Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Peg6
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 01 mar 2011, 16:16
Lokalizacja: Lublin

Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Post autor: Peg6 »

Witam,

Potrzebuję opinii czy mój plan się uda i co można poprawić. Założenie to podpięcie oświetlenia i gniazdek w domu pod ups. Urządzenia jak lodówka, pralka, bojler, piekarnik zostają podłączone do sieci. Posiadam ups 1500VA .
1710078242475.jpg
1710078242524.jpg
Na chwile obecna podłączone sa 3 akumulatory 12v45Ah chcę jeszcze do tego dołożyć 3 samochodowe 100Ah lub 64Ah. Sumarycznie by było 36V ok 100Ah

No i teraz pytanie :D Chcę podłączyć 2 takie panele połączone równolegle bezpośrednio do pakietu akumulatorów bez żadnego mppt czy czegokolwiek :o
https://www.bricoman.pl/panel-fotowolta ... 81733.html#

Ten panel ma
Moc [Wp]: 425
Napięcie Vmpp [V]: 41,5
Prąd Impp [A]: 10,24
Bez obciążenia 49.5V

Czyli na akumulator by szło 13.8 V- 16V max jak by były full naładowane więc dla aku Pb chyba w normie.
Ładowanie 0.2C też ok.

Co myślicie ?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Post autor: Bocian »

A ja myślę, że to słaby pomysł. Rozumiem, że ten UPS jest pod system 36V? Myślisz, że to VMpp paneli stanowi stałą wartość niezależnie od temperatury, nasłonecznienia itd.? Że panel po osiągnięciu tej wartości na akumulatorach nie będzie już ładował w kierunku wartości swojego Voc (czyli przeładowywał magazyn)? O akumulatorach samochodowych bym zapomniał, bo w pracy cyklicznej/buforowej one żyją bardzo krótko i to z góry kasa wywalona w błoto. Jeśli już chcesz koniecznie wykorzystać ten UPS w systemie 36V to zakup na początek 12szt LiFePO4 100, 202, 230 lub 280Ah do tego BMS ~100A od razu z obsługą od 8 do min. 16szt (w razie przyszłego przejścia na system 48V czyli 16szt). Ze swojego doświadczenia, jak dojdziesz sam do wniosku, że chciałbyś więcej mocy to do tych 12szt dokupisz 4szt takich samych celi, BMS już je obsłuży. Kupisz chiński inwerter 48V 5-5,5kW za ok. 1600zł aktualnie i tam masz już wejście MPPT pod większą moc z PV. Bo właśnie to 36V to przysłowiowo ni w kij ni w oko i ciężko zapewne znaleźć jakiś sensowny kontroler ładowania (zwłaszcza taki gdzie sam ustawisz precyzyjnie wartości ładowania bulk i float). Ja bym sobie odpuścił ten UPS, zakupił na początek jakiś inwerter min. 24V 3,2-3,5kW + zbudował magazyn LiFe, jak wcześniej wspomniałem i w ogóle nie bawił się w kwasiaki. Miałem pierwszy magazyn na 2szt AG< 120Ah i nigdy więcej.
Sometimes darkness can show you the light
Peg6
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 01 mar 2011, 16:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Post autor: Peg6 »

Wiem,że panel pływa z napięciem zależnie od "wszystkiego" ale na mój rozum jeśli napięcie na aku będzie większe niż na panelu (noc/chmury) to nie będzie po prostu ładował akumulatora a prąd z aku do panela zablokuje dioda. Jeśli panel bez obciążenie daje max 50V z otwartym obwodem to chyba nie ma fizycznie możliwości, żeby przeładował aku nawet w najlepszych warunkach pogodowych ? Co się ma stać jak podłączę w pełni naładowane akumulatory pod panel i zostawię w pełnym słońcu ? Według mnie dojdzie do maxV ile może dać panel a prąd według mnie zejdzie do 1-2 A i będzie gotował elektrolit w najgorszym wypadku. Czy coś pomijam ? Tak jak piszesz było by lepiej i rozsądniej ale wchodzimy już w spore koszta jeśli chodzi o pakiety LiFePo i inwertery. Mnie by to kosztowało 2 panele 670zł + jeden lub dwa aku Pb bo kilka już mam więc zamykam się z 1000zł. Tak UPs jest na 36V.
Ile tak +- wytrzymały u Ciebie kwasiaki ? Rok ? pół roku ?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Post autor: Bocian »

Miałem 2szt markowych AGM 120Ah i zaczęły szwankować po ok 1,5 roku. Mimo założonego pasywnego equalizera, jeden zaczął "puszczać bąki" pod koniec ładowania. Drugą zasadniczą wadą kwasiakòw to fakt, że musisz non-stop pompować w nie energię, a to co możesz fizycznie odebrać bez ich uszczerbku, to 50-60% tego co włożyłeś. Przesiadka na Lifepo4 to dosłownie rewolucja jak zamiana konnego zaprzęgu na nowoczesne auto i szczerze polecam😀 Co do przeładowywania aku w opcji DD z paneli, to nie dowiesz się dopóki nie spróbujesz, bo raczej niewielu próbowało takiej partyzantki 😉
Sometimes darkness can show you the light
Peg6
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 01 mar 2011, 16:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Post autor: Peg6 »

Na tygodniu kupię te 2 panele i podłączę pod te aku co mam (3x12V realne 30Ah ). Mniejsza pojemność będzie szybciej widać co się dzieje i tych aku mi nie szkoda bo już są dość wiekowe. Czy panele co sprzedają mają już w sobie wbudowaną diodę prostowniczą czy dołożyć ze 3 10A ?
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Post autor: Kazik »

+1 dla LiFePO4 - jak policzysz w kosztorysie wymiany AGM to okaże się, że wcale nie są specjalnie droższe, przynajmniej takie brane tanio z Aliexpress. Mam 2szt 12,8v 200Ah - pomierzone ok. 178Ah przy cenie na promocjach ok. 1400zł (za sztukę). Ilość prądu (czy tam ładunku) jaką jesteś w stanie wyssać z aku LiFePO4 jest większa, niż z AGM o tej samej pojemności - są na YT testy np. zasilania lodówki z kwasiaka i LiFePO4 o tej samej deklarowanej pojemności i jest różnica coś rzędu 25% czasu pracy gratis dla LFP. Polecam rozważyć.

Ja brałem z tej aukcji, ale podczas jakichś tam okresowych promo:
https://pl.aliexpress.com/item/10050037 ... pt=glo2pol
Wg. jakiegoś komentarza z AE to już przy prądzie 50A zaczynają się grzać kable w środku - cóż, niska cena nie bierze sie z powietrza...

Edit:
Typowo samochodowe aku nie nadają się do takiego użycia, jak już potrzebujesz czegoś typu Jenox Hobby - do głębokiego rozładowania.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Mikro instalacja fotowoltaiczna Off grid. Budowa 1500W

Post autor: Pyra »

Witam
Peg6 pisze: niedziela 10 mar 2024, 15:12 Czyli na akumulator by szło 13.8 V- 16V max jak by były full naładowane więc dla aku Pb chyba w normie.
W żadnym wypadku to nie jest OK.
Max napięcie na AGM, przy stałym doładowaniu, czyli pracy buforowej, nie może przekroczyć 13,8V!
I nie jest ważne czy te akumulatory są na straty, czy nie, bo i tak kupisz następne, a przedwczesne zużycie tych, zrzucisz na karb ich kiepskiej kondycji.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ