Wątpliwości odnośnie zabezpieczeń w sieci TN-C

....nie pasujące gdzie indziej...
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Wątpliwości odnośnie zabezpieczeń w sieci TN-C

Post autor: Tomeqp »

Witam,
Przeczytałem na ten temat wiele, zbyt wiele i przez to jestem w punkcie wyjścia. Co elektryk, to inne zdanie.

Myślę nad podłączeniem kilku istotnych elementów sieci elektrycznej, których z różnych powodów u mnie w domu brakuje. Ogólnie to chcę zrobić "podstację" elektryczną tylko przed swoim stanowiskiem pracy. Nie mam możliwości ingerencji w rozdzielnicę domową. Oznacza to również, że nie zależy mi na ochronie urządzeń przed podstacją. Ma ona zawierać m.in. ograniczniki przepięciowe B,C i D (kwestię odległości między nimi mam rozwiązaną), wyłącznik różnicowoprądowy oraz oczywiście nadprądowy. Będzie to współpracować z zasilaczem UPS (tutaj również nie ma problemu). Mam wątpliwości odnośnie podłączenia ograniczników przepięciowych oraz wyłącznika różnicowoprądowego. W sprzedaży są dostępne takie elementy przeznaczone do stosowania na jednej fazie, czyli do ograniczników przepięciowych podłączam L i uziemienie, a do wyłącznika różnicowoprądowego wejście L i N oraz wyjście L i N. Czy jeśli zastąpię uziemienie oraz N przewodem PEN, to będzie to działać? Różnicowoprądowy moim zdaniem powinien, bo zasada jego działania jest dość prosta, a co z ogranicznikami przepięciowymi? Tak na logikę, to stracę ochronę w przypadku przepalenia przewodu PEN oraz przy równoczesnym wzrośnie napięcia w L i PEN, ale poza tymi przypadkami chyba powinny reagować na wzrost napięcia w L. Może ktoś coś na ten temat powiedzieć?

Tylko proszę bez odsyłania do "wykwalifikowanych elektryków". Nie będę tego montował w budynku, tylko jako osobne urządzenie, więc nie potrzebuję żadnych papierów i pozwoleń.

PS: Nie jestem pewien, czy zakładam wątek w dobrym dziale. Będę wdzięczny za ewentualne przeniesienie.
Pozdrawiam
sou
Posty: 153
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 17:17
Lokalizacja: 3City

Post autor: sou »

Minister Zdrowia Szczęścia i Pomyślności
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

To w sumie dobrze chciałem robić, bo planowałem rozdzielenie przewodu PEN przed RCD, ale nie myślałem, że można to zrobić inaczej, więc o tym nie pisałem. :wink: Pozostaje nadal kwestia ograniczników przepięciowych.
Pozdrawiam
sou
Posty: 153
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 17:17
Lokalizacja: 3City

Post autor: sou »

poszukaj na elektrodzie innych wypowiedzi tego samego autora, wiem, ze o tym też się wypowiadał
Minister Zdrowia Szczęścia i Pomyślności
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Dzięki jeszcze raz. Jednak z powodów finansowych teraz zrobię samą rozdzielnicę bez zabezpieczeń, a zabezpieczenia kupię później. Wyszło mnie to nieco więcej niż planowałem.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ