Dziwne napięcie Li-Ion

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zagadka kolosalna. Miernik sprawdzałem i porównywałem odczyty z 2 innych mierników, to samo, 5,19 V w spoczynku na akku, ok 4,65 pod obciążeniem.

W diodę na początku idzie 4,41 V i 2,78 A, potem jak napięcie spada i stabilizuje się na akku na 4,19 V, wówczas w diodę idzie 2,78 V i 2,7 A, po czym ponownie powoli spada i już w diodę idzie 2,2 A przy 2,8 V...

Jakaś czarodziejska ta latarka...
ILPT
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

cud, miód i orzeszki
a na poważnie- to nie wiem jakiego akusa masz
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

UltraFire, szary, dziś osobiście kupiony w milhunt.pl, pojemność 2400 mA, zabezpieczone

A VF przy 2,2 A i przy 2,8 V waszym zdaniem jest "dobre" choć to napięcie nieco niskie jest...
ILPT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

skaktus pisze: Napięcie akumulatora, jakieś śmiesznie wysokie :/ 4,65 V :/ (jakaś dziwna prognoza ? ) W spoczynku akku ma niby 5,19 V :/ (nówka UltraFire z milhunt-a dziś odebrana osobiście)...

Tutaj już totalne zaskoczenie, w HI niby w diodę idzie 4,41 V ...
Nie możliwe. Zrób fotografię w czasie wykonywanie pomiaru tak, aby było widać ogniwo, miernik i połączone kable. Wg mnie, metodologia pomiaru jest nieprawidłowa lub zepsuty miernik. Innego wytłumaczenia nie ma.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

ahha
ogniwo znamy, miernika nie- ale pomiar V na ogniwie to nie problem, ot dotknąć końcówkami miernika akusa po obu stronach mierząc napięcie stałe (pewnie w zakresie do 20V)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

No bez przesady...wiem jak się obsługiwać miernikiem...Posiadam 2 mierniki Mastech, głównie mierzę miernikiem M890G, do tego robiłem testy na innym "mastechu" i Atex.

Dziś już się nie zbiorę na foto, ale jutro po południu postaram się dać do tematu.
ILPT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

A ja uparcie twierdzę, że to jest nie możliwe.
"W spoczynku akku ma niby 5,19 V (nówka UltraFire z milhunt-a dziś odebrana osobiście)"
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Niech kolega powie czym ładuje ogniwa - w innym temacie kolega napisał że mu napuchło ogniwo - może ładowarka nie teges i ostro przeładowuje - jeżeli tak to trzeba przestać z niej korzystać bo może się to źle skończyć. Choć i tak nie wierzę żeby nawet ostro przeładowane ogniwo zbliżyło się nawet do 5v
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
Mierniki elektroniczne mogą fałszować mocno pomiar, gdy jest bardzo słaba bateria.
Ja testuję VF diod z wykorzystaniem zasilacza z ograniczeniem prądu. Diody na MCPCB, pomiar szybko, bo dioda na MCPCB szybko się nagrzewa i VF spada.
Jeśli chodzi o XPG to nie znalazłem diody, która by miała zauważalnie mniej niż 3,10V@700mA. Zdarzają się takie które mają 3,45V. Tak więc dziwią mnie spostrzeżenia o jakiś wyjątkowo niskich napięciach, poniżej 3V przy 1A. Obawiam się, że to może być wynik błędnego pomiaru lub mocnego nagrzania diod.

Generalnie niskie VF to lepsza sprawność energetyczna diody, czyli więcej lumenów z wata, zakładając taki sam bin jasności.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

ahha
warto poczytać
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=1448
coś jest w pomiarach nie tak, proste- samemu wczoraj zdarzyło mi się prawie rozjechać SST50 - mierzyłem , czy na PCB nie ma zwarcia (docinałem je), a miernik był w pozycji...mierz DC a nie rezystancję ;P
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Panowie, na dzień dzisiejszy niestety wciąż jestem bez mozliwości wklejenia fotografii, a nawet ich wykonania. Mam nadzieję że w wtorek wszystko pokażę i ewentualnie ktoś rozwieje moje wątpliwości.

Pozdrawiam
ILPT
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

skaktus: skoro odebrałeś osobiście w milhunt 18650, to po prostu podejdź tam z miernikiem swoim, zmierz inne ogniwa które mają w sporych ilościach i przestaniemy gonić mity.
Wybacz- lion nie będzie mieć te Twoje ponad 5V, robisz jakiś "czeski błąd"
a co powiem EdiM- ciekawym...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Witam.

Poniżej foto z mierzenia poziomu naładowania akumulatora.

Akumulatory następnie wyładowałem do końca, po czym ponowne ładowanie. Po max naładowaniu, akumulator w spoczynku ma ok 4,5 V, też dużo...

MTE SSC P7 średnio bierze w max trybie ok 2,7 A.
Załączniki
miernik.JPG
miernik.JPG (407.87 KiB) Przejrzano 332 razy
Awatar użytkownika
hooch
Posty: 52
Rejestracja: piątek 19 wrz 2008, 11:27
Lokalizacja: z Bydzi

Post autor: hooch »

Hmmm 5.11V .... chyba przyda się ta apteczka z lewej ... :o
może jednak ten miernik ma 'uchyb' ...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 03 maja 2010, 18:57 przez hooch, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ładowarka z zestawu z latarką JFT, ta co miała błąd montażowy. Akku z komórki naładowała prawidłowo...

A co do akku, skoro są zabezpieczone to skąd takie napięcie ?
ILPT
ODPOWIEDZ