Nowe EDC turystyczne / 2023

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
jegoadres
Posty: 3
Rejestracja: piątek 03 lut 2023, 14:08

Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: jegoadres »

Witam Serdecznie wszystkich użytkowników!
Zgłaszam się do was z prośbą o pomoc w wyborze latarki EDC daily drivera na turystyczne wypady małe i duże. Poniżej założenia.

:arrow: BUDŻET
Właściwie będzie to jedyna latarka ręczna. Także jakość na pierwszym miejscu. Rozpatrzę każdą propozycję.

:arrow: ZASILANIE
Zdecydowanie 21700 i raczej skłaniałbym się ku rozwiązaniom nie dedykowanym z racji na to że w czołówce też 21700 siedzi.
Gdyby miała wbudowane ładowanie USB-C w latarce to na pewno byłby to plus.

:arrow: ŚWIATŁO
Skłaniam się ku złotemu środkowi pomiędzy standardowym flooderem a skupionym spillem. Fajnie gdyby jakiś zasięg 300-400m był
Kolor ma dla mnie mniej istotne znaczenie.

Idealnie gdyby mogła utrzymać te 1500-2000lm przez 10-20min a 1300-1500lm stabilnie (im więcej tym lepiej)
Jeśli w TURBO będzie umiała X tysięcy to fajnie ale nie jest to konieczne

:arrow: ROZMIAR
Im bardziej poręczna tym lepiej oczywiście.

Dziękuję za wszystkie propozycje i za pomoc!
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: megabit »

jegoadres pisze: piątek 03 lut 2023, 14:51 Także jakość na pierwszym miejscu
Zebralight, Armytek
jegoadres
Posty: 3
Rejestracja: piątek 03 lut 2023, 14:08

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: jegoadres »

Jakieś konkretne modele polecisz kolego?
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: megabit »

Mam Zebrę SC64c LE i pod względem jakości wykonania i ogólnego odbioru po wzięciu do ręki, bije wszystko co do tej pory miałem. Mają też modele na 21700. Minusem jest cena i ciężka dostępność - producent nie wysyła poza USA, nam zostaje tylko holenderski nkon.nl
Armytek też prima sort, mam dwie czołówki i są świetne - popatrz na Wizard C2 Pro - może przypadnie Ci do gustu, bo do ręki też fajnie się nadaje.
jegoadres
Posty: 3
Rejestracja: piątek 03 lut 2023, 14:08

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: jegoadres »

Widzę że na stronie Zebralight ze światełek z 21700 to już tylko SC700FD. Czy ktoś kojarzy czy będzie o wiele bardziej floody od wersji SC700D która już podobno jest nie produkowana według producenta.

Ile Ta wersja SC700FD utrzyma lumenów stabilnie przez 10minut??
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: megabit »

Tu recenzja podobnej, powinny wyjść zbliżone czasy

https://budgetlightforum.com/node/65105
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: Mociumpel »

https://pl.aliexpress.com/item/1005003779236464.html - wersja XHP70.3 HI (HI - zasięg, a wielkość matrycy 70.3 szerokość "światła"), barwa 4/5k - do celów ogólnych wybrałbym 4000K - jest "przyjemniejsza" bo "cieplejsza" przez co bardziej korzystna dla oka - lepiej też "przebija" deszcz i nieco dalej przez to świeci (przeciwmgielne są przeważnie "żółtawe"), ma USB-C - raz włożonego ogniwa można już nie wyciągać a przy ładowaniu telefonu można "przy okazji" doładować latarkę, dodatkowy mały plus możliwość płynnego ściemniania i rozjaśniania - przeciętnie toto działa bo liniowo a nie logarytmicznie ale z doświadczenia ludzi którym wskazano taka możliwość korzystają z niej pół na pół z normalnymi trybami.
Ze względu na sporą "głowę" dośc długo trzyma jasność zanim czujnik wewnętrzny zejdzie z mocą światłą niżej (regulacja termiczna 55 st. C).
Ewentualnie to https://pl.aliexpress.com/item/1005003201531985.html - te same parametry - jedyna różnica to krótszy czas "trzymania jansości" - jest po prostu mniej masywna i przez to "ładniejsza" - ale to dla estetów a nie techniczny parametr ;)
Temo
Posty: 5
Rejestracja: sobota 04 lut 2023, 02:25

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: Temo »

Convoy można porównać jakością do armytek lub zebry?
Czy jednak jest to taki typowy chińczyk?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: Mociumpel »

To zależy - armytek (bardzo poprawna i dopracowana ogólnie) i zebra (głównie rewelacyjne sterowniki ale takie sobie ledy) postrzegane są jako latarki pro górna półka - cos jak maseratti quatrroporte gdzie sama nazwa "czterodrzwiowe" brzmi jak muzyka dla fana motoryzacji - jak kogo stać, kocha najlepsze cokolwiek niech bierze - co ma sobie żałować ...
Convoy to marka from PRC uznana za doskonałość w segmencie wszystko za nic czyli bardzo dobry stosunek techniki oświetleniowej do kosztów nabycia - depta jej po pietach kilka firm jak Sofirn czy ostatnio mało znany Pioneman (w praktyce klon COnvoya - bazujący na tych samych sterownikach i komponentach a nawet rozwiązaniach typu obudowa z innym "garbaceniem").
Mocno skracając argumenty - Convoy to Armytek wśród budżetowych latarek ;) czyli taki król Cyganów a nie cesarz niemiecki ...
Giga cechą która wyróżnia Convoya wśród WSZYSTKICH producentów jest MEGA różnorodność latarek ogólna i praktycznie każdy segment potrzeb (no może poza giga wynalazkami typu Imalent i 100 tysi lumenów ;) i co najważniejsze części do nich - w praktyce jak kto sie troche zna to może zamówić na Aliexpresie dowolną konfigurację z tego co jest i Simon (władca sklepu) złoży CI to w całość nie żądając więcej niż suma części ;)
Dla mnie Convoy to dostawca części bo dla siebie i tak kupuję tylko składowe i lepie w całość (szczególnie sterowniki 12-grupowe dla XHP70 są mega dobre) natomiast dla pytającyh pierwsza marka do wskazania dopóki nie wskażą dokładniej potrzeb - potem albo cos z modeli Convoya lub wyżej gdy Convoy to za mało.
Temo
Posty: 5
Rejestracja: sobota 04 lut 2023, 02:25

Re: Nowe EDC turystyczne / 2023

Post autor: Temo »

Potrzebuję coś tak jak w temacie w którym pisałem.
Wyprawy typowo po kilka godzin i biwak oraz najlepiej możliwość światła czerwonego.
Chciałbym świecić do 50-100m jeśli jest to możliwe oraz według mnie lepsze byłoby światło ciepłe bo nie lubię trupiego i odbija od śniegu albo się mylę.
Ładowanie chciałbym pod usb oraz wytrzymałość na upadki oraz wodę jest dla mnie istotna.
Myślałem nad armytek predator/doberman/viking tylko nie wiem który z tych modeli wybrać.
ODPOWIEDZ