projekt Ebola - lampka na rower

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

projekt Ebola - lampka na rower

Post autor: midi »

Witam, oto nasz (Edim wyposaża lampkę w swoją elektronikę ) nowy mini komercyjny projekt lampki na rower o nazwie Ebola, z założenia ma ona zapewnić mocne, dobrze rozłożone źródło światła. Zasilanie będzie mocowane w saszetce przy pomocy rzepu w dowolnym dogodnym miejscu roweru, a stanowić je będą trzy ogniwa 18650 połączone równolegle ( w sumie można sobie dobrać dowolną ilość ogniw ). W projekcie zastosowane będą 3 diody XP-G bin R4, potrójny kolimator o średnicy 35mm, driver pozwala na dostarczenie każdemu ledowi 1,5A w najmocniejszym trybie ( to tak w razie konieczności mocnego oświetlenia terenu ). Uchwyt który będzie także w komplecie pochodzi od firmy led lenser, zapewnia pewne trzymanie lampki jak i umożliwia jej szybki demontaż jak regulację położenia w poziomie ( przydatne podczas mocowania dwóch lampek ). Zmiana trybów odbywać się będzie za pomocą włącznika z tyłu obudowy, powłoka jaką będzie posiadała lampka to HA III koloru czarnego.
Lampka będzie z grawerowaną nazwą i numerem seryjnym, a co jak szaleć to szaleć, wykonam tylko 10 takich lampek, cena będzie oscylowała w granicach 450-500zł, w komplecie nie będzie akumulatorów, niech każdy sam wybierze takie aku jakie go satysfakcjonuje.
Na koniec jedna skromna fotka lampki, to tak dla bardzo ciekawych.
Obrazek
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
rydzo
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 21:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: projekt Ebola - lampka na rower

Post autor: rydzo »

midi pisze:Witam, oto nasz (Edim wyposaża lampkę w swoją elektronikę ) nowy mini komercyjny projekt lampki na rower o nazwie Ebola, z założenia ma ona zapewnić mocne, dobrze rozłożone źródło światła. Zasilanie będzie mocowane w saszetce przy pomocy rzepu w dowolnym dogodnym miejscu roweru, a stanowić je będą trzy ogniwa 18650 połączone równolegle ( w sumie można sobie dobrać dowolną ilość ogniw ). W projekcie zastosowane będą 3 diody XP-G bin R4, potrójny kolimator o średnicy 35mm, driver pozwala na dostarczenie każdemu ledowi 1,5A w najmocniejszym trybie ( to tak w razie konieczności mocnego oświetlenia terenu ). Uchwyt który będzie także w komplecie pochodzi od firmy led lenser, zapewnia pewne trzymanie lampki jak i umożliwia jej szybki demontaż jak regulację położenia w poziomie ( przydatne podczas mocowania dwóch lampek ). Zmiana trybów odbywać się będzie za pomocą włącznika z tyłu obudowy, powłoka jaką będzie posiadała lampka to HA III koloru czarnego.
Lampka będzie z grawerowaną nazwą i numerem seryjnym, a co jak szaleć to szaleć, wykonam tylko 10 takich lampek, cena będzie oscylowała w granicach 450-500zł, w komplecie nie będzie akumulatorów, niech każdy sam wybierze takie aku jakie go satysfakcjonuje.
Na koniec jedna skromna fotka lampki, to tak dla bardzo ciekawych.
[url=http://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_4ade0b5e3e4de1047.jpg]Obrazek[/url]
Pozdrawiam.
Hej,
Jaki spodziewany strumień światła?
Przewidujesz mocowanie na kask?
Przewidujesz zasilanie paluchami?
POzdrawiAM
rydzo
Drucik
Posty: 18
Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 11:42
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Drucik »

No to pięknie, muszę jakoś upchnąć w budżecie domowym światełko na rower...

Na światło czarnego kruka chyba mi nie starczy a tu proszę elegancka alternatywa.

A jak to świeci? ;) (pewnie wypala dziury w terenie).


Pozdrawiam
Drucik
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

midi, gratulacje projektu! skad pomysl na taka nazwe lampy powiedz?:)

Czy driver to nowy projekt, o ktorym moglbys napisac cos wiecej czy uzyta przetwornica to podrasowany model step-up U257? Chociaz 5A pradu wyjsciowego to dla niej niemozliwe, wiec odpada.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Hej, co do mocowania na kask to raczej odpada, chyba jednak ciężar może być za duży, zasilanie paluszkami jak najbardziej, chyba driver do około 5V swobodnie może pracować ( tu musi Edim się wypowiedzieć, jak dobrze pójdzie to elektronika będzie dość ciekawa :wink: )
Co do strumienia światła to stosowane będą diody XP-G bin R4, na dniach będziemy je mieli więc wtedy coś więcej na ich temat, ale raczej ciemno nie będzie. Czas świecenia zależny będzie od pojemności aku, standardowo bez większego problemu można dostać takie o pojemności 2Ah więc 3szt dadzą nam 6Ah ( można dostać i o większych pojemnościach lub użyć 4szt ) właśnie pracuję nad koszykiem na 3-4 akumulatory, lampka będzie pracowała nawet z jednym aku w koszyku więc będzie możliwość uruchomienia jej nawet w przypadku posiadania 1szt aku. Tak jak pisałem będzie 10szt. , w momencie gdy by okazało się iż jest zainteresowanie tym modelem, postaram się wypuścić drugą limitowaną serię jednak będzie to nie co inna lampka.
Na dniach przedstawię gotowy model i pokażę jak świeci.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: toms_ »

Całkiem zgrabna lampka.
Ale kompletnie nie rozumiem doboru nazwy... Nie dało się wymyślić czegoś lepszego niż nazwa wirusa, który wywołuje poważną chorobę ? :???:
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

toms_ pisze:Ale kompletnie nie rozumiem doboru nazwy... Nie dało się wymyślić czegoś lepszego niż nazwa wirusa, który wywołuje poważną chorobę ? :???:
ja też nie....mam za to nadzieję niedługo ją pomacać, Midi, proooszę, weź ze sobą ;-)
Ja lubię zabawy słowne, proponuję np. zeżewewłaczek keskiseplewowaty łan ;-) Spróbujcie to powiedzieć ;-). Albo Szksypcze ;-)
Sorki, nie mogłem się powstrzymać ;-)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

potrójny kolimator o średnicy 35mm
jaki kąt, czy złożony z różnych kolimatorków celem uzyskania szerokiej wiązki, ale jednocześnie zasięgu, czy będzie możliwość wymiany kolimatorka na inny - zależnie od potrzeb
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

pawelsz, podejrzewam potrojna soczewke Ledila. Bedzie wtedy niezly kat dla rowerzysty +-8*. Duzego wyboru zintegrowanych soczewek niestety nie ma.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

a uważasz, że +-8stopni to jest szeroko- jak dla mnie to dość wąsko, pomimo dużej ilości światła czy taki potrójny zestaw oświetli boki ?
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

pawelsz pisze:a uważasz, że +-8stopni to jest szeroko- jak dla mnie to dość wąsko, pomimo dużej ilości światła czy taki potrójny zestaw oświetli boki ?
Jest to bardzo subiektywna sprawa i ile osob tyle opinii.

Przyjmuje sie, ze kat okolo 15stopni (+-2) jest najbardziej uniwersalnym dla rowerzysty. Nie brakuje jednak osob, ktore preferuja poza spotem uzycie dodatkowej soczewki np. 30 stopniowej, stad np. firma Niterider uzyla w swojej ostatniej lampce ("PRO 1200" ~3000zl i dwie diody P7) dwoch reflektorow - jeden 14 stopni i drugi 29 stopni.

Najlepiej popatrz na beamy uzytej zapewne przez midiego soczewki. Jest porownanie wersji wezszej (+-8) do medium (+-13). Oto LINK.

Mozna tez zerknac na porownanie zdjec w moim projekcie LINK. Lupine Betty (990EURO) ma kat 16st (czyli taki sam jak +-8), ja uzylem ciut szerszej soczewki (~18/19stopni). Realna odczuwalna roznica w jasnosci byla jednak min. dwukrotnie wyzsza na korzysc Ravena, co takze mialo wplyw na ilosc swiatla po bokach.

Edit: Coby wykonczyc temat katow oswietlenia:

Porownanie z opisami dla wiekszych ilosci swiatla (600/800lm) Mam nadzieje, ze czytelne. Soczewki Ledil z diodami XRE. Zdjecia ze strony Dominika.

Obrazek

Swoja droga... mozna byc dac to porownanie i opis (pisalem ostatnio wyczerpujaco) w osobnym przyklejonym temacie w tym dziale. Przewija sie temat nonstop.


Edit2: Jak tam temat lampki midi? Cos ucichlo..
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Witam, powód jest prosty , Gama do dnia dzisiejszego nie przesłała nam kolimatorów, szkoda że sklepy oferują coś czego nie mogą sprowadzić. Ale i tak damy radę, nie już ale pewnie niedługo coś się ruszy.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Poczyniłem pewne zmiany konstrukcyjne w projekcie body z powodu braku kolimatora, w niedługim czasie lampka będzie gotowa. Mam gotowe 10szt body, driver zapewni kontrolę temp pracy ledów jak i będzie sygnalizował stan rozładowania akumulatorów za pomocą 3mm diody led w kilku kolorach która będzie umieszczona górnej części korpusu. Kontrola temp. ledów będzie realizowana za pomocą termistora umieszczonego zaraz pod spodem MCPCB ( z dobrej jakości dielektrykiem ) , w momencie gdyby miało dojść do przegrzewania ledów driver obniży prąd idący w diody po czym gdy lampka powróci do bezpiecznej temperatury sama zwiększy jej jasność ( prawdopodobnie do przegrzania mogło by dojść tylko w ciepły dzień po długim czasie pracy lampki w trybie max na postoju. Driver będzie pracował jako step-up co zapewni zawsze stałą jasność do końca pracy akumulatorów, diody połączone szeregowo co zapewni im dobre warunki pracy. Napięcie zasilania 6-9V, max prąd diody 1,2A i za pomocą małego przełącznika zainstalowanego na driverze każdy będzie mógł, gdy tak zdecyduje, zwiększyć go do 1,4-1,5A. Tryby jeszcze nie są ostatecznie ustalone jednak będą z pamięcią ostatniego używanego.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 52
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 19:03
Lokalizacja: Plock

Post autor: arthx »

super sie zapowiada , i zabezpieczenie akumulatorkow, i wskaznik naladowania - bardzo pozyteczne sprawy - z niecieepliwoscia czekam na dalsze wiesci z placu budowy i trzymam kciuki.
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

midi - pomiar temp pod mcpcb z diodami xpg niestety niewiele ma wspolnego z realna temperatura diod :(

Jezeli tylko masz ochote to moge wykonac bezplatnie pomiar lampki i zdjecia na bardzo dobrej kamerze termowizyjnej. :-)
ODPOWIEDZ