Czołówka z biedry - zmiana diody

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
jgx
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2023, 21:41

Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: jgx »

Witam
jako że jestem nowy chciałbym się przywitać.
Wygrzebałem z szafy tanią czołówkę z biedry z tego tematu viewtopic.php?t=15815 ale porównując ją z drugą tanią czołówką którą używam https://allegro.pl/oferta/latarka-czolo ... 8881441766 przekonałem się że ta tanizna z alle świeci sporo lepiej. Jako ze chciałbym aby ta z biedry świeciła chociaż tak samo postanowiłem wymienić diode na taką https://allegro.pl/oferta/led-cree-xm-l ... 9999950356 - powiedzie mi proszę czy to ma sens, czy sterownik z tej z biedry da rade, jak to na 3 AAA będzie świeciło w porównaniu do tej z czołówki z alle.
A może to nie ma sensu, lepiej dołożyć i kupić np https://allegro.pl/oferta/mocna-latarka ... 2640619044 - czy w niej dioda będzie lepsza/gorsza niż ta którą chce kupić luzem?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: pietros »

Nikt Ci nie powie, czy dioda będzie gorsza czy lepsza oraz czy dioda którą podałeś dobrze zadziała w tej lampce z biedronki. Powód jest prosty, nikt tak naprawdę nie wie co siedzi w środku tych elektrośmieci, bo nie mają żadnej powtarzalności i latarka kupiona miesiąc później może być inaczej zbudowana od tej wcześniejszej.
Może zamiast wydawać kolejny raz 50 złotych na wyrób latarkopodobny i płacić kolejną kasę za próbę udoskonalenia, żeby jakoś świeciło, to lepiej wydać raz te 150 zł i kupić wreszcie coś z prawdziwego zdarzenia?
jgx
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2023, 21:41

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: jgx »

dziś pomyślałem że słabe światło to nie tylko sprawa diody ale może i zasilania. Podłączyłem na "żywca" (bez sterownika) diode do 18650 (stary wyciągnięty z starej baterii po laptopie nap. na aku 3,75) i pobierała ok. 0,52A. na oryginalnym 3xAAA (bez i z sterownikiem) niecałe 0,2A. Jestem laikiem dlatego pytam - czy to znaczy że takie zasilanie z 18650 jest dużo wydajniejsze i potrafi "wycisnąć" lepsze światło z diody (o chłodzeniu jestem świadomy). Jeśli tak to pomyślałem żę zamiast zmieniać diodę zmienię te 3 AAA na akumulatorek tylko nigdzie nie widzę jakichś zamykanych koszyczków na 18650. Czy ide dobrym tropem?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: pietros »

Jest dokładnie tak jak piszesz. 18650 ma większą wydajność prądową, dzięki czemu można osiągnąć wyższe jasności. Nie polecam jednak podłączania diody bezpośrednio do naładowanego akumulatora, szybko ją uszkodzisz. Jeżeli masz ogniwa z odzysku, to możesz się pobawić. Patrząc jednak na to, że przyzwoite czołówki zaczynają się od 100zł, to wydawanie ~30zł na diodę do latarki, której konstrukcja i tak nie pozwoli na wiele, mija się z celem.
jgx
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2023, 21:41

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: jgx »

pietros pisze: środa 11 sty 2023, 10:18 Patrząc jednak na to, że przyzwoite czołówki zaczynają się od 100zł, to wydawanie ~30zł na diodę do latarki, której konstrukcja i tak nie pozwoli na wiele, mija się z celem.
Myślę że masz chyba racje że lepiej dołożyć i kupić od razu coś docelowego - tylko czy faktycznie za 100PLN kupie czołówkę z diodą Cree XM-L2? Może masz jakieś namiary - nie chce wyjść na lenia co czeka tylko na gotowca ale może coś masz "pod ręką" może ktoś z tego forum sprzedaje te rzeczy - wolałbym nawet bo wtedy było bo to pewniejsze jeśli chodzi o zakup - w końcu to forum specjalistyczne w tych tematach :D
pozdro
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: pietros »

Spójrz np. na Wurkkos HD15:
https://www.wurkkos.com/products/wurkko ... tsId=10285
Przy zakupie wybierz kod zniżkowy WKMB10 oraz zapłać w jenach, wyjdzie około 110zł z ogniwem 18650.
Z tańszych, ale jeszcze w miarę przyzwoitych:
https://shopee.pl/Wurkkos-D25S-Wodoodpo ... 6722590052
jgx
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2023, 21:41

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: jgx »

dzięki pietros - zdecydowałem się na HD15 - zapłać w jenach czyli jak - wybieram PayPal i tam będzie opcja czy kartą trzeba (mam revolut gdzie mogę kupić jeny)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: pietros »

W prawym górnym rogu strony musisz przełączyć walutę na jeny (JPY) i wtedy zapłacić paypalem czy tam revolutem.
jgx
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2023, 21:41

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: jgx »

pietros bardzo dziękuje za pomoc - latareczka kupiona (5000K, czarna z aku).
A jeśli można przy okazji - faktycznie jenami wyszło troche taniej, czy to działa wszędzie tzn. jak kupuje z aliex albo gdziekolwiek gdzie akceptują jeny to warto w nich płacić czy to akurat tylko na wurkkos tak jest (oczywiście wiem że kurs jena moze się zmienić i trzeba to sprawdzać ale ogólnie mi chodzi o te płatności w jenach)
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek 13 sty 2023, 08:46 przez jgx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: pietros »

Tak z ciekawości, jaki jest przelicznik JPY na PLN na revolucie? Nie mam karty i płacę bezpośrednio PayPal, a jak wiadomo oni sporo zdzierają za przewalutowanie
jgx
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2023, 21:41

Re: Czołówka z biedry - zmiana diody

Post autor: jgx »

kurs dokładny - 1Y 0,033815 w tej chwili - moim zdaniem revolut fajna sprawa
ODPOWIEDZ