Lampa LED do pokoju dziecka - problem z sterownikiem

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
szuwar
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 16:29

Lampa LED do pokoju dziecka - problem z sterownikiem

Post autor: szuwar »

Hej, kupiłem lampę do pokoju syna obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Lampa świeci fajnie, ale mam problem z sterownikiem - tzn. pamięta ustawienia janości i barwy jak lampa jest włączona powyżej 5s, jak szybciej ją włączę/wyłączę to zmienia ustawienia na losowe (tzn. ustawie na 50% mocy, poczekam chwilę, wyłączę i po włączeniu jest ok, ale jak później włączę i wyłączę za szybko lampę to zmienia ustawienia). Jak się odpali z ustawieniami domyślnymi to świeci za mocno (pobiera wtedy okolo 100W - mierzone miernikiem w gniazdku). Zakładałem że najłatwiej będzie wymienić sterownik niż przerobić obecny .,...Mogę ewentualnie lampę oddać, dlatego też nie chce robić póki co żadnych ingerencji - ale żona uparła się na tą lampę (chodzi o wygląd).

Problem z wymianą sterownika jest taki że nie wiem na co, bo obecny wygląda tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

a w lampie są takie ledy:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


NIe spotkałem się z takim sterownikiem i nie mogę znaleźc nic co ma zbliżone parametry do tego obecnego, tzn. na wyjściu 112-230V DC. Spotkaliście się z takim czymś? Macie jakieś pomysły?
Czuprynski96
Posty: 84
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 20:12

Re: Lampa LED do pokoju dziecka - problem z sterownikiem

Post autor: Czuprynski96 »

Może na wejściu dać jakiś kondensator, żeby podtrzymywał na chwilę napięcie i sterownik "myślał", że jest jeszcze chwilę podłączony?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Lampa LED do pokoju dziecka - problem z sterownikiem

Post autor: marmez »

Nie mam teraz czasu szukać, czy jest taki sterownik do kupienia. Mam za to najprostszy, choć może upierdliwy w używaniu pomysł. Zastosować dwa niezależne sterowniki do każdej barwy. Bo rozumiem, że są dwie barwy diod, ciepłe i zimne.

Przed zakupem zmierz jakie faktycznie napięcia sterownik generuje na diody podczas pracy, bo może wcale aż do 230V DC nie jest potrzebny, a wystarczy np. 150V. Maksymalne napięcie, mierz na maksymalnej mocy. Zmierzyć prąd też by nie zaszkodziło. A jak chcesz, żeby świeciły mniej, albo tyle, co na konkretnym trybie, to wtedy zmierz parametry, jakie właśnie wtedy występują i taki zasilacz / zasilacze kup.

Sprawdź dla obu barw, bo mogą być różne.

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
szuwar
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 16:29

Re: Lampa LED do pokoju dziecka - problem z sterownikiem

Post autor: szuwar »

Sprawdziłem napięcie - ok 198V, niezależne od światła, dosyć spore jak na LEDy, nie sprawdziłem prądu na wyjściu, ale przy maksymalnym świetle sterownik pobiera 100W z gniazdka. Pisałem do kilku sklepów w Polsce - póki co żaden nie ma nic o takich parametrach.
Lampę powiesiłem - na razie nie stanowi to problemu - bo syn nie dosięga do włącznika:P co jest wadą i zaletą.
Pomysł z dwoma zasilaczami jest ciekawy - bo mam jeden przewód do sterowania którego nie używam obecnie (nie wiem jak to się nazywa fachowo:P po prostu mam podwójny włącznik i 4 kable w suficie, a używam tylko jednego wlącznika)

Jeszcze zastanawiałem się czy jakoś do Home Assistant by nie udało się dodać tego sterownika - bo mam aplikację na komórce do sterowania lampą.
W ostateczności wymienię taśmę na jakaś 24V i jakiś sterownik./zasilacz bardziej popularny założę.
ODPOWIEDZ