oświetlenie pokoju taśmami led

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Freem
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 16 kwie 2012, 22:55
Lokalizacja: Poznań

oświetlenie pokoju taśmami led

Post autor: Freem »

Witam wszystkich serdecznie. Jest to mój pierwszy post więc prosiłbym o wyrozumiałość. Na wstępie opiszę jak cały projekt będzie wyglądać. W całym pokoju będę posiadał 8 źródeł oświetlenia. Najważniejszym z nich będzie oświetlenie sufitu taśmami led w jednym kolorze. Całość będzie podpięta pod moduł Relay Board USB-RC5, tak by wszystkim móc sterować pilotem. Sam sufit wygląda następująco:
Obrazek
Pola kartonowe oznaczają podwieszony sufit, natomiast czerwony szlaczek taśmy led.

1. Czy ktoś mógłby polecić jakiś konkretny sklep z sprawdzonym oświetleniem? Nie chciałbym trafić na jakieś chińskie podróbki.
2. Interesuje mnie barwa biała. Ponoć ciepła jest bardziej relaksująca. Tylko zastanawiam się czy jeśi sam sufit będzie w różnych kolorach, to czy bardziej do tego nie pasowałaby barwa biała zimna? Dodam tylko, że jest to pokój, w ktorym się uczę, śpię i spędzam wolny czas.
3. 150 czy 300 ledów na 5m? Nie będzie to jedyne oświetlenie, jednak wydaje mi się, że lepiej mieć ich więcej niż później za mało, tym bardziej że natężenie światła będę mógł regulować, prawda?
4. Czy ktoś z Was kiedyś widział oświetlenie takiego sufitu, świecące w rytm muzyki, ale nie taśmami RGB, tylko jednokolorowymi? Zastanawiam się czy w ogóle jest sens jeśli światło wtedy będzie się tylko zapalać i zgaszać.
5. Widzę, że w moim przypadku bedę potrzebował zasilacza 100W. Czy coś będę musiał jeszcze dokupić, żeby to wszystko ładnie śmigało?

Może jakieś inne propozycję?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja metrem taśmy (60 ledów 5050 no name) oświetlam stół w kuchni i nie ma najmniejszych problemów z pracą na stole. Są też ledy 3528 ale dają mniej światła - na www sprawdzisz różnice w konstrukcji itp.

Mimo opisów metr taśmy na 60 ledach 5050 ma pobierać około 14 W - realnie jest około 7. Diody mimo że "małej mocy" również mocno się nagrzewają więc dobrze je jest przykleić do czegoś co odbierze część ciepła - ja wykorzystałem karnisze z Jyska - 2 m aluminiowego karnisza za 12,5 zł.

Jeśli w pokoju spędzasz dużo czasu lepiej wybierz diody ciepłe - ja przy zimnych długo nie wysiedziałem.

Jeśli chcesz mieć mrugające ledy w takt muzyki to podaruj sobie - godzina i masz oczopląs i więcej z tego nie skorzystasz.
ILPT
ODPOWIEDZ