Oświetlenie towaru u złotnika

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
spireneusz
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2009, 08:17
Lokalizacja: z Marsa

Oświetlenie towaru u złotnika

Post autor: spireneusz »

Witam

Dostałem za zadanie zaproponować bardziej energooszczędne rozwiązanie oświetlenia ekspozycji w salonie złotniczym. Ekspozytory szafy przeszklone, standard na takie przybytki, posiadają instalację 12V wykonaną na systemie oświetlenia złożonym z 2 rurek a'la antena od radia. Pomocowane są tam oprawki GU4 do żarówek MR11 wraz z żarówkami 20W każda. Łączna ilość żarówek ok 180 szt. Pomyślałem że albo zmieni się cały system np na coś z oferty firmy ILED , albo zrobić to po "taniości" i wstawić tylko same żarówki np.: takie .
Barwa 4200K gdyż myślę iż taka lepiej się sprawdzi w tym zastosowaniu.
Może znacie jakieś inne żarówki MR11 dobrej firmy (niestety Osram nie ma nic w ofercie w rozmiarze 35mm), bo cena tego philipsa zabija (cennikowa 87 zł netto przed rabatem).

Uwagi dotyczące barwy światła, mocy żarówki mile widziane, może ktoś już to robił (lub coś podobnego) to nie powieliłbym czyiś błędów.

Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Bierzesz listwy diodowe albo tasme i gotowe. Dziala na 12V i malo roboty z zamocowniem tego a swiatla bedzie az nadto.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Niekoniecznie. Zalezy jaki system ma zlotnik aktualnie - z reguly nie chodzi o oswietlenie calej szafki tylko o to, zeby w hot-spocie byl eksponowany produkt, a reszta nawet lepiej, zeby byla tylko lekko doswietlona. Te Philipsy spelniaja te role calkiem przyzwoicie, niestety o ile mnie pamiec nie myli one maja tylko ok 150lm - musialbys po prostu wziac jedna i zobaczyc czy to wystarczy. Cena niestety zabija...

Alternatywnie - sa wersje na Cree - w cenie ok 11 funtow, niestety z gwarancja stabilnosci koloru miedzy poszczegolnymi egzemplarzami jest roznie. Alternatywnie - mozesz z DXa wziac gotowca, wstawic tam jakies Cree/Nichia warm white - i miec pewnosc ze to zadziala poprawnie. Lacznie wyjdzie Cie i tak ok 16-17$/szt. O wynalazkach na diodach 5050 obawiam sie, ze musisz zapomniec, jesli chcesz miec jakies ladnie skupione swiatlo.

Jesli chcialbys zmieniac calosc - to chyba bezkonkurencyjny cenowo bedzie system na GU10 - tutaj mozna kupic dobre swiatla LED 3500K, 80CRI z ladnym oddawaniem barw zolc/czerwien (zloto) za mniej niz 10$/szt z tymze tutaj rowniez musisz wiedziec, jak to bedzie wygladalo w szafie ekspozycyjnej, gdyz zrodla swiatla sa po prostu duze.

Z innej beczki - ostatnio kupilem na DXie wlasnie fajne swiatla do kuchni na MR16 - tu masz kompromis miedzy kompaktowoscia MR11 a cena GU10. Za pojedyncza lampe placilem niecale 11$ - jak na razie zrobilem tylko pare zdjec plansz kolorowych, wiec nie wypowiem sie jak to wyglada w zastosowaniach ekspozycyjnych, ale "na oko" sa calkiem obiecujace, przy ok 280lm na lampe i temperaturze 3600K.

Aha - mala podpowiedz - jesli kamien jest przezroczysty to warto mu dac dwa zrodla swiatla - jedno zimne a drugie cieple - ustawione pod roznymi katami.
Awatar użytkownika
spireneusz
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2009, 08:17
Lokalizacja: z Marsa

Post autor: spireneusz »

System który jest wolałbym zachować, gdyż półki szklane są cięte na wymiar nie ma co się bawić w docinanie itp. Przerabiać 170 źródeł światła też mi się nie widzi. No cóż to chyba te Philipsy pójdą skoro nie ma alternatywy.
ODPOWIEDZ