Mod lampy kempingowej z biedronki

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
olowaty
Posty: 135
Rejestracja: piątek 21 sty 2011, 21:38
Lokalizacja: Świdnica

Mod lampy kempingowej z biedronki

Post autor: olowaty »

Witam wszystkich.

Zbliża się czas urlopowy, więc wyciągnąłem moją wierną lampkę kempingową z Biedronki:
Obrazek
Jakież było moje zdziwienie, gdy po naładowaniu nawet nie mignęła. Okazało się, że padł aku.
Cudak o oznaczeniu LT625 i parametrach 6V 2,5 Ah. Niestety nie do kupienia. Szkoda mi utylizować tej lampki, więc proszę o pomysły na jakiś mod.
Źródłem światła są niestety takie oto diody:
Obrazek
Obrazek
A oto wnętrze:
Obrazek
Obrazek
I to co w niej najlepsze, czyli alternator/prądnica 3 fazowa:
Obrazek

Jakieś pomysły na mody? Może wymiana diod na jedną chociaż SSC? Wymiana aku na inny? Czy bateria li-ion może być ładowana z takiej prądnicy po zastosowaniu np. odpowiedniego układu ładowania?
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Siema!
Daj foto akusa, może coś się znajdzie. Skoro to lampa kempingowa to można by zasilać ją tanim, chociaż cięższym i nieco większym objętościowo akumulatorem żelowym.
Co do diod to ja bym je wyeksmitował i wsadził np neutralną czy ciepłą XP-C za piątaka ;-) na kawałku radiatora.
To jest jakieś ręczne dynamo? Przy zastosowaniu odpowiedniej przetwornicy/stabilizatora można bym nim coś tam naładować.
olowaty
Posty: 135
Rejestracja: piątek 21 sty 2011, 21:38
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: olowaty »

Tak. Dynamo jest ręczne ale 3 fazowe. Co do diody, to dobry typ podałeś. Podoba mi się.
Akumulator jest TAKI
Obrazek
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

1 czy 3 fazowe, ale kręcić trzeba ;-).
Tak jak myślałem jest to najzwyklejszy akumulator żelowy. Tutaj masz podoby, znajdziesz taki bez problemu. Z drugiej strony dasz 2 sztuki 18650 i masz wiecej świecenia niż na tym, wybór należy do Ciebie ;-).
olowaty
Posty: 135
Rejestracja: piątek 21 sty 2011, 21:38
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: olowaty »

Pogrzebałem w gratach i znalazłem taką diodę z odzysku:
Obrazek
Wyciągnięta z żarówki LED. Soczewka "gumowa". Tak trochę OT, rozebrałem 3 takie żarówki bo kupiłem je dla diod w Auchan po 5 albo 7 zł i co ciekawe każda żarówka miała inny driver. Jedna miała okrągły mocowany z drugiej strony "piguły", a pozostałe dwie miały kwadratowe w trzonku. Co do ładowania, to jest możliwość ładowania z ładowarki jak i kręcenia dynamem.
Co do aku, to 18650 będą lepszym i żywotniejszym pomysłem a koszt podobny. Ten aku 3 Ah z linku się nie zmieści w koszu.

[ Dodano: 13 Lipiec 2011, 18:01 ]
HA! Już wiem czemu akumulator wykisł. Podczas ładowania dynamem napięcie ładowania wynosi typ. 11 V a czasem nawet 14V. Teraz pytanie. Czy da radę wykorzystywać tą prądnicę do ładowania 18650 przez jakiś układ?
Poszukałem w gratach i znalazłem ładowarkę biurkową od Nokii. Dosyć rozbudowana wewnątrz. Czy może być wykorzystana do ładowania 18650?
Oto wnętrze ładowarki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 14 Lipiec 2011, 19:49 ]
I kolejny update. Dziś odebrałem radiator od tokarza. Jest to radiator od żarówki LED na SSC, jednak część w której był ukryty driver została stoczona. Tak się prezentuje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jest nawet miejsce na driver. :grin:

[ Dodano: 16 Lipiec 2011, 11:54 ]
Siadłem dzisiaj do ładowarki po uprzednim przestudiowaniu dokumentacji do LM358. Ten układ pracuje także w ładowarce WF-188. Na ładowarce napisane było Vin max 9volt. Jednak po przeszukaniu netu okazało się, że te układy stosowane są także w regulatorach do paneli słonecznych. Z lekką dozą strachu podłączyłem do prądniczki po układzie prostowniczym. Działa, nic się nie grzeje. Teraz tylko muszę dorwać 18650 i zacząć składać.

[ Dodano: 5 Sierpień 2011, 11:00 ]
Kolejne zmiany. Lecą do mnie AMC od Ledima, radiator się toczy z porządnego radiatora od jakiegoś AMD'ka (kawał potwora).
Obrazek
Co do diody, miał iść SSC P4 ale chyba wsadzę Oslona tego 80 stopni. Chodzi mi o to, żeby nie wyrzucać tyle światła w górę, a jak najwięcej odbić lustrem na boki. Co wy na to?

Radiator niestety pójdzie inny niż AMD, bo mój ukochany tokarz zamiast zrobić z niego okrągły radiator, to wytoczył w nim dziurę. :grin:
Będzie tez wymiana modułu ładowania na ładowarkę z MAX1811. Tylko jeszcze nie wiem jak przeskoczyć max Uve tego układu. Prądnica daje 14 volt. Jakieś pomysły lub porady?
Obrazek
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Zwykły stabilizator 1A LM7805 na wejściu , będę straty w postaci ciepła (trzeba dać radiator) ale prościej się nie da lepsze rozwiązanie to przetwornica step-down ale specjalizowany układ który odda 500mA nie kosztuje już 1,5zł jak LM ;)
elektroda.pl
olowaty
Posty: 135
Rejestracja: piątek 21 sty 2011, 21:38
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: olowaty »

Tylko że przy nierównomiernym kręceniu korbką są wahania napięcia. Znaczy się ogólnie powyżej 70 obr na minutę jest ok. W sumie ładowanie z korbki będzie w wyjątkowych sytuacjach, ale jak jest, to czemu ma nie działać. :razz:

[ Dodano: 17 Sierpień 2011, 15:12 ]
To jak już piszesz o LM7805, to trochę poszperałem i na elektrodzie był temat o ładowarce do telefonu na dynamo rowerowe. Ostatecznie wynikło że lepszy będzie L4940V5 czyli low drop. Jest niewiele droższy od 7805. Dzięki za podsunięcie rozwiązania.

[ Dodano: 18 Sierpień 2011, 08:17 ]
Założyłem L4940V5 i działa praktycznie od zera, tzn. od powolnego kręcenia. :mrgreen:
Niestety stwierdziłem, że będę robił nowa płytkę drukowaną prostownika i stabilizatora. Jak modzić to do końca.

[ Dodano: 18 Październik 2011, 13:05 ]
Witam po długiej nieobecności. Wieczory coraz dłuższe, więc wróciłem do modowania lampy. Wczorajsze prace zakończyłem osadzeniem radiatora z dioda w obudowie. Oczywiście musiałem robić wycinanki, ale wyszło ładnie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przepraszam za jakość zdjęć, ale robione telefonem.
p.s. radiator polerowany wkrętarka z tarczą filcowa na rzep. Do końcowego polerowania użyłem dwóch skarpet frote naciągniętych na owa tarczę. Bloki polerskie z casto.
Obrazek
ODPOWIEDZ