Modyfikacja - Petzl Tikka Xp

Oświetlenie montowane na głowie
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Modyfikacja - Petzl Tikka Xp

Post autor: Kuras77 »

Doczekałem się kolejnej paczuszki z DX z między innymi diodamu SSC P4 Z-LED W42180-U do upgrad'u czołówki z tematu jak i Sigmy Powerled Black. Po rozkręceniu wnętrze wygląda jak na zdjęciach http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=28 Sama wymiana diody trwała mniej niż 10 minut. Zadowolony odpaliłem ponownie czołówkę oczekując dużej poprawy...ale pierwsze wrażenie nie przyniosło oczekiwanego efektu... :neutral:
Plama światła stała się trochę szersza ale straciła na intensywności, szczególnie jej wnętrze:
Tryb High, Tikka w wersji standardowej:

Obrazek

Tyb High, Tikka po zmianie leda na SSC P4 bin U:

Obrazek

Tryb Boost, Tikka w wersji standardowej:

Obrazek

Tyb Boost, Tikka po zmianie leda na SSC P4 bin U:

Obrazek

Dodam, że dwukrotnie zmieniałem diody i bardzo dokładnie składałem czołówkę - wygląda bowiem to tak, jakby nowa dioda była nieznacznie dalej od soczewki i stąd mniejsze skupienie i szersza plama światła.
Nie mogłem się zdecydować czy zostać przy starej diodzie czy nowej - w końcu zostawiłem nową, bo po mimo jakby słabszej wiązki zyskała ona na szerokości i kształcie. Przy starej diodzie szczególnie w trybie Boost dało się zauważyć kwadratowy kształt struktury diody, co zbytnio mi się nie podobało. Po wyminie leda plama światła jest okrągła i równomierna, co bardziej mi odpowiada. Różnice te widać lepiej przy innych ustawieniach aparatu:
Tryb Boost, Tikka w wersji standardowej:

Obrazek

Tyb Boost, Tikka po zmianie leda na SSC P4 bin U:

Obrazek

Zastanawiałem się, czy może dioda którą dostałem nie jest z binu U, bo nie miała żadnych oznaczeń:

Obrazek

Obrazek

Po lewej dioda Cree XR-E Q5, w środku SSC P4 Z-LED a po prawej stara dioda Luxeon 1 wat. Czemu na diodach z DX nie ma żadnych oznaczeń? Wydaje się to trochę podejrzane...
Teraz waham się czy upgrade'ować moją Sigmę bo z jej rozebraniem nie pójdzie tak łatwo jak z Tikką.

Co Wy na to? W czym może leżeć problem? Czy taki efekt powinna przynieść wymiana leda?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Ledy SSC z DX nie mają oznaczeń, bo DX/Kai kupują emitery i sami je montują bo wychodzi im taniej niż kupować zmontowane stary od SSC (i wtedy od razu było by widać co sprzedają :razz: ).

Cree nie sprzedaje swoich emiterów w wersji star, zostawiają to dystrybutorom lokalnym.
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

Dominik, a co myślisz o powyższym efekcie zmiany led? Twoim zdaniem powinno tak być czy jest coś nie tak?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Zawsze jest szerzej bo przy tej samej optyce SSC daje kąt o ok 2* większy od Luxeona ale ilość światła we wszystkich modowanych przeze mnie lampkach była prawie zawsze x2.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

A więc w czym może tkwić problem? Oryginalny Luxeon był tak mocny czy SSC takie słabe?
A może Tikka nie jest przystosowana (elektronicznie, mechanicznie) do takiej zmiany diody?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Obstawiam na śmietnikowy egzemplarz SSC z DX.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Czas wyrosnąć z pseudo wysokich binów z Chin :wink:
Sometimes darkness can show you the light
kasia
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 01 lis 2009, 21:32
Lokalizacja: Tczew

Post autor: kasia »

Witam:) To jedna z moich pierwszych wizyt na tym forum i muszę przyznać, ze jestem całkowicie elektronicznie zielona. Z recenzji Dominika, wnioskuję, że modyfikował już starą Tikkę XP.
Jestem posiadaczką takowej czołówki. Niestety już ledwo zipie. Chcę ojca poprosić o wymianę diody. Jaką jednak diodę powinnam wybrać? Chciałabym wstawić coś mocniejszego.

Czy w wypadku mocniejszej diody i inne elementy czołówki powinny być zmodyfikowane ze względu na zbytnie grzanie się?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc:).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

kasia, Potrzebujesz leda SSC na starze :
W42182 rank U http://www.sensu.pl/?go=product_coll&id=77

Pozostałe elementy czołówki nie podlegają zmianom.
kasia
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 01 lis 2009, 21:32
Lokalizacja: Tczew

Post autor: kasia »

Dzięki.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

kasia, witaj ;-)
kasia pisze:Niestety już ledwo zipie
a co to oznacza i czym się objawia? Pytam, bo może się okazać, że wymiana leda wiele nie pomoże...
mudia
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 02 sty 2011, 17:55
Lokalizacja: Rumia

Post autor: mudia »

Pozwolę sobie odświeżyć trochę ten temat, bo mam w związku z nim pytanie. Pod podanym linkiem, http://www.sensu.pl/?go=product_coll&id=77, znalazłem dwa produkty o oznaczeniach W42182 rank U, a mianowicie:
W42182 rank U1
W42182 rank U2

Którą diodę powinienem zakupić na wymianę do ww lampce Tikka XP (wersja 1, nie mylić z Tikka XP 2)?
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

U2 jest wydajniejsza.
Awatar użytkownika
Ragrastin
Posty: 143
Rejestracja: piątek 11 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ragrastin »

mudia
Powinieneś się najpierw przywitać...

Diodę kup taką jaką poleca Rrobsonm
Jednak z wymianą możesz mieć lekki problem nie mając doświadczenia - trzeba przylutować diodę ze stara na stara albo wymienić całego stara. Szczerze to taka modyfikacja średnio się opłaca bo różnica nie jest bardzo duża, no chyba że trafisz na dobrą sztukę SSC
mudia
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 02 sty 2011, 17:55
Lokalizacja: Rumia

Post autor: mudia »

Dziękuję za szybkie info :)
Z lutowaniem nie będzie raczej problemów, bo będzie to robiła osoba zaznajomiona z lutownicą.
ODPOWIEDZ