Jakie ogniwa 26650 do latarki

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Arecki
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 18 wrz 2023, 23:57

Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Arecki »

Dzień dobry wszystkim Forumowiczom.
Jestem tu nowy i mam nadzieję na porady od bardziej ode mnie doświadczonych.
Otóż kupiłem sobie latarkę XRG 3000 ZOOM THROWER, która to w opisie na stronie gdzie ją kupiłem ma informację, że zasilana jest ogniwami 18650 lub zamiennie powiększonymi 26650..
Na wyposażeniu posiada ona akumulatorki 18650, które jak twierdzi obsługa sklepu są z zabezpieczeniem.
Jako, że są to ogniwa jakieś no name, chciałem dokupić na zapas 26650 i tu zaczynają się schody bo takie z zabezpieczeniem mają ok. 70mm wysokości a takiej długości w latarce się nie zmieszczą ponieważ te z wyposażenia mają 66,5mm.
I tu moje pytanie: czy w latarce można stosować akumulatory bez zabezpieczenia, które długością wejdą do mojej latarki,
czy to jest bezpieczne używać takich ogniw,
czy bezpieczne jest ładowanie ich w latarce (latarka ma gniazdko microUSB).
Producent w instrukcji milczy na temat ogniw.
Załączam zdjęcie akumulatorków z wyposażenia.
Proszę o poradę.
Pozdrawiam
Załączniki
Compress_20230919_122504_4036.jpg
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Kazik »

Witamy :D

Ja bym zaczął od tego - spróbuj włożyć między te dwa 18650 jakiś 5mm dystans Z CZEGOŚ NIEPRZEWODZĄCEGO PRĄDU - np. docięte warstwy kartonu, chociaż on to akurat może się ścisnąć. Jeśli po umieszczeniu tego uda Ci się całkowicie dokręcić dupkę latarki - to 26650 o długości 70mm będą działać. Choć ja już widziałem takie cuda, jak pogięte PCB zabezpieczające właśnie przez dociskanie na chama. Ale jeśli dupka dokręci się po dobroci - będzie OK. Sprężyna w dupce ma zapas, większość lampek łyka nie- i zabezpieczone ogniwa. A często też np. 26650 i 21700.
Dalej - te ogniwa, które dostałeś z lampką... Ten nadruk 6800mAh to radosna twórczość małych żółtych rączek. :lol: Najpojemniejsze 18650 na rynku mają 4100mAh, te pewnie max 3000mAh, raczej 2600mAh.
Jak sprawdzić czy ogniwo ma PCB zab. - najprościej zobaczyć lub wymacać, czy po całej długości ogniwa idzie w jednym miejscu takie pogrubienie - jest ono tylko w ogniwach z PCB. Drugie to można wymacać to PCB, ale chyba będzie Ci prościej z tym "pogrubieniem".
Tu jest link do strony ze zdjęciami ogniw - w okolicach 10ego zdjęcia widać taką zieloną płytkę PCB - to właśnie to zabezpieczenie - i odchodzą od niej takiej "wąsy". Ten dłuższy idzie właśnie pod koszulką przez całą długość ogniwa (to też widać na innych zdjęciach) i tego szukamy.
https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAG
Ładowanie ogniw w lampce... Nie obraź się, ale powiem tak - w lampkach tych niższej jakości bardzo odradzam (dla pocieszenia - w droższych osobiście też bym nie korzystał ;)), szczególnie jak nie będziesz miał idealnie dobranych ogniw pod kątem parametrów - ale takich pomierzonych dla każdego ogniwa z osobna, a nie to co producent podaje dla ogniw danego typu. Włączając w to te, które dostałeś z lampką. W skrajnym przypadku, przy niezabezpieczonych ogniwach, takie ładowanie mogłoby się skończyć wybuchowo.
I tak - dla świętego spokoju w lampce na dwa ogniwa połączone szeregowo polecam iść w ogniwa zabezpieczone. Tylko najpierw sprawdźmy czy wejdą.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Mociumpel »

Problem jest szerszy - mocno zwężając odpowiedź - można w dowolnej latarce stosować dowolne ogniwa parami ALE powinny mieć one zbliżoną pojemność - nie wynikającą z napisanych "chińską drukarką" wartości na koszulce ale z realnego pomiaru bądź deklaracji DOBREGO producenta kupioną od dystrybutora lub "z pewnego źródła" - o ile niepewność można zmierzyć i wiedzieć to przy braku ładowarki z pomiarem pojemności istotna jest "prawdziwość wartości" wynikająca wprost z deklaracji dystrybutora/producenta.
W przypadku Twoich ogniw zapewne ich pojemność oscyluje w okolicach 1200-1500mA - pisze to z praktyki pomiarowej ;) takich nonajmowych wynalazków.
Krótko - kupisz markowe ogniwa (ale z zabezpieczeniem), możesz wtedy używać do woli...
Szerzej - dużo zależy od sterownika - zazwyczaj w "chinolach bylejakich" stosuje się byle jakie sterowniki bez zabezpieczeń i wtedy za bezpieczeństwo Twoje odpowiada ZABEZPIECZENIE ogniwa - ale jest plus - przy bylejakich ogniwach i bylejakim sterowniku raczej nie grozi Ci porażenie czy pożar - po prostu "wydojność prądowa" nie będzie w stanie przy zwarciu plusa z minusem zrobić tzw. "spawarki" czyli spektakularnego upalania Twoich spodni ;)
Stąd wniosek dyplomatyczny - bardzo dobre ogniwa BEZ ZABEZPIECZENIA o prądzie nominalnym 15-20A włożone do Twojej nonajmowej latarki MOGĄ spowodować (ale nie muszą - to przypadek raczej rzadki ale możliwy) upalenie twojej reki, nogi (czy gdzie tam będziesz trzymał latarkę) - nóż nie jest niebezpieczny, niebezpiecznym czyni go sposób użycia - np. ciągłe upalanie na turbo może upalić albo sterownik, albo diodę i efektywnie albo "zepsujesz coś w latarce" albo (nikła szansa) ktoś nakręci filmik o "człowieku pochodni".
Krótko ogólnie - są 3 rozwiązania - albo pomajstruj przy latarce zmieniając jej bebechy (jeśli umiesz), albo kup ogniwa z zabezpieczeniem albo pozostań przy tym co masz i ciesz się bezpiecznym życiem ;)
Poza tematem (4 rozwiązanie) - jeśli chcesz DOBREGO zooma to kup sobie takie coś https://pl.aliexpress.com/item/1005002227667987.html (wersja SST, 12 grup, 5000K - standard) lub https://pl.aliexpress.com/item/1005004492147725.html (wersja SST70 - mniejszy zasięg niż poprzednia ale GIGA ilość światła) - tu masz recenzję https://www.youtube.com/watch?v=D36B2vb-TGg
a to co masz sprzedaj komuś ;) - gwarantuje że niezależnie co myślałeś kupując tego zooma z ładowaniem (ładowarka wbudowana to raczej w typowych latareczkach ma sens a nie w zoomie) Convoy Z1 SSt70 zabije i podepta Twoje dotychczasowe pojęcie o mocnej latarce ...
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Dziubek »

A ja się zapytam - gdzie nabyłeś to oświetlenie?
I podpiszę się pod tym co pisał przedmówca, sprzedaj ją razem z tymi pseudo akumulatorami i kup coś sensownego. Te wynalazki dodane do latarki to kiepski żart znany od lat https://diodek.pl/cala-prawda-o-mega-po ... ake-18650/
Jak byś się pokusił na zakup u Simona (link do Ali które zostały podane) to możesz oszczędzić jeszcze kilkanaście złotych z moim rabatem.
Arecki
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 18 wrz 2023, 23:57

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Arecki »

Kazik pisze: wtorek 19 wrz 2023, 16:27 Ja bym zaczął od tego - spróbuj włożyć między te dwa 18650 jakiś 5mm dystans Z CZEGOŚ NIEPRZEWODZĄCEGO PRĄDU - np. docięte warstwy kartonu, chociaż on to akurat może się ścisnąć. Jeśli po umieszczeniu tego uda Ci się całkowicie dokręcić dupkę latarki - to 26650 o długości 70mm będą działać. Choć ja już widziałem takie cuda, jak pogięte PCB zabezpieczające właśnie przez dociskanie na chama. Ale jeśli dupka dokręci się po dobroci - będzie OK. Sprężyna w dupce ma zapas, większość lampek łyka nie- i zabezpieczone ogniwa. A często też np. 26650 i 21700.
Bardzo dobry pomysł, i rzeczywiście, włożyłem pomiędzy ogniwa nawet 7mm uszczelkę z bardzo twardej gumy i dupka latarki dała się bez kręcenia na chama dokręcić. Wow!
Kazik pisze: wtorek 19 wrz 2023, 16:27 w okolicach 10ego zdjęcia widać taką zieloną płytkę PCB - to właśnie to zabezpieczenie - i odchodzą od niej takiej "wąsy".
Te wąsy to raczej są niewyczuwalne, no chyba, że idą po dwóch stronach wzdłuż akumulatorka. Bardziej wygląda mi to na kanty koszulki termokurczliwej, która została zaciśnięta na ogniwie a wcześniej była "sklapnięta" na płask.
Najbardziej "podpada" mi, że ogniwa mają 66mm wysokości (zmierzyłem jeszcze raz dokładnie suwmiarką) a takich krótkich z zabezpieczeniem nigdzie w necie nie widziałem.
Arecki
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 18 wrz 2023, 23:57

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Arecki »

Mociumpel pisze: wtorek 19 wrz 2023, 18:35 Krótko ogólnie - są 3 rozwiązania - albo pomajstruj przy latarce zmieniając jej bebechy (jeśli umiesz), albo kup ogniwa z zabezpieczeniem albo pozostań przy tym co masz i ciesz się bezpiecznym życiem ;)
Wybieram rozwiązanie drugie czyli kupię ogniwa z zabezpieczeniem, powinny się zmieścić.
Mociumpel pisze: wtorek 19 wrz 2023, 18:35 Poza tematem (4 rozwiązanie) - jeśli chcesz DOBREGO zooma to kup sobie takie coś https://pl.aliexpress.com/item/1005002227667987.html (wersja SST, 12 grup, 5000K - standard) lub https://pl.aliexpress.com/item/1005004492147725.html (wersja SST70 - mniejszy zasięg niż poprzednia ale GIGA ilość światła) - tu masz recenzję https://www.youtube.com/watch?v=D36B2vb-TGg
a to co masz sprzedaj komuś ;) - gwarantuje że niezależnie co myślałeś kupując tego zooma z ładowaniem (ładowarka wbudowana to raczej w typowych latareczkach ma sens a nie w zoomie) Convoy Z1 SSt70 zabije i podepta Twoje dotychczasowe pojęcie o mocnej latarce ...
Dziękuję za linki, pozostawię dla sobie to co mam a drugą latarkę chciałem kupić synowi. Wybiorę którąś z tych dwóch linków.

Dziubek pisze: wtorek 19 wrz 2023, 21:29 A ja się zapytam - gdzie nabyłeś to oświetlenie?
Militaria.pl
Dziubek pisze: wtorek 19 wrz 2023, 21:29 Jak byś się pokusił na zakup u Simona (link do Ali które zostały podane) to możesz oszczędzić jeszcze kilkanaście złotych z moim rabatem.
Bardzo chętnie skorzystam z propozycji rabatu, jak to zrobić?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Dziubek »

To już na militariach taką chińszczyznę wpychają? Chińska dioda imitująca markową Cree by złapać mniej zorientowanych w temacie, ale z takimi ogniwami... Porażka.
Dokonaj zakupu latarki (nie wiem, czy i na ile, rabat działa z akcesoriami). Po przekierowaniu do płatności, zamknij tą kartę – NIE PŁAĆ! Następnie napisz wiadomość do sprzedającego o treści:
Hi Simon. Please give me discount for my order. Password is DIODEK. Best Regards.
Poczekaj na zamianę ceny (z reguły nazajutrz) i wtedy dokończ płatność. Gdyby była cisza przez dzień czy dwa, odezwij się ponownie.
Ja nie jestem tutaj stroną, więc pamiętaj, że wszelkie pytania po zakupie, reklamacje itp. rozwiązujesz ze sprzedającym (chyba że pytanie ogólne, to możesz napisać na forum).
Arecki
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 18 wrz 2023, 23:57

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Arecki »

Dziubek pisze: czwartek 21 wrz 2023, 09:43 Następnie napisz wiadomość do sprzedającego
Niestety nie wiem gdzie napisać wiadomość do sprzedającego, na jego profilu ikonka "Kontakt" nie działa... Jakaś podpowiedź ?

Jeszcze jedno pytanie do szanownych forumowiczów: czy Liitokala Lii-600 to dobra ładowarka ?
i czy akumulatorki Xtar są coś warte?

Ok. Wpisałem wiadomość do sprzedającego, na komórce się nie da ale na laptopie już tak. :D

Podtrzymuję pytanie o ładowarkę i akumulatory: Lii-600 czy może Lii-500 ?, czy to dobre ładowarki ?
Akumulatorki Xtar są przyzwoite ?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Dziubek »

Lii 600 jest dobra, możesz śmiało brać, tylko pytanie do czego Ci potrzeba ta ładowarka. Czy to nie będzie przerost formy nad treścią.
XTAR to (prawdopodobnie) rebrandowany Panasonic, do czego chcesz te ogniwa używać?
Arecki
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 18 wrz 2023, 23:57

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Arecki »

Ładowarka ma służyć do ładowania Xtar-ów 26650, które chcę kupić do latarki, którą mam. Będzie również ładować NIMH, które mam we wszystkich pilotach, czołówkach, latarkach i zegarach.
Tylko miernik uniwersalny mam zasilany z 9V zwykłej baterii, reszta to akumulatorki.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Dziubek »

Jeżeli chcesz w zasadzie TYLKO ładować Li-Ion / NiMH, to lepiej rozejrzeć się za prostszymi modelami, 500-tka czy 600-tka to przerost formy nad treścią i nie wykorzystanie ich potencjału. Chyba że chcesz orientacyjnie testować ogniwa Li-Ion (i dokładniej akumulatory AA/AAA), to wtedy można nad nimi myśleć. Aby uprzedzić ew. pytania czemu te ładowarki testują "orientacyjnie", zerknij na to co naskrobałem tutaj https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-a ... stow_18650 i nieco wcześniej w tym samym wpisie https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-a ... okala_opus
Arecki
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 18 wrz 2023, 23:57

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Arecki »

Dziubek pisze: wtorek 19 wrz 2023, 21:29 możesz oszczędzić jeszcze kilkanaście złotych z moim rabatem.
No i udało się, jestem dwie dychy do przodu, wielkie dzięki !!!
Dziubek pisze: sobota 23 wrz 2023, 01:32 zerknij na to co naskrobałem tutaj https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-a ... stow_18650 i nieco wcześniej w tym samym wpisie https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-a ... okala_opus
Ok, dzięki za linki, jestem w trakcie czytania 😀
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 26650 do latarki

Post autor: Dziubek »

No i git, parę groszy w kieszeni. Polecam się na przyszłość ;-)
ODPOWIEDZ