diody led cree

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
wokert
Posty: 1
Rejestracja: sobota 06 sie 2011, 20:56
Lokalizacja: kedzierzyn-kozle

diody led cree

Post autor: wokert »

witam jestem nowy i potrzebuje pomocy w wykonaniu takiego oswietlenia mam akwarium 250l
100X50X50
teraz oswietlane 3X39w t5
ile musiało by byc diod cree aby akwarium było dobrze oswietlone
prosze o zdjecia przedstawiajace takie oswietlenia na tych diodach
ile sztuk schemat podłaczenia
jaka belke zastosowac i jesli ktos ma zrobione takie oswietlenie chetnie obejrzał bym zdjecia wykonanego takiego oswietlenia
pozdrawiam paweł
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

W zasadzie to robię taki bardziej sterownik z oświetleniem tu znajdziesz opis.
Układ jest zasilany z transformatora 230/12V, a LED podzielone na sekcje po 4 sztuki szeregowo.
Niestety do tej pory nie sprawdziłem wpływu oświetlenia na rośliny, gdyż od dłuższego czasu walczę z przeciwnościami losu w moim zbiorniku. Po przeniesieniu akwarium do innego pomieszczenia mam wysyp krasnorostów, 2 x pojawiła się pleśniawka, marnieją rośliny i mam strasznie dużo farfocli w wodzie, których nie mogę odfiltrować.
Aby wyniki były wiążące chcę doprowadzić akwarium do stabilnego stanu na oświetleniu klasycznym i dopiero dam LED.
Znaczących oszczędności w zużyciu energii nie będzie, a dochodzi jeszcze sprawa odprowadzenia sporej ilości ciepła z diod.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Komarek34
Posty: 456
Rejestracja: czwartek 26 sie 2010, 23:30
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Komarek34 »

Wokert,witaj na forum.
Pisałem Ci na GG żebyś poczytał na TYM forum o podstawach. Wtedy zrozumiesz to, o co mnie pytałeś.....
TUTAJ jest wszystko ładnie napisane.Najpierw musisz zrozumieć te podstawy aby coś planować. :wink:
Pozdrawiam
dankoh
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 gru 2007, 14:15
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: dankoh »

Witam.

Obecnie masz prawie 10 000 lm (liczę bez klosza, bo nie wiem czy go masz).
Diodami nie będzie zbyt prosto ani tanio. T5 to bardzo dobre świetlówki.

pozdrawiam
a_rek
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 19:12
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: a_rek »

tylko komplet t5 to też nie tak tanio :)
a3756
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 05 lis 2009, 12:08
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: a3756 »

Ja w tej chwili świecę w akwa 12 diod xpe puszczone na 700mA, do tego dołożone jest trzy diody czerwone i 3 niebieskie celem poprawy widma. Ale docelowo będzie dołozone jeszce 6 razy xpg. Moje akwa to 300 litrów ogólne, rośliny dobierane raczej mało wymagające co do oświetlenia. Wcześniej było dwie świetlowki t5 39w. Żadnych niepokojących rzeczy nie widzę po zmianie oświetlenia. Roslinki pomalutku rosną(bardzo pomalutko bo podłoże już troszkę wyjalowione)
ODPOWIEDZ