Ile lumenów mają "zwykłe" diody typu 3 mm, 5 mm it

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Ile lumenów mają "zwykłe" diody typu 3 mm, 5 mm it

Post autor: skaktus »

Witam.

Czy ktoś jest w stanie podać uśrednione wartości diod w lumenach typu 3 mm białych, flux 2 elementowych, 3 elementowych itp ?
Awatar użytkownika
wolfj23
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 03:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: wolfj23 »

zwykłe mają różnie... można się spotkać z tym że niektórzy lepsiejsi sprzedawcy na allegro podają np jasność... najczęściej w mcd
firmowa Nichia 5mm może wyciągnąć podobno aż 10 lumenów tyle że różnice w obrębie binu są znaczne...
może inni coś więcej powiedzą :mrgreen:
szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) | MagLite 2D | Mag 2C+ (Cree XM-L T5 4B)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

10 lumenów to sporo. Pytam właśnie w celu wyeliminowania mcd, bo ci z allegro piszą od 5 000 do 150 000 mcd... Paranoja. Mnie ciekawi czy taka dioda 3 mm no-name świeci dużo słabiej od diody "mocy" dostępnych na aukcjach po ok 4 zł. Dostałem zadanie wymiany diod 5 mm na takie mocniejsze w pewnym urządzeniu, ale nie wiem czy jest sens. Już kiedyś pytałem się o te diody, ale temat umarł (zleceniodawca zrezygnował z wymiany diod na silniejsze)
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jeśli masz zapas mocy, to możesz wstawić 0,5W, w sumie to daje się 100mA więc to jakieś 0,3W ;)
Co do diod to pomiędzy posiadanymi przeze mnie egzemplarzami (niestety pamięć mam słabiutką i nie pamiętam, która jest która) jest różnica zauważalna gołym okiem.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Hej. Dzięki za informację.

Czy był być w stanie zrobić foto z tą różnicą ? Jeden obraz to więcej niż 1000 słów ;)
ILPT
Awatar użytkownika
wolfj23
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 03:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: wolfj23 »

skaktus pisze:llegro piszą od 5 000 do 150 000 mcd... Paranoja.
no rozpiętość godna żyrafy :P
http://allegro.pl/show_item.php?item=1114630675 ta np dla przykładu ma 20000-32000mcd rozpiętość dużo mniejsza
Ostatnio zmieniony sobota 10 lip 2010, 01:04 przez wolfj23, łącznie zmieniany 1 raz.
szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) | MagLite 2D | Mag 2C+ (Cree XM-L T5 4B)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

skaktus pisze:Hej. Dzięki za informację.

Czy był być w stanie zrobić foto z tą różnicą ? Jeden obraz to więcej niż 1000 słów ;)
Poszperam, czy jeszcze mam....

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Założyłem kiedyś temat na pewno już mocno nieaktualny (zmiana asortymentu), ale daje niezłe pojęcie o tym, co można kupić od różnych sprzedawców na alledrogo i nie tylko.
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=1573
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

skaktus pisze:10 lumenów to sporo. Pytam właśnie w celu wyeliminowania mcd, bo ci z allegro piszą od 5 000 do 150 000 mcd... Paranoja...
Hej, to jest tak:

jedna kandela to jest jeden lumen wypromieniowany w kąt bryłowy 1 steradian.

czyli _ta sama struktura diody_ , emitująca _ten sam strumień_ (lumeny) da nam różne kandele w zależności od tego, jak ten strumień skupimy. Zauważ, że diody (sygnalizacyjne 5mm) ~4cd mają typowo kąt połówkowy ~30 stopni, a 50cd kąt połówkowy ~4 stopnie.

Dość dobra analogia: masz wąż z którego leci np. 60 litrów wody na minutę. Woda może lecieć szerokim strumieniem prosto z węża i daleko nie zaleci, ale szeroko się rozlewa. Albo możesz na wąż założyć dyszę i dostać wąski strumień lecącej daleko wody, ale to nadal będzie 60 litrów na minutę..
ODPOWIEDZ