Grega modyfikacja Solarforce L2P, moduł XM-L U2 1C, T5 4B

co i jak zrobiłem...
andy1965
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 22:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: andy1965 »

Postaram się nie komentować i pisać tylko merytorycznie.
Polecam kolegom lekturę poniższego linku:
http://www.videofoundry.co.nz/ianman/la ... erlist.php
Jest tam wyraźna informacja, że dla driverów NANJG 105 (bo o ile mi wiadomo taki wykorzystuje GREG) sprawność wynosi 50-97%. Mnie jedynie martwi ta dolna granica, która jest w najniższych trybach i chciałem tylko wiedzieć czy modyfikacje GREGa poszły może tak daleko, że udało mu się te parametry poprawić (głównie programowo bo sprzętowo chyba nie ma wielkich możliwości).
Liczyłem na konkretne wyliczenia wynikające z pomiarów, ale jeśli takowe nie są dostępne to OK- wystarczy tylko jasne stwierdzenie.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

andy1965, cieszy mnie twoja dociekliwość. Niemniej nie należy wierzyć we wszystko co piszą w internecie :mrgreen:
Chciał bym przedstawić jakieś rzetelne pomiary ad. sprawności ale nie mam teraz czasu ani chęci na takie labo-zabawy. Postaram się jednak zwrócić uwagę na pewne szczegóły które może wyjaśnią skąd te niepokojące 50%. Otóż....nie wiemy(może nie znalazłem) w jaki sposób ta sprawność była mierzona
Dlaczego to takie ważne? Bo sprawność zależy również od...wielkości napięcia zasilającego, a może bardziej od różnicy między nap. zasilającym a nap. przewodzenia diody. AMC7135 zasilający jedną diodę może być zasilany np. 4,2V (jeden li-ion i to mega świeżo naładowany) jak i...dwóch baterii CR123 czyli 6V.
Spojrzyj proszę na pewne wyliczenia z CPF:

Kod: Zaznacz cały

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?192925-AMC7135-Specs-Inside-**UPDATE**
Obrazek
i zobacz, że ta paskudna sprawność ma się właśnie do ogromnej różnicy między Uwe a Uwy. Poniżej 4,2V jest nieźle :-). Rozpływ prądów w takim NANJG jest mniej więcej taki jak pisał Greg, tzn. każdy AMC bierze ponoć 200uA na włączenie, reszta (ok. 350mA) leci w diodę. Sam procek bierze w zależności od programu, a zwłaszcza częstotliwości pracy, prąd rzędu...powiedzmy nawet kilku mA. No i dzielnik podający na procek info o napięciu. Przy BARDZO niskich trybach, gdy prąd LED-a wynosi pojedyncze mA to rzeczywiście można mieć pretensje do procka i innych wymienionych, że prąd zżera. Taka jest cena za jego myślenie, i moim zdaniem warto ją zapłacić. Przy zasilaniu standardowym, tzn. z 1 ogniwa li-ion sprawność zapewne jest bardzo dobra, tym bardziej, że chyba żadna przetwornica nam takiej nie zapewni. Cieszmy się więc i radujmy jasnością :)
Aha...nie napisałem, że niski tryb polega na tym, że taki AMC jest włączony przez np. 2% jakiegoś umownego okresu czasu (wynikającego z taktowania procesora) a przez pozostałe 98% "ciemności" jest wyłączony o owych 200uA nie pobiera.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2012, 00:13 przez Calineczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Andy1965, zastanawiam się, o co tak na prawdę pytasz. Użytkownika latarki nie interesuje wartość szczytowa prądu, kształt oscylogramu czy też czas narastania zbocza sygnału PWM. Powiem więcej, nie jest to nawet kluczowa sprawa dla konstruktora sprzętu, żeby nie napisać, mało istotna w ogóle. Wsiadłem więc do wehikułu czasu i pojawiła się przede mną odpowiedź ;) Ćwiczyliśmy już ten temat na forum.
andy1965 pisze:Czy znacie jakieś rozwiązanie drivera gotowego lub do zrobienia osobiście, pozwalającego zrealizować tryb księżycowy na poziomie 0,2 lm ???
Interesuje mnie rozwiązanie dla dowolnej diody, dowolnego zasilania bateryjnego i może to być jedyny dostępny tryb pracy (chciałbym zrobić światełko, które będzie używane tylko w trybie księżycowym).
Miast komplikować sprawę, wystarczyło zapytać wprost. Podpowiem Ci, jak uzyskać maksymalną sprawność sterownika używającego źródeł prądowych kluczowanych PWM-em. Scałkuj ten PWM na wyjściu :) Nie pisz, że to funkcja matematyczna, że nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, że nieprecyzyjna, itp.

Zastosuj prostą i skuteczną metodę, układ inercyjny pierwszego rzędu.
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

Oooo, układy inercyjne, różniczkujące, całkujące, regulatorki, P, I, D, PI, PD, PID, sama przyjemność :D Co chcecie to Wam policzę, bo 2 dni temu zdałem egz z automatyki, jakaś charka modułu np.? :D

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

wygaśnie :)
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
andy1965
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 22:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: andy1965 »

Do "Calineczki":
Ja nie mam pretensji, że procek żre prąd. Niczego nikomu nie zarzucam i nie mam żadnych pretensji. Chciałbym tylko wiedzieć jaką sprawność w najniższym trybie ma driver GREGa.
Do "GREGa":
Mój post o driverze z trybem moon ma niewielki związek z toczoną dyskusją- po prostu zastanawiałem się jak to możliwe, że taki np. Quark potrafi zrobić sobie driver z bardzo dobrym trybem księżycowym, a właściwie nie ma na rynku dostępnego samego drivera o takich możliwościach. Poza tym chciałem kiedyś zrobić światełko, które by służyło tylko w nocy w domu do dojścia do WC i miało jedyny tryb "moon".
A moje pytania co do trybu moon w Twojej latarce wynikały z chęci dokonania zakupu latarki i ponieważ dla mnie ten tryb jest najważniejszy to chciałem wiedzieć, czy "straty" wyniosą 10 czy 50 % mocy. Rozumiem, że dla większości z Was nie ma to najmniejszego znaczenia.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

cudny pisze:ooo, układy inercyjne, różniczkujące, całkujące, regulatorki, P, I, D, PI, PD, PID
OT ale za to ostudziłeś mój zapał zrobienie 2go kierunku studiów na politechnice :mrgreen:
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

andy1965 pisze:to chciałem wiedzieć, czy "straty" wyniosą 10 czy 50 % mocy. Rozumiem, że dla większości z Was nie ma to najmniejszego znaczenia.
Może uda się wyjaśnić sprawę, jeśli wytłumaczysz co masz na myśli pisząc o sprawności i stratach.
Jeśli chodzi o sterowniki liniowe (np. wspomniane AMC7135) to sprawność zależy od napięcia zasilania i napięcia Vf diody, dlatego też sprawność tego sterownika jest określana jako średnia, gdyż napięcia zasilania latarki zmienia się w czasie eksploatacji. Biorąc jednak pod uwagę kształt charakterystyki napięciowej ogniwa, obliczono średnią sprawność dla całego zakresu.
Jeśli chodzi o napięcie Vf na diodzie, to jak wiesz zależy ono od prądu przepływającego przez nią, z czego prosty wniosek, że teoretycznie, im większy prąd płynący przez diodę, tym wyższe Vf a co za tym idzie sprawność sterownika wyższa.
Wniosek: im impulsy prądowe PWM do realizacji niskich trybów są większe, tym sprawność wyższa, w porównaniu ze sterowaniem wartością prądu.
Jeśli chodzi Ci o ogólna sprawność sterownika, to już odpowiedź zastała podana, sprawność energetyczna całego układu maleje wraz z prądem średnim dostarczanym diodzie, ze względu na to procent prądu diody do prądu zasilania układów sterownika jest mniejszy. W przypadku przeróbki moje autorstwa driverka AK-47 sprawność ta wynosi około 50% a nawet poniżej, gdyż przy prądzie zasilania diody około 1mA taka sama wartość prądu jest pobierana przez układy elektroniczne driverka, tak więc w moim przypadku całkowity prąd pobierany przez latarkę był na poziomie 2mA (nie pamiętam teraz dokładnych wartości).

Teraz pozostaje inna kwestia skoro interesują cie tak zawiłe problemy pracy sterownika i potrafisz egzekwować dokładne odpowiedzi na postawione pytania, to dlaczego sam na nie nie potrafisz odpowiedzieć analizując wiedzę zawartą w internecie??

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
andy1965
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 22:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: andy1965 »

Dziękuję PYRA za rzeczową odpowiedź, która potwierdza moje przypuszczenia. Również odpowiedź CALINECZKI była bardzo rzeczowa a podany link bardzo wartościowy.
skoro interesują cie tak zawiłe problemy pracy sterownika i potrafisz egzekwować dokładne odpowiedzi na postawione pytania, to dlaczego sam na nie nie potrafisz odpowiedzieć analizując wiedzę zawartą w internecie
Potrafię sam znaleźć odpowiedź na pewne ogólne pytania, ale jak wiadomo sterownik GREGa jest zmodyfikowany i byłem ciekaw czy udało się uzyskać lepsze wyniki.
Zwracam uwagę, że GREG napisał:
Sprawność elektryczna drivera nie ma związku z trybem, lub ma minimalny
tymczasem PYRA i inne informacje pochodzące z zagranicznych forów internetowych przeczą temu. Nie oceniam tego.
Czuję się osaczony przez wielu użytkowników komentujących moje zapytanie. Nie miało ono na celu krytykować kogokolwiek, czegokolwiek, a jedynie uzyskanie informacji na temat sprawności całego układu.
Przepraszam wszystkich ,których uraziłem za to, że śmiałem zapytać o sprawność drivera GREGa!!!
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

andy1965, zauważ tylko kolego, że negatywnie komentowany był ton Twoich wypowiedzi a nie fakt dopytywania się o szczegóły techniczne. Jak nauczysz się pytać i prosić o informacje a nie strzelać focha i żądać "tu i teraz natychmiast mi dawaj wyjaśnienia" to Twoje wypowiedzi będą inaczej odbierane. A udawanie że ktoś Cię "osacza" to dziecinada. Przepraszam jeśli ta uwaga Cię zaboli ale może pozwoli Ci coś zrozumieć - takie teksty brzmią jak wypowiedź 13-latka... Nie obrażając oczywiście wielu rozsądnych i dojrzałych emocjonalnie 13-latków ;) Weź na wstrzymanie i przemyśl to co kilkukrotnie już Ci tłumaczyłem.
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Ragrastin
Posty: 143
Rejestracja: piątek 11 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ragrastin »

Ja bardzo przepraszam za offa ale nie mogłem się powstrzymać :o
andy1965 pisze: Poza tym chciałem kiedyś zrobić światełko, które by służyło tylko w nocy w domu do dojścia do WC i miało jedyny tryb "moon".
Myślę że do takich celów wystarczy Ci świnka z dxa
http://www.dealextreme.com/p/mini-pig-2 ... luded-1138

Po co kupować latarkę ze sterownikiem by działała tylko w trybie moon? :lol:
Po co w takim razie tryby? No chyba że dla szpanu że mam sterownik z uC
To mnie w tej dyskusji zastanawia, prosta odpowiedź bez sterownika bo przecież każdy chyba kto przeczytał chociaż jednego datasheeta jakiegokolwiek sterownika wie że to nie jest perpertum mobile.

Strasznie ignoranckie stwierdzenie
"Rozumiem, że dla większości z Was nie ma to najmniejszego znaczenia."
Może komentarz tutaj daruje uprzedził mnie Pikom
Ale odpowiem, większość z nas używa światełek na wysokich trybach, jeżeli już używa moon mode to chwilowo może z 2% całego czasu użytkowania. Więc w zasadzie te mW lub czasem uW strat nie robią na nas żadnego wrażenia

Od kiedy w gimnazjum uczą całek?
andy1965 pisze:Przepraszam wszystkich ,których uraziłem za to, że śmiałem zapytać o sprawność drivera GREGa!!!
Raczej nikt się nie obraził ale siejesz ferment kolego na kilometr, tutaj tego zwykle się nie toleruje, wszyscy szanujemy Grega za jego wiedzę, możliwości i dzięki temu mu ufamy
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Panowie, kończymy osobiste wycieczki i wzajemne publiczne ocenianie. Nikomu w niczym to nie pomoże a mam wrażenie, że zaszkodzi. Proszę, byśmy wrócili do meritum.
Andy1965, mam prośbę, chcesz sobie wystrugać własne światełko ala moon to załóż osobny wątek. Z chęcią Ci pomożemy wymyślić zasilanie i podyskutujemy tam nad zaletami i wadami wybranych rozwiązań. Tu Panowie koniec dyskusji, pax między świecących :)
andy1965
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 22:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: andy1965 »

Zostałem niedokładnie zrozumiany przez niektórych użytkowników forum.
Wyjaśniam więc, że chciałem mieć 2 światełka:
1. osobiście zrobione światełko posiadające tylko tryb moon, do poruszania się po domu w nocy, chyba w formie zbliżonej do lampki kempingowej. I ten temat już jakiś czas temu zacząłem w wątku:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=6722
2. mocna latarka na diodzie XML z dużym potencjałem mocy, ale jednocześnie posiadająca tryb moon. Jedną z nielicznych dostępnych na rynku budżetowych latarek spełniających te wymogi jest latarka GREGa i tutaj poruszałem sprawę takiego światełka.

Pozdrawiam
vg1
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 22:34
Lokalizacja: Bartoszyce

Post autor: vg1 »

Właśnie dostałem latarkę od grega, przesyłka rewelacyjnie opakowana.

wybaczcie za to pytanie, ale:
- aku mam włożyć + do diody, czy + do włącznika?
- jeśli aku włożę odwrotnie coś się może stać?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Zawsze plus do diody!!
Jeśli chodzi o odwrotne włożenie akumulatora, to lepiej nie ryzykować "kabum" ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
vg1
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 22:34
Lokalizacja: Bartoszyce

Post autor: vg1 »

Pyra pisze:Witam
Zawsze plus do diody!!
Jeśli chodzi o odwrotne włożenie akumulatora, to lepiej nie ryzykować "kabum" ;)

Pozdrawiam
dzięki wielkie, jeszcze raz przepraszam za takie pytanie
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ