Pytanie o XM-La dotyczące prądów.

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Pytanie o XM-La dotyczące prądów.

Post autor: skaktus »

Witam.

Tak naprawdę więcej pytań ;)

Dzięki pomocy kolegi krzycho123 otrzymałem diodę XM-L, biała ciepła na miedzianym podkładzie prosto z Maritexu. Teraz pytanie - sklep opisuje że diodę można maksymalnie "podać" 2 A - skąd takie ograniczenie ? Podkład miedziany więc wydawalo by się że dioda powinna "przyjąć" więcej A.

No i drugie pytanie - dioda ma cudowne Vf - jeszcze takiego nie miałem. Przy 790 mA napięcie na diodzie to 2,83 V - wówczas dioda co mnie nieco niepokoi jakoś specjalnie mocno się nie nagrzewa... Jest gorąca, nawet mocno, ale nie parzy. Osram Oslon, w podobnych warunkach parzył po chwili. Fakt, MCPCB miał cieńsze, ale czy XM-L jest aż tak "dobra" ?
Przy podaniu 2,54A fakt, dioda praktycznie natychmiast jest gorąca...

Mam się czego obawiać czy XM-L tak po prostu ma ?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

W karcie katalogowej XM-L nie ma słowa o prądzie 2A. Moim zdaniem pomyłka.
Vf za to zupełnie zgodne z data sheet :)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Dla ciepłych prąd zawsze był mniejszy, więc czemu miałoby się to zmienić?
A może ten opis wziął się z datasheeta gdzie jest:
Cree currently recommends a maximum drive current of 2000 mA for XLamp XM-L
Pozdrawiam
DNF
Robert K
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 01 wrz 2009, 00:11
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Robert K »

Same wykonanie podłoża w miedzi nie wystarczy. Przy złym dielektryku znika sens stosowania rdzenia miedzianego. W każdym podłożu czy to Al czy Cu największą rolę odgrywa dielektryk który decyduje o przewodności cieplnej całego podłoża. Zakładając przewodność dielektryka na 3W/mK dla obu wersji podłoży różnica w rezystancji termicznej wyniesie między nimi 0,02K/W na korzyść podłoża Cu. W przeliczeniu na różnicę temperatur przy maksymalnym prądzie If=3A to tylko 0,2ºC. Przewodności Al i Cu są na tyle duże że duże różnice w przyroście temperatur pojawiają się dopiero przy większych grubościach.
W jednym z tematów na forum wrzuciłem plik z obliczeniami dla miedzi i alu MCPCB
Co do tematu oznaczenia prądu 2A najlepiej zapytaj dystrybutora.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

DNF, aktualnie obowiązuje Data Sheet November 30, 2011, ten PDF.

Ja tam nie widzę 2A. Natomiast zerknij na wykres na stronie 6. Jak nic Warm White i prąd 3000mA.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Nie spojrzałem na wykres, cytat zaczerpnąłem ze str. 9 jako przytoczenie skąd mogły się wziąć 2A w opisie Maritexu :)
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

To przecież jest rekomendowany prąd pozwalający na uzyskanie konkretnego czasu życia LED, a nie katalogowy prąd maksymalny :)
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dzięki Panowie za pomoc. W sumie sprawa wyjaśniona - dioda "tak ma". Jestem nią mile zaskoczony, szkoda tylko że nie skupia się tak fajnie jak XPG-R5 ;)

Pozdrawiam !
ILPT
Kajman
Posty: 182
Rejestracja: piątek 13 sie 2010, 12:28
Lokalizacja: Bdg

Post autor: Kajman »

Dasz jej duży ref to i ona skupi :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Tak, ale właśnie musi być dość duży a noszenie takiej latarki w kieszeni to już nie to :)
ILPT
Kajman
Posty: 182
Rejestracja: piątek 13 sie 2010, 12:28
Lokalizacja: Bdg

Post autor: Kajman »

48mm to na razie najmniej ile mam żeby dobrze skupiało :) Czekam na 44mm, to ocenię. No i na 65mm dla porównania ;)
Robert K
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 01 wrz 2009, 00:11
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Robert K »

A czy przypadkiem nie jest to XML EZW który ma właśnie 2A w wersji 6V lub 1A w wersji 12V?
pabloq
Posty: 14
Rejestracja: piątek 10 wrz 2010, 12:18
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pabloq »

Witam Jaśnie Oświeconych!
Też się zastanawiam nad zakupem chyba tejże samej diody na białym podłożu w Maritexie, jednak wspomniane ograniczenie prądowe do 2A oraz wersja napięcia Vf=6V (podana na stronie Maritexu) a także poczynione spostrzeżenie:
Robert K pisze:A czy przypadkiem nie jest to XML EZW który ma właśnie 2A w wersji 6V lub 1A w wersji 12V?
- kłóci się trochę ze zmierzonym przez autora postu napięciem:
skaktus pisze: Przy 790 mA napięcie na diodzie to 2,83 V
co z kolei wskazywałoby jednak na wersję na niższe napięcie niż te 6V we wspomnianej odmianie Easy White.
W takim razie przychodzi jeszcze do głowy, że może to być też dioda na "normalne" napięcie w okolicach 3V lecz zamontowana na kiepskim (mimo iż miedzianym) podłożu i stąd zalecane ograniczenie.
Jaką konkretnie diodę oraz podłoże nabył skaktus? (link? typ/podtyp?)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 sty 2012, 04:59 przez pabloq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Maritex ma telefon, ma adres mailowy. Wystarczy zadzwonić i zapytać o konkretną pozycję z ich katalogu, zamiast snuć przypuszczenia :)

Katalogowo wg Cree każda XM-L ma prąd 3A, również ciepła. To nie jest EZW.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
pabloq
Posty: 14
Rejestracja: piątek 10 wrz 2010, 12:18
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pabloq »

Zapytanie do tejże firmy poszło jeszcze w piątek i podczas weekendu (a jeszcze był weekend :razz: ) tylko przypuszczenia pozwalają zdecydować o miejscu zakupu.
Poza tym katalogi katalogami, ale sam wiesz, że diody nie można traktować w oderwaniu od rzeczywistości tj.towarzyszącego chłodzenia. Kupiłem już raz bubla z dennym podłożem zamiast z jakimś lepszym, co by jasność nie spadała ani dioda się nie przegrzewała, stąd moja ciekawość czy przypadkiem te 2A nie wynikają ze słabej termiki podłoża...

Edit:
W Maritexie mają diody w wersji 6V (Easy White) NM-1SW22-XMLEZWU23000 na podłożu miedzianym lub z miedzią (której jednak nie kupię, bo 2x mniejsza sprawność niż dla diod 3V) i ograniczenie jest związane z wersją diody, więc pewnie pomyłka w pierwszym poście. lub rzeczywiście z wersją diody na 3V słabe " podłoże "do 2A max" sprzedali ;)
ODPOWIEDZ