Diody Led tanie i wydajne. Jakie?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
*michal*
Posty: 140
Rejestracja: piątek 31 sie 2012, 17:58
Lokalizacja: SG

Diody Led tanie i wydajne. Jakie?

Post autor: *michal* »

W związku że buduje sobie oświetlenie do piwnicy zastanawiam się które diody są dość tanie a zarazem wydajne jeśli chodzi lm/W??

W grę wchodzi mniej więcej 7000-10 000lm lm światła im więcej tym lepiej. Warunki chłodzenia będą średnie tzn format płyty aluminiowej grubej 2mm, 80x30cm. Czy to jest wykonalne? Powiedzmy że chce maksymalnie wykorzystać to co mam z materiałów....
Ostatnio zmieniony wtorek 17 sty 2017, 06:04 przez *michal*, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

Biorąc pod uwagę przelicznik cena półprzewodnika/jakość światła/moc najlepiej wychodzą COB Citizen. Można też szukać COB od CREE. Zakładając, że potrzebujesz 10000lm, a diody nie czują się najlepiej pracując blisko 100% mocy potrzebował byś +- 20 XML2/XPL czy 40 XTE/XPG2. Albo diody dedykowane do celów stacjonarnych, np. Osram Duris.

A może metahalogen, jeśli ma to być włączane na dłuższy czas?

Nie liczyłem dokładnie, ale wydaje mi się, że na takiej płycie nie ma szans wytracić ponad 100W ciepła zachowując przyzwoite temperatury.
*michal*
Posty: 140
Rejestracja: piątek 31 sie 2012, 17:58
Lokalizacja: SG

Post autor: *michal* »

Jarekk pisze:Biorąc pod uwagę przelicznik cena półprzewodnika/jakość światła/moc najlepiej wychodzą COB Citizen. Można też szukać COB od CREE. Zakładając, że potrzebujesz 10000lm, a diody nie czują się najlepiej pracując blisko 100% mocy potrzebował byś +- 20 XML2/XPL czy 40 XTE/XPG2. Albo diody dedykowane do celów stacjonarnych, np. Osram Duris.

A może metahalogen, jeśli ma to być włączane na dłuższy czas?

Nie liczyłem dokładnie, ale wydaje mi się, że na takiej płycie nie ma szans wytracić ponad 100W ciepła zachowując przyzwoite temperatury.
O widzisz zupełnie zapomniałem o led typu COB :) dzięki
Ogólnie to nie problem polutować i 50 szt led kwestia co wyjdzie ogólnie taniej biorąc pod uwagę też zasilanie. Prawdopodobnie popularne drivery led 700mA. Chyba że są dostępne sterowniki z regulacją prądu a ja o tym nie wiem?

Myślę że spokojnie 70*C tam może być.

Tzn żeby nie popadać w skrajności ale. Np 10 czy 20 zł oszczędności za ledy mnie nie zbawi jeśli będzie duuużo mniej babrania się z tym czyt. Lutowania ;)
Ostatnio zmieniony wtorek 17 sty 2017, 06:06 przez *michal*, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Jarekk pisze:20 XML2/XPL czy 40 XTE/XPG2.
ja tam nie wiem, jak ktoś ma za dużo kasy to może sobie w tej piwnicy nawet marmur położyć, ale ja piwnicę oświetlam czymś takim (w różnych wersjach):
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=20301
ciekawostka: da się zrobić wersję stabilną bez stroboskopu :-)
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

Napisałem to tylko dla porównania aby ukazać, że przy stacjonarnych zastosowaniach takie diody są mało praktyczne.

Nie wiem jak z jakością światła, mam tanie chińskie COB 10W i nadaje się tylko do oświetlenia aby wejść i wyjść, nie patrząc na otoczenie. Może tu jest lepiej. Myślę, że jak ktoś potrzebuje 10k lm to zamierza przy tym pracować.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Da się przy tym pracować, nad stołem roboczym w warsztacie mam 5 szt po 12 W, załączanych 2 etapowo, więc jest to dość wygodne oświetlenie.
*michal*
Posty: 140
Rejestracja: piątek 31 sie 2012, 17:58
Lokalizacja: SG

Post autor: *michal* »

Czyli da się zrobić mocne światło a nawet przeliczajac koszt jednego citizen wychodzi taniej jak np dać parę power led. W przypadku xr-e potrzeba by jakieś 25szt led żeby mieć identyczna ilość światła(700mA). Mało tego takie xr-e będzie pracować na max lub prawie max możliwości citizen ledwo 40/50% aby osiągnąć tyle samo światła.

Nie wiem jak w przypadku xpg i innych ale napewbo przyjemniej się siedzi przy świetle z COB-a (brak cieni i poswiat z soczewek)

A jak z innymi producentami? Mają też w miarę znosnie COB-y czy raczej odpuścić już szukanie?

A co z tymi COB noname? Kiepskie ci? Parametry wyssane z palca czy barwy trupio zielonkawe?
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

przeliczając koszty nie zapomnij, że COBy citizena potrzebują jeszcze solidnego zasilacza ;-)
*michal* pisze: barwy trupio zielonkawe?
no, właśnie nie mają zielonej poświaty. Jak już pisałem w innym wątku, nie jest to światło wysokiej jakości, ale brak w nim poświaty, barwa bliżej ciepło-neutralnej, 80> CRI >70 (na oko)
zamów sobie 1 szt 10-20W i się przekonasz.
*michal*
Posty: 140
Rejestracja: piątek 31 sie 2012, 17:58
Lokalizacja: SG

Post autor: *michal* »

GanzConrad pisze:przeliczając koszty nie zapomnij, że COBy citizena potrzebują jeszcze solidnego zasilacza
No właśnie szukam jakiegoś rozwiązania... :)
Właśnie... Jak to rozwiązać w miarę sensownie? Myślałem 2-3 COB z citizena...
*michal*
Posty: 140
Rejestracja: piątek 31 sie 2012, 17:58
Lokalizacja: SG

Post autor: *michal* »

Panowie a jakbym tak chciał parę diod może być i z 10-20szt ale niekoniecznie COB na 35-37V bo z tego co widzę zasilacze są dość drogie więc poszedł bym drogą taką że np. Zasilacz stało prądowy 350/700mA ( coś taniego) i do tego ileś tam diod w szeregu. Napięcie wtedy się łatwiej dobierze np 10-72V i robi się ciekawiej ale niekoniecznie jaśniej.

Jakieś alternatywy równie tanie i wydajne w miarę? Już nie pisze ze ma być super hiper wydajne, cri też nie musi być mega. Głównie ilość światła, potem jego jakość.

Najłatwiej to można kupić te pod 230v ale znowu stroboskop mnie będzie wyprowadzał z równowagi.
Ostatnio zmieniony środa 18 sty 2017, 19:59 przez *michal*, łącznie zmieniany 1 raz.
aarah
Posty: 2
Rejestracja: środa 18 sty 2023, 14:06

Re: Diody Led tanie i wydajne. Jakie?

Post autor: aarah »

A czy diody SMD 3528 to dobra opcja?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Diody Led tanie i wydajne. Jakie?

Post autor: pietros »

A czy mały hatchback, to dobra opcja?

Jaki konkretnie model diody? Do jakiego zastosowania?
ODPOWIEDZ