Latarka z perspektywą dłubania

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: cosinus »

Witam, od kilku dni tu zarejestrowany, ale kibic czyli tzw "guest" portalu od lat.
Kumam elektronikę choć nieaktywnie , fizykę itd...

Zrobienie sobie prezentu w postaci latarki.
Najpierw "ogólnie" ale potem akcent sie zmienił "aby dłubać".

Najpierw był target 18650 - czy jest lepsza kandydatura niż Convoy S2 i rodzina ?
Ale wydaje się target się zmieni, jest ładowarko-powerbank z opcją 21700
Kusi mnie Wurrkos ze względu na Anduril (dłubanie konfiguracją to tez format dłubania, no nie ?), ale nie o tym wątek.

Jakie lepsze perspektywy (ilość kompatybilnych zabawek) daje Convoy S21A i S21B ? Na który celować, do której jest wiecej ?
Czy jedna z nich korzysta z nieprzebranych zasobów wyłączników S2 ?
Klips ?

Kusi mnie tez boczny wyłącznik (zwłaszcza że dupkowy jest uboższego dla rodzaju, reversible, czy jak się mówi po polsku) ... wiec też Convoy S21E jest w analizie

Co nie jest celem. Nie nastawiam się na maksymalizację siły światła, nie jeżdżę zawodniczo na rowerze, nie jestem myśliwym itd... po prostu gadżeciartswo. Czasem drobna robótka manualna w ciemnym winklu, czasem lat, biwak, spacer, czytanie etykiety czcionką 5 punktów, he he

Mam kilka EDC, choć żadna o CRI >=90 i bym chciał, mam jakie-takie throw (Baton S2R), ale bardziej zadziornego throw'a też bym spróbował.
Mam świadomość że CRI 90-95 a throw to raczej rozbieżne. Jak blondynka, nie wiem czego chcę ;)

Mam nadzieje, że da sie to zrozumieć :)
Kto mi co poleci ?

jeśli zły dział, prosze przenieść
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: Mociumpel »

Są dwie opcje:
- po mojemu czas "dłubactwa latarkowego" skończył się - ceny przed skokiem dolara powyżej 3,5 zeta plus VAt plus cło miały sens nabycia czegokolwiek z dowolnej półki "Convoj plus" (80 zeta z ogniwem i ładowarką :o ) aby w przyszłości nieokreślonej zmieniać sterowniki, ledy, poprawiać termikę czy nawet własne oprogramowanie jak ktoś "bzdecił głębiej" - obecnie podstawowa latara czyli PROSTY Convoy S21A/B z dobrym ogniwem i ładowarką to 160 zeta ... a dodaj do tego nowe fajne sterowniki lub cokolwiek i wyjdziesz minimum 300+ ...
Kto Ci to kupi? - bo zakładam że będziesz sobie modził latarki NIE JEDNĄ ale kolejne i kolejne - "bo fajne som" ;)
Obecnie można kupić NAPRAWDĘ wypasioną dziwną latarkę do 300 zeta która rozkapryszonemu dziecku wypali oczy, zachwyci rodzica i powali godzillę umysłowa dołączoną instrukcja obsługi ...
- jak Cie rajcuje majsterkowanie dla majsterkowania to nie pytaj o koszty tylko określ swoje najbardziej minimalne potrzeby - po mojemu NIE OD LATARKI tylko od kupna hosta (czyli samej obudowy) powinieneś zacząć określając docelowego "monstersa" - i potem dokładać elementy dodatkowe - sterownik, nietypowy led, inne ciekawostki które uczynią ten PIERWSZY cel doskonałym - potem nauczony zrobisz kolejne i kolejne - lepsze doskonalsze itd.

Ja tak wlazłem w zoomy - nikt tego nie doceniał, aż pojawiły się Convoje Z1 które za psie pieniądze były NAPRAWDĘ przyzwoitym zoomem - przed nim moje poszukiwania trwały "3-4 latarki" zanim uznałem, że to co zrobiłem jest DE BEST (bo było ...) - no ale to moja nisza.
Z najbardziej nietypowych ciekawostek które sprawdzają się znakomicie jako "chłodziwo" jest upychanie najlepszych dostępnych termopadów uformowanych w pustkę między sterownikiem a podłożem leda tak aby transfer ciepła ZNACZNIE wygładzał wykres działania (głównie zwiększa czas) przy naprawdę dużych mocach. No ale to zajawka którą ktoś gdzieś dawno w budgetlajtforumowym poście napisał (przeszło bez echa a mnie w oko trafiło jako mocny poprawiacz transferu za psie pieniądze).

Krótko - określ docelową moc/szerokość wiązki/sposób sterowania (polecam dupkowy jako najbardziej uniwersalny i wymienialno-modyfikowalny) a resztę po zakupie hosta podpowiemy abyś "samse" zrobił - będą to niestety koszty większe niż latarka gotowiec (czasem nawet 3x) ale nabierzesz wprawy satysfakcji...
I ode mnie - znajdź kupców zanim cokolwiek zaczniesz (z ceną nie jako suma części składowych - zawsze będzie znacznie wyższa niż latarka kupiona) bo zostaniesz z "pułkownikami" czyli z masą latarek które z czasem stracą wartość moralną - chyba że będziesz przerabiał wciąż i wciąż tę samą latarę.
Dodatkowo weź pod uwagę że "zrobienie latarki" to raptem pół godziny, potem tydzień cieszenia japy i ... co dalej? ;) - to z perspektywy swojej niszy - kiedy ceny były niższe dłubałem w kwartale w jednej latarce 3-4 razy i ze 3 takie szły na handel ;) - teraz JEDNO dłubanie DOBREJ klasy to 300 zeta minimum ...

Przykładowo mój graal to https://pl.aliexpress.com/i/32833104809 ... pt=glo2pol - zrobiony na najmocniejszym sterowniku boost z lekkim dopałem, z diodą obecnie XHP50.3 CRI90 (z kopułką bo daje ładniejsze kółko ;) ) na ogniwo 26650 6000mAh - całość ma wydajność na poziomie flood 3000lm na skupieniu 900m - z tego co śledzę nikt w zasadzie w Polsce nie zrobił takiego wynalazka a tylko DWIE osoby zakupiły same hosty do dalszych manipulacji (przy czym nie wiem co ta druga osoba zrobiła ze swoją bo udziela się na innym forum)
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: cosinus »

Mociumpel pisze: sobota 16 wrz 2023, 18:58
Kto Ci to kupi? - bo zakładam że będziesz sobie modził latarki NIE JEDNĄ ale kolejne i kolejne - "bo fajne som" ;)
Obecnie można kupic NAPRAWDĘ wypasioną dziwną latarkę do 300 zeta która rozkapryszonemu dziecko wypali oczy, zachwyci rodzica i powali godzillę umysłowa dołączoną instrukcja obsługi ...

Dajesz mi do myślenia ... odnajduję w sobie, że aby sie u mnie nie "zużyły moralnie" daję przyjaciołom a to zużyty moralnie obiektyw, a to nie zużyty nóż ze "zwykłej" stali gdy skaczę na ten sam model, ale stal lepszą, a to Zippy monochromamatyczną białą którą popróbowałem ale "nie dla mnie" (był zamiar na Zippy migającą na czerwono, opóźnił sie)

W sytuacjach nie imieninowych, gdzie by wypadało nówkę w opakowaniu, ale przyjacielskich w brudnych bojówkach. Biznesu na tym nie ma ;)
Ale zgadzam się, to istotne zagadnienie przy większej skali
Mociumpel pisze: sobota 16 wrz 2023, 18:58 Krótko - określ docelową moc/szerokość wiązki/sposób sterowania (polecam dupkowy jako najbardziej uniwersalny i wymienialno-modyfikowalny) a reszte po zakupie hosta podpowiemy abyś "samse" zrobił - będą to niestety koszty ... ciach
Hmmm, zaczynam myśleć ...

S21A czy S21B ?
Mi niemal obojętne, przyjmę uzasadnienia obiektywne (mam malutką preferencję na proste formy, czyli prosty walec i drobna siatka A ma minimalna przewagę)
Nie znajduję klipsa na S21B, na A są, prawda ?
Jeśli kojarzę, mam silikonowy kapturek na biwakowe oświetlenie na te średnicę
A czy B ma lepsza kompatybilnosc z wyłącznikami S2 ?

O cienkim S2 czytałem, że czasami osadzi w otoczeniu wyłącznika magnes - z S21xxx sie da ?

Kąt ? Może mało wysilony throw. Nie musi być (jak w reklamach) 3805 metrów ;) (zawsze mnie zastania te pięć)

Jak throw, to CRI nie musi być idealny, ale żeby nie zupełnie zielony, raczej cywilizowane 5000K niż maksymalizacja lumenów z 65000K
(akurat jestem po spacerze porównawczym z kupionym maluchem 14500 4000K, specjalnie wybrałem ciemniejsze miejsca. Bardzo miło mi się szlo terenami tzw "zielonymi", byle psia kupa jest lepiej czytelna niż pod 7000K)

Host.
Na szybko nie trafiam na hosty tych modeli.
Chyba jednak gotowiec.
Nie mam żadnych doświadczeń z 21700, z dupoklikiem od miliona lat też, chciałbym to od otwarcia paczki mieć do zabawy.

Akumulatory z kraju, bez jakiś specjalnych kompromisów, ale bez rozrzutności. Ile nominalnych Apmerów prądu rozładowania ?
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: Mociumpel »

TYLKO chiny jako podstawa i dostęp do wszystkiego - zakładając że chcesz "sesam" zrobić wszystko od podstaw i umiesz lutować.
Na początek gotowiec - https://pl.aliexpress.com/item/1005005263979320.html - abyś wiedział w co się pakujesz i co chcesz zrobić lepiej/inaczej i o ile WIĘCEJ Cię to będzie kosztowało ...
Przykładowo:
- wszystkie convojowe hosty - https://convoy.pl.aliexpress.com/store/ ... 07859.html - zalecam S21B - https://pl.aliexpress.com/item/1005001422574458.html - bo ma możliwość wymiany reflektora od przodu - ma odkręcany stalowy bezel, wyciągasz refa i wkładasz inny (w tym soczewkę ale to inna szkoła) - ze względu na propozycje poniżej odbłyśnik nie gładki tylko "marszczony"
- sterownik który znacznie podniesie wydajność - https://pl.aliexpress.com/item/4001050636235.html - pierwsza innowacja szczebel wyżej niż standard - koniecznie 12 grupowa - wada: będzie się mocniej grzał - ale będzie "inny" ;) niż wszystkie, a boost bo wysysa wszystko co ma ogniwo świecąc w zasadzie na dowolnym trybie tak mocno jak mu pozwala termiczne ograniczenie (termika na sterowniku to dobra rzecz bo możesz dać na maksa zimą a drajwer sam Ci ograniczy jak będzie mu za ciepło) ...
- led http://kaidomain.com/Cree-XHP50_3-HI-Ne ... D-5050-LED - ponieważ S21A/B to floodery z natury zrobienie z nich "throwera" wymaga mocy (mocny sterownik), najwyższego binu diody (ten jest najwyższy znany mi) z CRI90 bo dlaczego nie mieć "zdrowych" kolorków, a zasięg wersji HI (bez kopuły) jest co najmniej wyższy 1,5x od kopułkowej wersji, barwa 4000K - wbrew pozorom najlepiej "przebija się" w nocy przez ciemność - biała 5000K i 6500K w zakurzonej, mglistej robi "białą plamę" - jedyny czas gdy "zimne dają pałer" to krystalicznie czysta noc zimowa czasem latem po deszczu, chropawy odbłyśnik "delikatnie wygładza" ostrość krawędzi spota diody w wersji Hi
- ogniwo - w zasadzie dowolne typu https://pl.aliexpress.com/item/1005002311598364.html czy cokolwiek w Polsce http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=6565
- do tego "jakaś" ładowarka - najwygodniej minimum 2x ogniwowa - ja mam sentyment do Litokali 300 ale są nowsze wersje - ma przy okazji pomiar pojemności pozwalający z grubsza oszacować ogniwo (szczególnie jak masz ich więcej niż kilka)
- i na koniec mój "patent" - termopad - jakikolwiek np. https://pl.aliexpress.com/item/32241635201.html - dioda leży na mosiężnym "wkładzie" tzw pigule:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
od spodu jest sterownik a tam gdzie płaskie z dziurkami - dioda na gwiazdce.
W przestrzeni między sterownikiem a tym płaskim upychasz wycięty "na okrągło" termopad (przecinasz w połowie i wpychasz dwa półksiężyce) przy czym uważaj aby nie za grubo bo cewka sterownika może "nie pozwolić" dokręcić nakrętki przy sterowniku ;)
Ze zgrubnych pomiarów wynika, że poprawia toto znakomicie transfer ciepła do obudowy przez co np. tryb turbo działa zamiast 1,5 minuty to 2,5 ;)

Potem czekasz aż przyjdzie z PRC, kleisz w całość i masz pierwszą nietypową ale "standardową" latarkę - S21B z wymiennym od przodu reflektorem, wąskim (jak na wielkość latarki i refa) strumieniem o bardzo nietypowej barwie 4000K (ale ze względu na dość wysokie CRI bardzo przyjemnej "ogólnie") która po odpowiednim doborze trybów 12 grupowego sterownika jara Cię kilka tygodni aż wymyślisz coś bardziej "... :evil: ..." ;)

Powyższy projekt jest "nieco inny" niż standardowy gotowiec - przede wszystkim mocniejszy drajwerowo i o binowo - tyle tylko i aż tyle - ponieważ jest bardzo "standardowy" jak Ci się znudzi to wywalisz go komuś w prezencie albo sprzedasz po kosztach ...
Mam takie coś ale z kopułkową diodą używany na rowerze od 3 lat - działa dobrze ;)

PS - co zaś do prac ręcznych - nie byłem specjalnie przekonany do czołówek dopóki mi nie przyjechało to https://pl.aliexpress.com/item/1005005481824411.html - jest tani jak na osiągi ale po zaakceptowaniu "... :evil: ..." mnie z siodełka ;) - moja baba robi sobie przy tym paznokcie ;) uznała że w końcu na coś moje gadżety się przydały ;)

Edit: Pyra
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: cosinus »

Wreszcie ktoś użytkowo naświetlił różnice A/B

Mosiężna piguła sie wiąże z S21A chybaaaaa .... ???


W temacie hostologii, da się gdziekolwiek kupić same dupki ? Chcialbym tu uderzyć, mieć reverse, mieć forward, mieć z odpustowym podświetleniem ...
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: Mociumpel »

S21A ma pigułę "wkręcaną" w korpus latarki, S21B ma "półkę" zintegrowaną z konstrukcją obudowy - nie dopisałem wszystkiego, w szczegółach mogłem pominąć drobne różnice - zazwyczaj wybierana wersja A ma pigułę i stąd widocznie moja myśl z rozwinięciem tematu "co robić w środku".
Co zaś do dupek, kolorowych bajerów, światełek we włączniku - poszukaj sobie sam (ewentualnie poczekaj może ktoś coś podpowie) bo ja bajerami stylizacyjnymi plus odpustowymi się nie interesuję - liczy się mechaniczna praktyczność i "doszlif" ostateczny ale tylko w użyteczności. Są dostępne dupki z ledami gdzieś na bangoodzie i kaido ale nigdy nie zawracałem sobie nimi doopy. Poczytaj budgetlightforum - tam mają mnóstwo "odjechanych pomysłów" indywidualizujących wszystko - łącznie z własną rzeźbą hosta w tytanie czy w miedzi czy nawet "w węglu" - zresztą sztuką modzenia jest także poszukiwanie - zrób to.
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: cosinus »

Dzięki za wiedzę.

To jeszcze - już pół kroku do zakupów, jednak podtrzymuję gotowiec z małym malutkim "extra". Zmieniłem target, nie thrower a 95 CRI, jest taka S51B gotowa. W podmokłym lesie bym chciał mieć naturalne CRI, wcale nie bardzo wąsko - a nie throw

Podsumujmy S21B. Średnica do drivera to 22mm (na razie nie), a średnica płytki wyłącznika to 20mm ? Mam na celowniku forward swicth z płytką

Z ciekawostek, jest kompletna taktyczna dupka to podobnych latarek (kompatybilność z modelem potwierdził taki anglojęzyczny bloger z Indonezji czy Tajlandii).
Do mnie osobiście przemawia trochę mniej, bo jest wystający wyłącznik jak dla rasowych Rambo (nie schowany w skrzydełkach). Dupka jest jak blogerzy piszą dość nowa i pewnie nie wszystkim znana. Ma wysoką ceną za 1 szt, która spada do bardzo przyjemnych jak ilość idzie w górę.


https://pl.aliexpress.com/item/1005005963939183.html
W pełni bym wydał 1/5 ceny za pięć, na próbę "czy się polubimy", ale wyjściowej za jedną sztukę to nie bardzo. Macie tu jakieś zwyczaje zakupów zbiorowych itd ?
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: cosinus »

Dobra, to zacieramy rączki, latarki S21B są (B35AM oraz 519A, 3V i 6V), szczypce Segera są, pierwszy wyłącznik zmieniony (gotowy- z podświetleniem)
Lutowanie czeka na "forward switch".

Pobawił bym się optyką.
Mam standardowy pomarszczony reflektor. Żadne zamówienie w tym względzie jeszcze nie poszło, zastanawiam się.
Czy dobrze rozumiem, throwera z tego nie zrobię? Czy poprawię? Nie, że narzekam, ale ustalam fakty.

Ale szerokość PLUS RÓWNY ROZKŁAD też mnie interesuje, pomóc przy mobilnej fotografii, czasem makro. Z góry dlatego diody o naturalnym świetle były wybrane.
Żaden z gotowych reflektorów nie specyfikuje tych diod. Chodzi o ich wielkość mechaniczną na boki, czy wysokość / głębokość reflektora ?
Co mnie czeka przy montażu ?

Czy zakup reflektora jest zgodny S21E ? Nie umiem powiedzieć czy się polubimy z dupkowym mechanicznym wyłącznikiem.
Ostatnio zmieniony sobota 30 wrz 2023, 16:29 przez cosinus, łącznie zmieniany 1 raz.
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
cosinus
Posty: 30
Rejestracja: środa 13 wrz 2023, 21:44

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: cosinus »

cosinus pisze: sobota 30 wrz 2023, 12:18
Czy zakup reflektora jest zgodny S21E ?
Już wiem, S21A i S21B są 23mm, S21E to 21mm, reflektory niekompatybilne.
Coś tam świeci, 4 albo 5 sztuk ... albo już wiecej
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Latarka z perspektywą dłubania

Post autor: 1stein »

Mociumpel pisze: sobota 16 wrz 2023, 18:58 z tego co śledzę nikt w zasadzie w Polsce nie zrobił takiego wynalazka a tylko DWIE osoby zakupiły same hosty do dalszych manipulacji (przy czym nie wiem co ta druga osoba zrobiła ze swoją bo udziela się na innym forum)
Cześć, siema po dłuższej przerwie, miło widzieć wciąż tych samych wyjadaczy.

Swego czasu kupiłem host Jaxmana Z1, długo musiałem zapewniać że wiem co z tym zrobić. Być może o tym wspominasz? Ale to było ze 3-4 lata temu. Mój Jax otrzymał XHP35 4000K 90 CRI (jakiś wysoki bin kupiony na BLF) i sterownik MTN z gruppydrv softem, chyba 2,1A. Na tamte czasy miód - malina - ultramaryna.

Ale akurat będę go przebudowywał... Myślę o diodzie L50 lub L70 (okrągły emiter) i mam jeszcze gdzieś L4P 7-9A sterownik...
ODPOWIEDZ