Zwycięstwo USB

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Zwycięstwo USB

Post autor: cosinus »

Stało się.

USB zostało wypromowane w ludowych masach od pługa, jako jedyny nośnik energii.
Na Elektrodzie Jasie pytają czy powerbankiem można odpalać samochód, pomysły by jednym pb naładowac drugi i mieć naładowane dwa itd...

Po wielu latach, zw z zakupem 21700 postawiłem sobie cel "odświeżyć" potencjał ładowarek, bo żadna mechanicznie nie była zdolna.
Było dla mnie oczywiste że na rynku będzie pełno ładowarek x4, zasilanych 230V (kabel dwyżyłowy "do magnetofonów", albo zasilacz nie będący zasilaczem USB, wtyczka rurkowa 12V do korpusu ładowarki, jak "od zawsze" było)

Czy oczekiwanie 4x 21700, 2A to coś strasznego, jakaś herezja ?

NIC !
Po długich googlaniach znalazłem, wszystko w tytule się zgadza. Jest 4x21700, jest 230V, jest 2A
Tyle że 2A pod jednym drobnym warunkiem, że ogniwo jest jedno (w skrajnych slotach, nieważne), przy dwóch 2 x 1A ... a 230V to zasilacz USB ...

To prostytutka, co tu się dzieje ?
Rozumiem, że jako społeczeństwo głupiejemy, lokalni "eksperci elektroniczni" (ludzie w swoich kręgach uchodzący za guru) maja problem z fizyką w zakresie podstawówki, podzielenie amperogodziny czy pomnożenie V*A to missing impossisble, ale aż tak ?
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zwycięstwo USB

Post autor: Dziubek »

Nie bardzo wiem do czego dążysz, ale jak chcesz ładować 2A ogniwo 21700 to Lii600, Vapcell S4 czy MiBoxer C4-12. Nie są zasilanie z USB, ale nic mi nie wiadomo, aby powstała jakaś ładowarka wykorzystująca większą moc (czyt. potencjał PD). W sumie nawet nie widzę sensu, aby wymyślać coś na nowo, skoro "stare" się dobrze sprawdza.
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Re: Zwycięstwo USB

Post autor: cosinus »

Dziubek pisze: niedziela 24 wrz 2023, 01:10 Nie bardzo wiem do czego dążysz

Najbardziej sens ogólny. Przetwarzanie napięcia w dól, w górę, trafiając na limity prądowe

Fotografuję generacją sprzed kilku lat w dwóch producentach, to ładowarki (7,4V nominalnego) są 230V na "ósemkę", ale w sklepach już są "wynalazki". Producent i tak bundluje w pudełku "technologię 230V" w formie USB

Miliony much nie mogą się mylić, jak zostały urobione np na ultra cienkie telefony łamiące się w jeansach, ale modne było posiadać "jeszcze cieńszy niż somsiada". Zwycięstwo USB jak zatytułowałem wątek jest na zasadzie (urobionej) mody a nie optymalnych założeń technicznych
Traktuj jak teorię spiskową ;)

(pominę zabudowane baterie w telefonach - byłem 48h w zadupiu cywilizacyjnym, miałem drugą baterię 50 gramów, minuta na wymianę)
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Re: Zwycięstwo USB - w cudzysłowie chyba

Post autor: cosinus »

cosinus pisze: niedziela 24 wrz 2023, 08:41
Dziubek pisze: niedziela 24 wrz 2023, 01:10 Nie bardzo wiem do czego dążysz

Najbardziej sens ogólny. Przetwarzanie napięcia w dól, w górę, trafiając na limity prądowe

Fotofrafuję generacją sprzed kilku lat w dwóch producentach, to ładowarki (7.4V nominalnego) są 230V na "ósemkę", ale w sklepach już są "wynalazki". Producent i tak bundluje w pudełku "technologię 230V" w formie USB

Miliony much nie mogą się mylić, jak zostały urobione np na ultracienkie telefony łamiące sie w jeansach, ale modne było posiadać "jeszcze cieńszy niż somsiada". "Zwycięstwo USB" jak zatytułowałem wątek jest na zasadzie (urobionej) mody a nie optymalnych założeń technicznych
Traktuj jak teorię spiskową ;)

(pominę zabudowane baterie w telefonach - byłem 48h w zadupiu cywilizacyjnym, miałem drugą baterię 50 gramów, minuta na wymianę)
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Zwycięstwo USB

Post autor: Mociumpel »

Hm - coś "tworzysz" w swoim umyśle próbując tym zainteresować innych - może CI się uda ale sądząc po marazmie nikt nie ruszy tematu ;)
Podpowiem inny choć podobny "w prądzie" - dlaczego Convoj? bo jako pierwszy przynajmniej dla mnie "wynalazł" mega dobre (jak na ekonomie zakupu) sterowniki boost - szczególnie, że jest uważnym słuchaczem budgetlightforum i aktywnych w temacie przetwarzania I STEROWANIA (stąd 12-grupowy sterownik) latarką - sterowniki Convojowe są optimum CENY, wydajności zarówno sprawnościowej jak i wydajnościowej w wymiarze 22m (szczególnie ten bo większość obecnych latarek ma rozmiar 21700 i tuba korpusu "fajnie łyka" właśnie 22mm.
Dodatkowo właściciel sklepu tj. Simon jest także ostrożny we wprowadzaniu "adhd w sterownikach" - uważa, że rzemieślniczo dobre a nie WYŚRUBOWANE do granic (i drogie) sterowniki stanowią podstawę długiego działania sprzętu - i tu tkwi sedno odpowiedzi na Twoje pytanie - KOSZT czegokolwiek ...
Jeśli mieścisz się w górnej akceptowalnej cenie dla danego wyrobu i znajdujesz klientów to kupujesz uważając że nabywasz produkt nie mocno przepocony i z obornianym zapachem tylko najlepszy możliwy w danej cenie i cieszysz japę ...
I sedno - są ludzie tworzący na budgetlight i nie tylko (kiedyś ruska fonarevka miała fenomenalne przykłady sterowników itp) modele sterowników o megamocach, jest MTN (z USA ale cła zabijają sens ich sprowadzania - i dlatego właśnie ładowarki USB czy inne pomysły które są w produktach są wynikiem optymalizacji (pewnej technicznej i głównie kosztowej) - bo nie opłaca się dołączać lub kupować zasilacza 100W do zwykłej ładowarki który obsłużyłby 4 cele z prądem 2A - dodatkowo wielkość (radiator do odprowadzania ciepła, masa plus technika - głównie sprawność - powodują że 2A na cele ... wystarcza Kowalskiemu bo kupi "tanio" ...
Ciesz się i tak że w EU USB-C jest normą bo nie myślisz którą stroną wtykać ;)
A rozważania nad wyższością czy gorszością... nie widzę sensu - bo to forum hermetyczne i jedyną "wystawną improwizacją w słowie" są recenzje ;) - i tu szukałbym (pod danym tematem w opisie latarki) pomysłów na dywagacje a nie na ogólnym...
Bo wiesz jaka dziś pogoda jest?
Ale dziś wczoraj?, jutro czy sprzed roku? ;)
A pytania czy lepszy jest szwajcar czy https://www.seagullwatchcompany.com/pro ... h-d816-457 z megadkoładnym ST2130 (klasa ekonomiczna) pozostawiam Tobie - mam od roku i rechot z dzielni to obecnie "ostrożny zachwyt" ze działa i nawet "wygląda" po roku użytkowania ...
Koszty koszty koszty ...
ODPOWIEDZ