przelicznik lm przy halogenach (?)

....nie pasujące gdzie indziej...
TMK
Posty: 170
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

przelicznik lm przy halogenach (?)

Post autor: TMK »

cześć,

Szukam w necie, szukam i nie mogę znaleźć (chyba) podstawowej informacji. Jak przeliczyć strumień światła w lm dla dwóch halogenów? Jeden ma 400W i 8600lm, a ile będzie miał podwójny halogen 2x400W? 8600 czy 2x8600 czy jakaś wypadkowa i jak ją teoretycznie przeliczyć?



Tomasz
Pozdrawiam, Tomasz
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Hmm... mała podpowiedź: najczęściej ekscytujemy się wydajnością źródeł podawaną w lm/W, więc... :)

Wprawdzie w przypadku halogenów trudno zachwycać się wydajnością, ale zasada pozostaje bez zmian.
TMK
Posty: 170
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: TMK »

swietlik pisze:Hmm... mała podpowiedź: najczęściej ekscytujemy się wydajnością źródeł podawaną w lm/W, więc... :)

Wprawdzie w przypadku halogenów trudno zachwycać się wydajnością, ale zasada pozostaje bez zmian.
Ekscytacji przy nich nie mam ;)
Wydajność nie jest ważna, chcę dociec jak jest z natężeniem światła przy podwójnym halogenie. Pomożesz?
Pozdrawiam, Tomasz
Awatar użytkownika
hagrid
Posty: 167
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: hagrid »

hmm... jeżeli jeden halogen ma 400W i 8600lm, to na jakiej zasadzie 2 takie same halogeny miałyby dawać łącznie tyle samo światła co jeden? :zakrecony:
TMK
Posty: 170
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: TMK »

Zgadywać możemy długo, a czy znasz prawidłową odpowiedź? :)
Dodzwoniłem się do producenta opraw przemysłowych i także wymiękli na takie pytanie...
Teoretycznie najprostszym wyjściem byłby pomiar natężenia miernikiem, jednak trzeba go mieć :)
Pozdrawiam, Tomasz
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

Bardzo nietrafne pytanie.

Napięcie zasilające?
Żywotność wg. producenta?
Rodzaj oprawy?
Gniazdo żarówki?
Producent?

Bez takich podstawowych danych nikt nie odpowie ci na to pytanie.

Bardzo szacunkoowo można przyjąć 20lm/w, ale równie dobrze może być to 40lm/w i 12lm/w

PS Co to znaczy "podwójny halogen"?

pzdr
upek
Awatar użytkownika
hagrid
Posty: 167
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: hagrid »

teoretycznie ilość lumenów będzie dwukrotnie większa, ale ile będzie na wyjściu danej oprawy to należałoby szukać w dokumentacji, zmierzyc, oszacować...
TMK
Posty: 170
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: TMK »

Czy parametry które wymieniłeś mają wpływ na wynik? Znam parametry 1szt, pytanie jak świecą 2szt. Raczej nie są istotne... ale jak chcesz:
230V, oprawka R7s, producent - załóżmy "chińczyk", halopak, żywotność zależy choćby od wilgotności i jest nie-miaro-dajna ;)
Intuicyjnie zakładałbym prawie dwukrotny wzrost ilości światła, jednak konkretów nie znalazłem w necie.
Pozdrawiam, Tomasz
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

Nadal nie rozumiem pytania. Masz dwie oprawy z żarówkami 400w, czy dwie oprawy - pierwszą z jedną zarówką 400w , a drugą z dwoma żarówkami 400W?

Tak, wszystkie podane parametry mają zanczenie, chodzilo także o projektowaną żywotność wg. producenta - jest bardzo istotna.

pzdr
upek
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

TMK pisze:
swietlik pisze:Hmm... mała podpowiedź: najczęściej ekscytujemy się wydajnością źródeł podawaną w lm/W, więc... :)

Wprawdzie w przypadku halogenów trudno zachwycać się wydajnością, ale zasada pozostaje bez zmian.
Ekscytacji przy nich nie mam ;)
Wydajność nie jest ważna, chcę dociec jak jest z natężeniem światła przy podwójnym halogenie. Pomożesz?
Spróbuję pomóc.

Ilość lumenów zależy od rodzaju (wydajności) źrodla światła (żarówka, żar. halogenowa, dioda, świeczka...) i od mocy tego źródła. Inaczej mówiąc, wydajność jest *cechą* danego rodzaju źródła i podaje ją producent na podstawie pomiarów laboratoryjnych.

Pobieraną przez źródło moc też masz podaną, albo możesz zmierzyć.

Czyli, odpowiadając wprost na pytanie, jeżeli jakieś źródło ma np. wydajność 20lm/W to przy pobieranej mocy 400W wytworzy strumień świetlny 8000lm a dwa takie źródła wytworzą 16000 lumenów.

Natomiast mam wrażenie, że pytasz o coś trochę innego, ale musisz doprecyzować pytanie.
Przykład skrajny: chcesz oświetlić podwórko. Jedną 400W lampę skierujesz na podwórko a drugą taką samą w niebo. Będzie jaśniej na podwórku? ;-)
TMK
Posty: 170
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: TMK »

swietlik pisze: Natomiast mam wrażenie, że pytasz o coś trochę innego, ale musisz doprecyzować pytanie.
Podtekstów nie było :) Konkretnie, rozmawiałem z osobą która odpowiada za nazwy handlowe produktów. Zwróciłem mu uwagę, że lumeny nie mają skrótu (LU) tylko (lm) oraz właśnie na oznaczenia halopaków. Pojedynczy w nazwie ma 8600lm, podwójny także. Facet nie wiedział kompletnie o czym mówię i oczekiwał ode mnie informacji... Dla zasady oraz własnej wiedzy przekopowalem internet, aby wyjaśnić czy halopak 2x400W ma tak naprawdę 17200lm czy mniej. ot cała historia.
Przykład skrajny: chcesz oświetlić podwórko. Jedną 400W lampę skierujesz na podwórko a drugą taką samą w niebo. Będzie jaśniej na podwórku? ;-)
Pokrętnie odpowiem - to zależy co rozumiesz przez słowo "niebo" ;)

Dla ukrócenia pewnych pytań, wątek dotyczy takiego "cuda"
Obrazek
Pozdrawiam, Tomasz
sou
Posty: 153
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 17:17
Lokalizacja: 3City

Post autor: sou »

Kandela (z łac. candela – świeca) – jednostka światłości źródła światła; jednostka podstawowa w układzie SI, oznaczana cd.
Jest to światłość z jaką świeci w określonym kierunku źródło emitujące promieniowanie monochromatyczne o częstotliwości 5,4·1014 Hz i wydajności energetycznej w tym kierunku równej (1/683) W/sr.
1 lm = 1 cd·sr
ponieważ dwa halogeny są takie same (przynajmniej teoretycznie) więc zapalone w tym samym kierunku dadzą dwa razy większy strumień (bo zwiększy się światłość a kąt zostanie ten sam)
zapalone w różnych kierunkach... też dadzą dwa razy większy strumień (bo kąt wzrośnie dwukrotnie)
co ciekawe jeśli 1 cd = 1/683 W/sr to lumen=1/638 W ? czyli jak coś miało by 638 lm/W to by się nie grzało?
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

sou pisze:co ciekawe jeśli 1 cd = 1/683 W/sr to lumen=1/638 W ? czyli jak coś miało by 638 lm/W to by się nie grzało?
Dokładnie tak. :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

sou pisze: co ciekawe jeśli 1 cd = 1/683 W/sr to lumen=1/638 W ? czyli jak coś miało by 638 lm/W to by się nie grzało?
A może grzało by się dokładnie jak jedna kandela czyli jak świeca ;-)
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Nie, takie źródło nie grzeje się, bo całą energię wypromieniowuje w postaci światła widzialnego, na grzanie się nie zostaje nic. Może natomiast podgrzać ściany, które absorbują wypromieniowane światło :)
ODPOWIEDZ