin.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Dobry flooder

Post autor: megabit »

Jeśli dalej będzie za daleko i za wąsko to naklej na szybę krążek z folii DC-Fix Milky.
quant34
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 12 maja 2013, 23:27
Lokalizacja: Koszalin

Re: Dobry flooder

Post autor: quant34 »

megabit pisze: piątek 02 wrz 2022, 19:54 Jeśli dalej będzie za daleko i za wąsko to naklej na szybę krążek z folii DC-Fix Milky.
Przyznam, że na to bym nie wpadł. Pod wpływem Twojej propozycji poczytałem trochę o tych foliach i chyba jednak nie poszedłbym w tym kierunku. Ale dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Dobry flooder

Post autor: megabit »

quant34 pisze: sobota 10 wrz 2022, 00:09
megabit pisze: piątek 02 wrz 2022, 19:54 Jeśli dalej będzie za daleko i za wąsko to naklej na szybę krążek z folii DC-Fix Milky.
Przyznam, że na to bym nie wpadł. Pod wpływem Twojej propozycji poczytałem trochę o tych foliach i chyba jednak nie poszedłbym w tym kierunku. Ale dzięki za pomoc.
Spróbujesz to zmienisz zdanie :) Chcesz to uderz na PW, wyślę Ci kawałek po kosztach przesyłki
demiurg
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2022, 08:46

Re: Dobry flooder

Post autor: demiurg »

megabit pisze: sobota 10 wrz 2022, 16:23
Spróbujesz to zmienisz zdanie :) Chcesz to uderz na PW, wyślę Ci kawałek po kosztach przesyłki
Czy taka folia będzie się trzymać też przy latarce zanurzonej w wodzie?
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Dobry flooder

Post autor: megabit »

demiurg pisze: poniedziałek 26 wrz 2022, 20:54
Czy taka folia będzie się trzymać też przy latarce zanurzonej w wodzie?
Trzyma się dość mocno, ale jeśli masz możliwość polecam zamontować ją od wewnątrz
demiurg
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2022, 08:46

Re: Dobry flooder

Post autor: demiurg »

megabit pisze: poniedziałek 26 wrz 2022, 21:33
Trzyma się dość mocno, ale jeśli masz możliwość polecam zamontować ją od wewnątrz
Od środka nie mam raczej możliwości, ale z chęcią spróbuję od zewnątrz. To jest latarka nurkowa
o dużym skupieniu, chętnie bym rozproszył nieco te światło.
ODPOWIEDZ