Kolejny rowerowy miotacz fotonów ;)

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Kolejny rowerowy miotacz fotonów ;)

Post autor: rzymo »

Części składowe:
- XR-E bin R2
- Ledil Rocket0
- obudowa i radiator alu
- driver od Edima
- 8x AA

Krótki opis:
- kształt miał być inny niż popularny 'kwadraciak'- dioda ze względu na ciekawszy kolor światła (wyższa wydajność też jest mile widziana)
- optyka owalna (6* x 40*), głównie z ciekawości (jak się nie spisze to mam w zanadrzu OPTX +-6* lub CRS-D)
- driver od Edima, zmiany to ustawienie prądu na ~0.9A i wylutowanie diody z wejścia, z ciekawości pomierzyłem
sprawności i tak: 1 dioda, aku 6v/4.5Ah -> 75-76%, 2 diody, aku 12v/7Ah -> 84-85%
- prąd na diodzie dobrałem tak, żeby mieć te ~4h świecenia z pełną mocą
- zasilanie: 8xAA w szereg, 2 sklejone podłużne koszyki, mocowanie na 2 rzepy pod górną rurą ramy,
połączenie z lampką przez wtyczkę 4pin (z zasilacza ATX)
- obudowa: nie śmiać się :) na początek napiszę, że sprawuje się zadziwiająco dobrze, a składa się z: korpus
od starego rometowskiego dynama, gałka od potencjometru z Unitry, elementy sterów (od roweru), mocowanie CatEye
(główna zaleta - regulacja w poziomie)

Reszta fotek powinna być jutro (zdjęcia 'nocne' dopiero w weekend).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

No pięknie, to chyba pierwsze w Polsce swiecace dynamo, co? :mrgreen:
Ciekawy pomysl, hehe...
Te rzepy wystarczaja zeby utrzymac akkusy pod rama?Jakos rzepom nie ufam...
4h swiecenia brzmi ciekawie :mrgreen:
Czekam na wiecej :mrgreen:
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Fajny pomysł!
Rzepy rzepom nie równe. Miałem w rękach takie co ich odkleić nie szło - w tym przypadku wystarczy ze zrobisz dłuższe i owiniesz cały zasobnik do ramy i nie ma byka aby rozerwał.
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

'Pojemnik' na aku też jest oryginalny - maszyna do szycia była w użyciu ;) (nawet mi wyszło) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... ad27a.html . Jeździłem wczoraj trochę po lesie, to zabrałem ten 'pojemnik', do niego koszyk i 8xAA. Całość się trzymała.

Jeszcze odnośnie obudowy - prawdę mówiąc nie spodziewałem się, że tak dobrze się spisze. Części dopasowane na wcisk, przesmarowane pastą termo (Arctic Silver), dioda przykręcona, na wszelki wypadek elementy obudowy łączy jedna śrubka; driverek wszedł w pustą przestrzeń.
Z soczewki wystarczyło zdrapać to coś samoprzylepne - różnica nieduża, ale plama światła bardziej jednorodna.
Najbardziej jestem zadowolony z koloru światła - barwa jest wyraźnie cieplejsza od poprzednich 'allegrowych' binów.

Lampka miała być gotowa dziś z rana, ale chcę jeszcze zastosować jakiś układzik informujący o bliskim rozładowaniu się akumulatorków (założyłem osobny wątek).


Edit: przypomniała mi się jedna rzecz - to normalne dla binu R2 że ma niższe Vf? np. mój egzemplarz przy 0.9A ma 3.54-3.55v (Q2 i Q4, które mam, mają co najmniej 0.1v więcej)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

R2 tym się różni od kolejnych Q2,3,4,5, że obniżyli ponoć Vf, ale może to być tez taka seria..
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Jakoś w tygodniu zabrakło czasu, więc dopiero dziś, a właściwie to wczoraj, po południu wziąłem się za lampkę. Poniżej fotka pokazująca jak całość będzie wyglądać - zostały poprawki wizualno-kosmetyczne głównie od przodu lampki, część 'techniczna' raczej bez zmian, w obudowę włącznika (uprzedzam ewentualne pytanie: mocowany do kierownicy, nie wisi luzem :) ) wejdzie jeszcze tylko układzik + dioda 3mm sygnalizująca stan aku.
Kolejny pomiar sprawności driverka dał wynik w okolicach 71-72% przy różnicy napięć we/wy na poziomie ~7v (z aku: 10.64v / 0.42A , na diodzie: 3.55v / 0.9A)

Obrazek Obrazek

Edit: Byłem wypróbować lampkę w lesie na ścieżkach - jest jasno (chociaż światła nigdy za wiele :) ), ale przede wszystkim plama światła jest szeroka, nie ma problemu z doświetleniem zakrętów. Zasięg jest średnio dobry - pod tym względem mogłoby być trochę lepiej, ale nie jest źle. Docelowo zapewne powstanie lampka dwuledowa, z tą soczewką co jest + najprawdopodobniej OPTX +- 6* ;) (ew. jakiś reflektorek).
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...jak bym Cię zobaczyl pomykajacego ciemnym lasem na tym potworze to chyba bym sie wystraszyl;-)
Jak dasz rade zrob prosze jakies fotki na ustawieniach manualnych, z jakas inna lampka dla porownania....w terenie, po ciemku....
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Calineczka pisze:(...)
Od razu że na potworze... :mrgreen:

Z inną lampką może być problem, zdjęcie w każdym razie zrobię, żeby pokazać jak się optyka spisuje - a lampka świeci jak każde inne ~220lm (chociaż przy obecnych temperaturach światła jest pewnie więcej niż będzie latem :) ).

Co do sygnalizacji stanu aku to poszedłem po najmniejszej linii oporu (ideałem byłby procek i próbkowanie co kilka sekund - średni pobór prądu rzędu µm) - stosując układzik jak poniżej tracę max ~13mA (chwilowo, przy 11.2v), 9mA przy 9v, 3.5mA dla 8v, poniżej 7.8v dioda się tli, gaśnie przy ~7.4v. Przy prądzie diody ~0.9A te 5-10 mili przeboleję ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

no i widze ze wykombinowałeś sobie układ, w sumie ten tranzystor zbędny ale takie rozwiazanie też może być
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Po sesji i lampka gotowa (niezupełnie wyszło jak chciałem, ale trudno):

Obrazek Obrazek

Jeszcze tylko muszę się wybrać z aparatem do lasu ;)
ODPOWIEDZ