Taki experyment zbudowalem CXA2011 30W

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Taki experyment zbudowalem CXA2011 30W

Post autor: xsherlock »

CXA2011 ładowana 650 mA driverem z focala. Driver na gorze na radiatorze. Rozpraszacz z 6mm plexi zmatowionego laserem. Nie rozprasza za bardzo bo nadal spojrzeć na nią sie nie da. Radiator dociąga do 38-40 deg. Jest piekielnie jasno i cienie są strasznie ostre.

Obrazek

Na tym 2 i 3 i foto juz po zmianie tego paskudnego kabla na delikatniejszy przezroczysty i skróceniu troche linek

Obrazek

Obrazek

Teraz zrobie drugą taką tylko na nitchia 110 i zobaczymy jak to sie porównuje.

Maciej
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Całkiem stylowa lampka :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Właśnie Panowie, jak sobie radzicie z tymi "ostrymi" cieniami ?

PS-Ile pobiera z sieci aktualnie cała lampa ?
ILPT
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Moim zdaniem, najlepiej by było, jakby dioda świeciła w sufit.
Wtedy powinno być dobre zmiękczenie.
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

Fajna!

Przy pośrednim potrzebna jest bez porównania większa moc ledów...

Kwestia odpowiedniej szybki rozpraszajacej.
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

xsherlock, jakie gabaryty ma radiator?
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

Lampka bierze 26w z sieci dla porownania moj system pomiaru pokazuje ze nominalnie 24w osram superstar (swietlowka kompaktowa) bierze 19w , ta lampka jest 2 razy jasniejsza.

Radiator ma 195x100x50 i jest to jeden z tych co sa w ciaglej sprzedazy w tme i inny sklepach - 35 pln. Uwazam ze jest bardzo estetyczny bo jako jeden z nielicznych ma proste wszystkie sciany i nie wyglada jak odciety z metra
Dar.El
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 22 kwie 2008, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Dar.El »

Witam
Więcej punktów światła o mniejszej mocy i cienie nie przeszkadzają. W kuchni zrobiłem 6 i jest OK.
sou
Posty: 153
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 17:17
Lokalizacja: 3City

Post autor: sou »

DNF pisze:Moim zdaniem, najlepiej by było, jakby dioda świeciła w sufit.
zrobiłem tak z dwoma CXA2011 pakowanymi na 350 mA, sufit jest pomalowany jakąś super-duper farbą (matowa i nieźle odbija) a w kuchni jest baaardzo jasno zaś oświetlenie jest naprawdę ładnie i miękko rozłożone (pod stołem jest półcień a nie smolisty mrok)
Minister Zdrowia Szczęścia i Pomyślności
19w9abc
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 11 lip 2011, 18:54
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: 19w9abc »

Ładnie. Minimalny nakład elementów i wyszła przyzwoita lampa. Przez takie konstrukcje człowiek jeszcze bardziej choruje, że zatrzymał sie na xml :mrgreen: Jaka to dokłądnie CXA? Jak duże orientacyjnie jest pomieszczenie? Jest to jedyne źródło światła w pomieszczeniu? Gdzie szukać takiej plexy - lub podobnej?
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

To jest CXA z Maritexu, ta najcieplejsza 2700k cri 80, CXA2011-0000-000P00G027F, Wkrótce mają też mieć te nowe co maja CRI 90 ale jeszcze ich nie ma. Tak czy inaczej CXA o ile świeci ładnie to niestety nie jest za bardzo oszczędne. bo ich sprawność oscyluje kolo 60lm/W minus sprawność drivera z focala.

Czekam teraz na tą nową nitchia'e 110 która ma podobne parametry przy czym wydajność na poziomie 92lm/W i CRI 85.

Wiec wstrzymałem z budową kolejnych lampek aż przyjdzie ten led i wtedy porównamy jak świeci jedna i druga.

Pomieszczenie ma 14m kwadratowych, z czego 50% to czarne szafy, bo to jest garderoba, która dotychczas była oswietlona 3x wiszącymi gołymi energooszczędnymi 23W osramami. teraz został jeden osram i ta nowa lampa.
Główną zaletą ledów jest szybki start a z garderoby często się wchodzi i wychodzi

Pleksa jest kupiona z arkusza, tą akurat mam wyciętą po znajomości laserem CNC ale następną to chyba sobie samemu wydziergam na frezarce CNC. bo okazało sie ze ona nie musi być aż taka gruba 6mm tylko wystarczy 3mm, nic a nic sie ona nie grzeje.
Awatar użytkownika
Peterek
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2012, 22:03
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Peterek »

Rozpraszacz wcale nie musi być "szybą". O biedy nadają się do tego bardzo gęste srebrzone/aluminiowe siateczki metalowe. Są bardziej wytrzymałe na temperaturę. Oczywiście ze specjalnym rozpraszaczem nie ma porównania ale koszty (np. 25cm2) też nie ta sama bajka.
Wiedzieć, to nie znaczy, umieć.
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

Wydaje mi się ze siateczki blokowały by jednak za dużo swiatła, musiałbym na foto zobaczyć coś takiego by sie przekonać do siateczek. Co do temperatury to rozpraszacz niczego nie musi wytrzymywać. jego temperatura jest pokojowa kiedy jest w 1.5 cm od leda. Nic sie nie grzeje.
mateusz
Posty: 68
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 19:59
Lokalizacja: jaworzno

Post autor: mateusz »

jaki koszt cie wyniósl ?
maglite q5,Ultra Fire WF-504B
wkliw
Posty: 392
Rejestracja: środa 26 lis 2008, 20:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: wkliw »

I jak się mają testy nichi ? Bo bardzo ciekawy jestem.
Jeśli jeszcze można wiedzieć to gdzie zamawiałem tą nichie?
Mag 5D sst50 / romisen RC-C8 mod xpg / romisen RC-A4 / TIROSS mod xpg + regina /wydumka 2x18650+ XM-L + ref SMO // Mag Solitaire nichia 5mm / UniqueFire UF-DT1 Mod XM-l / "coś" 2x 16340 z xre q5 i refem SMO /UltraFire WF-501B xpg + ref SMO
ODPOWIEDZ