Oświetlenie podszafkowe - idea do krytyki i wsparcia

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Gardol

Oświetlenie podszafkowe - idea do krytyki i wsparcia

Post autor: Gardol »

Witam i z góry przepraszam, że temat ani odkrywczy ani zrobiony na gotowo ale może przy Waszym wsparciu coś w końcu i mi też się uda zrobić :)

Jak sami wiecie najlepiej, potrzeba jest matką wynalazku.
Moją potrzebą jest proste, tanie i energooszczędne kuchenne oświetlenie podszafkowe. Jako osoba bez umiejętności projektowania układów elektronicznych czy optycznych, toczenia, frezowania oraz wielu innych przydatnych kwalifikacji potrzebuje także, aby było to oświetlenie możliwe do wykonania z ogólnie dostępnych na rynku elementów. Oczywiście są też do kupienia kompletne rozwiązania tego typu oświetlenia jak potrzebuje ale nie znalazłem nigdzie takiego, które mógłbym nazwać "tanie" :( no i detale typu ile diod, jaka długość, jaka barwa światła itp. też ciężko byłoby dograć.

Po zapoznaniu się z wieloma wątkami z tutejszego forum oraz po rozejrzeniu się po "rynku" i biorąc pod uwagę swoje umiejętności, postawiłem na chyba najprostsze, "minimalistyczne" rozwiązanie: płaskownik aluminiowy z osadzonymi punktami świetlnymi w postaci diod XP-E na podłożu MCPCB przymocowanymi do tego płaskownika. Ze względu na bardzo silnie skupione źródło światła postanowiłem to światło rozproszyć - i tutaj na razie mam tylko pomysł: przykrycie diod na MCPCB szklanymi kopułkami ze szkła matowego zamocowanymi do listwy aluminiowej - takie drążone w środku półkule lub odcinki kuli. Niestety nigdzie nie znalazłem miejsca gdzie tego typu kopułki można by kupić lub zamówić. Może ktoś z Was ma jakiś przydatny namiar? Niezgrabny rysunek idei próbuję wstawić poniżej.

Obrazek

Pozostałe zaplanowane przeze mnie elementy to:

płaskownik: http://catalog.item.info/Onlinekatalog/ ... 46/7000267

diody na podłożu MCPCB: http://www.maritex.com.pl/pl/shop/produ ... /1/backurl

zasilanie: http://www.maritex.com.pl/pl/shop/produ ... /1/backurl

Do tego trochę kabli i włącznik i w sumie bez (bez tych nieszczęsnych, ale dla mnie dość kluczowych kopułek) całość na 5 diod zamyka się w budżecie ok. 160 zł.

Bardzo byłbym zobowiązany za pomoc i porady w następujących kwestiach:

- czy ktoś wie gdzie można by kupić/zrobić te wymyślone przeze mnie kopułki ze szkła matowego?
- czy ktoś zna miejsce we Wrocławiu gdzie diody XP-E na podłożu MCPCB można by kupić w podobnej cenie do tej w Maritexsie ale wcześnie oglądając czy kolor światła będzie odpowiedni do takiego oświetlenia domowego (w Maritex na podłożu mają tylko bin 6A i nie mam pewności "czy to jest to". W Lediko oferują tę diodę w kolorze "ciepły biały" 3000K ale za to dwa razy drożej :(
- czy ktoś już używał i ma zdanie na temat tego zasilacza EagleRise - może lepsze byłoby coś innego?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i wsparcie.

Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Gardol, sprawdzałeś w datasheecie kąt świecenia tych diodek bez dodatkowej optyki? Za mały? Nie szkoda tracić światła na jakichś (niepotrzebnych) rozpraszaczach?
Gardol

Post autor: Gardol »

Kąt jest OK i by wystarczył tylko światło "kłuje" w oczy - widać je jak się siedzi niedaleko tej kuchni (otwarta). A że pomysł (jak wyjdzie) wykorzystałbym i w innych miejscach to nie chcę stosować kątowników, które zasłoniłyby diody, bo gdzie indziej to nie zadziała. Poza tym światła będzie aż za dużo więc nie jest mi żal je rozpraszać :)

Pozdrawiam,
Paweł
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Chetnie cos doradze.

Przede wszystkim zamiast diod XP-E wybralbym raczej cieple Cree w obudowie PLCC6 - sa tansze a rownie dobre jak nie lepsze do zastosowania w kuchni. Nasz kolega z forum ma np. takie okragle moduly po trzy diody w ofercie i z pewnoscia cena bedzie sensowna, bo koszt 1 diody nie przekracza 6zl netto w detalu (zwracam uwage ze w Mariteksie to takze ceny netto). Tutaj mozesz zobaczyc jak to wyglada LINK. A jak troche poszukasz to z pewnoscia znajdziesz tez podlozne listwy z tymi diodami.

Odnosnie Twojego pomyslu kopulek... kat swiecenia 110 czy 115* jest zupelnie dobry i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego rozproszenia i niepotrzebnego tracenia (10% zwykle czyste szkło, dyfuzyjne wiecej).
Jezeli jednak uznalbys to za konieczne to zamiast "kopulek" ktore sobie wymysliles prosciej, taniej i dostepniej bedzie uzyc matowe szklo ktorym przykryjesz modul.

Co do zasilacza to nie znam tej konkretnej marki, czesciej widuje sie zasilacze Mean Well, ale pewnie bedzie dobry. Ja akurat korzystam z podobnych do tych (3diody po 350mA) LINK, dla wiekszej ilosci diod do 15szt mozna polecic np. ten LINK.
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie podszafkowe - idea do krytyki i wsparcia

Post autor: Hans Trans »

Gardol pisze: - czy ktoś wie gdzie można by kupić/zrobić te wymyślone przeze mnie kopułki ze szkła matowego?
A może połówki ping-pongów? :mrgreen:
Żarty żartami, ale kolega ma konkretną sprawę. Chce obniżyć luminancję (czy tam emitancję) źródeł, czyli po ludzku żeby nie waliło po oczach. Matówka jest dobrym sposobem, chociaż oczywiście nie najlepszym. Zamiast kopułek faktycznie wygodniej dać mleczną szybkie, chociaż uzyskane powiększenie powierzchni świecącej może nie będzie aż tak znaczne, jak z kopułką. Wszystko zależy od geometrii układu...
Też się przymierzam do światełek w kuchni, ale z racji ograniczonego czasu wybiorę raczej ciepłe taśmy, 96 diodek na metr (35 zeta na allegro) i gotowy profil z szybką, przeciętnie 20 PLN. Strumień podawany przez sprzedawcę to 192lm/m, w co jestem w zasadzie skłonny uwierzyć, patrząc, jak świeci taśma, którą sobie na próbę kupiłem. Jasne, że prawie cztery dychy za taśmę to "trochę"więcej, niż ~17 zeta za ciepłą XP-E, no ale wystarczy wyjąć z pudełka, włożyć do profilu i przykręcić, gdzie trzeba. Bez żadnych drajwerów-srerów, wiercenia, strugania, pierdzenia, dłubania... No i z rozpraszaniem światła też zero problemów... Kocham power led'y, ale nie uważam, by w tym zastosowaniu miały jakąś szczególną przewagę.
pozdrawiam,
Ted.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Obrazek

Kiedyś na szybko w kuchni u siebie zrobiłem coś takiego... Działa pięknie już kilka miesięcy. Trzy płaskowniki aluminiowe 45x4x300 na każdym 3x EDEW-KLC8-B3 wraz z kolimatorami matowymi 45st. Wszystkie trzy moduły (w sumie 9 LEDów) połączone szerego. Zasilane to jakąś Edkową przetwornicą (prostokątna z zasilaniem do 34V zdaje się). Żródło napięciowe to jakiś stary, ciężki jak byk zasilacz transformatorowy od drukarki :mrgreen: o wydolności ~1.2A na wyjściu. Prąd w obwodzie ustawiony na 850-900mA. Fotka robiona w dzień więc słabo widać ale postaram się dorzucić coś jak się ściemni :wink: .
Sometimes darkness can show you the light
Gardol

Post autor: Gardol »

Calineczka, czarny_kruk, Hans Trans, Bocian dzięki za odzew! :)

Spróbuję po kolei się ustosunkować...
O rozpraszaniu już trochę napisałem ale jeszcze dopiszę. Światło LED jest dla mnie niezmiernie skupione i nie jest to rodzaj światła który w domu lubię najbardziej (ani moja rodzinka) - nawet świetlówki kompaktowe są u mnie w domu "podawane" przez szkło matowe (halogenków nie stosuję wcale). Ale doceniam energooszczędność oświetlenia LED! Stąd niniejszy pomysł - tyle, że nie kosztem rażenia oczu światłem ze skupionych źródeł jakimi są diody LED i stąd idea rozproszenia tego światła "kopułkami" z matowego szkła. Pomysł czarny_kruk z przekryciem modułów matowym szkłem będę rozważał - ale tak aby uniknąć dodatkowego rzeźbienia w listwie alu (którego sam nie potrafię wykonać). Pomysł Hans Trans gotowców z sieci jest dla mnie połowicznie fajny :) - taśma LED to niestety nie mój klimat (nie wiem czy to kwestia małej ilości światła czy zbytniej liniowości oświetlenia), ale już sprawa z "gotowym profilem z szybką za 20 zł" brzmi zachęcająco... Mi się nie udało znaleźć fajnego profilu alu (do tego z szybką) za 20 zł... Jakbym znalazł taki profil - odpowiednio szeroki i płaski i do tego z szybką matową - to może odstąpiłbym od pomysłu kopułek :) Widziałem tylko profile wąskie i z mleczną wkładką PCV (kolejny raz nie mój gust :() ale inne i z szybką chętnie bym obejrzał! Może dałoby się tam wstawić pod szybkę to co mam na myśli?

Co do diod to sporo czasu nad wyborem odpowiedniego źródła światła spędziłem i wątek Dar.El też oczywiście(już wcześniej) przyswoiłem :) (co do rozpraszania światła to nawet na zdjęciach Dar.El widać jak bardzo światło diodowe jest „kłujące” w oczy). Diody XP-E wyszły mi po prostu z parametru zł/lm. Licząc po cenach netto z Maritex dioda MX-6 to 9.90 zł za sztukę bez podłoża (zimna, bin 3A, 87.4 lm/300mA-max) albo 7.40 zł za sztukę bez podłoża (zimna, bin 2B, 107 lm/300mA-max), gdy dioda XP-E to 12.90 zł za bin 6A (!) i 80.6 lm/350mA(max.700mA) - gotowe na podłożu MCPCB. Czyli sporo taniej wyszły XP-E, nie mówiąc o barwie światła. Co do gotowych modułów Dar.El to znalazłem na forum tylko zapowiedź że będą i że cena nieznana (może za słabo szukałem :(). Ale nie wykluczam wciąż zmiany diody - ze względu na barwę światła innych binów niż te z Maritex, czy też ceny.

Sprawa zasilania wydaje się najprostsza - nie ma (póki co) zastrzeżeń do tego co zaproponowałem, a jak zdecydowane będą diody (i co za tym idzie ich liczba) to dobiorę coś z moich wyszukiwań albo z propozycji czarny_kruk.

Bocian fajna Ci ta kuchnia wyszła. I to na szybko! Gratuluję!

Dziękuję jeszcze raz za wypowiedzi.

Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Poniżej obiecana fotka jak świeci po zmroku:
Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Zakupiłem ostatnio kilka XPE 3500K - są zbyt zimne do stosowania w pokoju,
może w kuchni będą OK, ale warto zobaczyć na żywym LED.
W moim przypadku będę przechodził na 3000K lub 2700K.
Same XPE mają najlepszy przelicznik lm/W względem ceny,
ale trzeba bardzo starannie je montować - wymagają dobrego odprowadzenia ciepła.
Sprawdziłem, że pasta termiczna i przykręcanie działa słabiej niż klej termiczny.
Klej pozwolił na równomierne odprowadzenie zarówno z dołu jak i boku MCPCB.
Same XPE mają ładne równomierne światło, ale nie można patrzeć w ich kierunku :cry:
ciekawi mnie natomiast, czy ktoś stosował Soczewki Strada LINK - przerabiają koła na kwadraty :lol: i mają małe straty.
Pozdrawiam,
Michał
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/14394/pid/13822/page/1/backurl

Dobrze czytam datasheeta? Te ledy mogą mieć od 2500-3700K?
Gardol

Post autor: Gardol »

Po analizie uwag wyszły mi pewne zmiany pomysłu - co oczywiście wiąże się z kolejnymi pytaniami :)

- nikt nie był w stanie naprowadzić mnie na wymarzone ( :lol: ) kopułki więc chyba przejdę zgodnie z sugestiami na płaskie szkło matowe przykrywające moduł;

- uwagi odnośnie diody i barwy spowodowały, że wprawdzie pozostałbym na tej samej diodzie ale szukałbym cieplejszego binu. W Maritex jest XP-E w binie 7A3 i 7B4 - o ile te biny przyswoiłem prawidłowo to odpowiada to ok. 3200 K - ale wie ktoś może który z tych dwóch binów jest cieplejszy? No i pojawia się problem, bo diody w tych binach sprzedają bez podłoża. Zna ktoś miejsce we Wrocławiu, gdzie fachowo by mi przylutowali te diody do podłoża (i diody i podłoże będę miał swoje - no chyba, że tu lokalnie jakieś lepsze podłoże gdzieś można kupić)?

- co do mocowania to myślałem o przykręcaniu na pastę ale po uwagach chyba przejdę na klej.

Dzięki za dotychczasowe sugestie!
Pozdrawiam,
Paweł
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

toosh pisze:http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/14394/pid/13822/page/1/backurl

Dobrze czytam datasheeta? Te ledy mogą mieć od 2500-3700K?
LED CREE CLN6A-WKW PLCC6, biała, 300mA, 5.0x5.0mm, selekcja: CK0L0343 /72 - 101.8 lm; W3, W4
Tinty W3 i W4 więc wygląda na 6000-8000K
Obrazek
Gardol pisze:W Maritex jest XP-E w binie 7A3 i 7B4
Gardol pisze:który z tych dwóch binów jest cieplejszy?
Wygląda na to że żaden. Myślę że jeden z nich wpada bardziej w żółcie a drugi w czerwienie :wink: .
Pozdrawiam
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

Piotrek K., wrzuciłem zły link, miał być z M2, M3
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

W takim razie dobrze przeczytałeś :-)
Pozdrawiam
tomol
Posty: 12
Rejestracja: środa 19 lis 2008, 11:27
Lokalizacja: Białystok

Post autor: tomol »

Witam,
Jeżeli nadal szukasz kopułek rozpraszających światło, to znalazłem coś ciekawego: http://allegro.pl/item916135142_male_uc ... arium.html Może się sprawdzi, może nie, gwarancji dać nie mogę. Były jeszcze w większym rozmiarze. Ale może rzeczywiście gra nie warta świeczki i lepiej nie rozpraszać światła albo zastosować matową szybę, jak wspomniano wcześniej.
ODPOWIEDZ