Grega modyfikacja Solarforce L2P, moduł XM-L U2 1C, T5 4B

co i jak zrobiłem...
bawolek
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 06 mar 2011, 10:21
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: bawolek »

Krasny pisze:Mam Gregforce od paru dni i mam pytanie czy też macie dziurę w głównym promieniu ? tzn sam środek jest wyraźnie ciemniejszy i w okół niego jaśniejsza obwódka (ref gładki).
u mnie nie ma ciemniejszego srodka.. srodek jest najjaszniejszy, i potem w miare wiekszej odleglosci od srodka swiatlo jest coraz slabsze, ref SMO,
wieczorkiem wrzuce Ci fotkę

jezeli masz ciemniejszy sam srodek to moze dioda zmienila swoje polozenie (odleglosc) i wtedy zmienia sie rozklad swiatla (kiedys w przerabianym przez Midiego mag-u sobie to testowalem krecąc głowicą :) ) - zmienajac polozenie diody
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 61
Rejestracja: wtorek 05 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Ślesin

Post autor: Krasny »

Dzięki kolego ale niepotrzebnie napisałeś ten post :mrgreen: już się z tym pogodziłem jako z oczywistą oczywistością że ten typ tak ma. A teraz znów nie będę mógł spać :lol:
Ostatnio zmieniony wtorek 10 lip 2012, 13:27 przez Krasny, łącznie zmieniany 1 raz.
Gregforce L2P, Fenix LD20, Fenix LD10, Maglite LED 4D
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Koledzy, macie w latarkach różne diody 1C/4B. Wrażenie ciemniejszego środka w reflektorze d26 SMO jest wyłącznie subiektywne. Środek nie jest de facto ciemniejszy, lecz ma inną barwę światła (zimniejszą). Wokoło jest cieplejsza "koronka". Oko odbiera chłodniejszą barwę jako ciemniejszą (przy tym samym natężeniu światła). W przypadku zimnej diody i reflektora SMO wrażenie różnicy w barwie światła spota i koronki jest mniejsze, przy neutralnej i SMO ciut większe.
Awatar użytkownika
micra
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 06:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: micra »

19arek93 pisze:W takim razie muszę zmienić zamówienie. ;)
Pozostanę przy pamięci trybów, ale wezmę 4% - 35% - 100% + ukryte.
Nie wiem co wziąłeś i czy się w końcu zdecydowałeś, ale gdy będę brał drugą to zdecydowanie (na rower i jako EDC) wezmę 5-15-35-100, bez strobo, bez ukrytych. Myślę tylko, czy z pamięcią trybów, czy bez - czy nie wygodniej mi będzie bez pamięci trybów.

Obecnie mam 15-50-100. 15 za dużo na miasto - jeżdżę z tym po lesie - sporadycznie przełączam na 50, na 100 tylko po to, by ktoś zrobił "oooo". Zresztą wędkarze już mi powiedzieli, że mieli wrażenie, że to samochód, ale "jakoś tak cicho". W Lublinie/Warszawie nie widziałem na razie nikogo kto miałby więcej niż 15%, większość celuje w okolice 1-2% swoimi lampkami.
UMP - mapa dla wszystkich
http://mapa.ump.waw.pl
19arek93
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: 19arek93 »

Zdecydowałem się, niestety musiałem ją odesłać na gwarancję z powodu drobnej wady włącznika. Mam nadzieje że już jutro będzie w drodze powrotnej.

Ostatecznie moje tryby:
5% - 35% - 100% + ukryte (moon + 15% + 60%)

- 5% - moim zdaniem idealnie nadaje się na spokojną, miejską jazdę. Nie oślepiamy, a widzimy tyle ile trzeba.
- 35% - tu już latareczka wali z grubej rury, widać bardzo dużo, oślepia dość mocno
- 100% - Krótko mówiąc można oślepić i to na tyle mocno żeby wywołać agresję ;)

Co do ukrytych to moona spokojnie można wykorzystać w nocy do przyświecenia pod nogi, ale na terenie który znamy (np. dom), 15% wali mocno i nie nadaje się na ścieżki rowerowe nocami. Co do 60% to świeci "na oko" niemal tak samo jak 100%, niby sporo oszczędniejszy tryb gdy chcemy dużo światła, ale w praktyce nie używam go wcale.

Dla mnie pieniądze które poszły na sprzęcik to tydzień wakacyjnej pracy, zakupu nie żałuję wcale. ;-)

Podsumowując gdybym teraz zamawiał to zrezygnowałbym z 60% w ukrytych, resztę zostawił tak jak jest.

____________
Kupiłem także uchwyt LedLensera i muszę przyznać że jakościowo jest świetny, latareczka nawet na największych wybojach nie drży, trzyma światełko w 100% pewnie. Czy wart prawie 40zł? Nie wiem, ale nieco boję się go zostawiać na rowerze pod sklepem.
____________

Co do samej osoby grega to pełen profesjonalizm. Bardzo, bardzo dobry kontakt, świetny czas realizacji zamówienia i niezmierzona cierpliwość przy odpowiadaniu na pytania.
Pomimo małej wpadki z włącznikiem - POLECAM!
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

greg jakiej pasty używasz pomiędzy pigułę a body?
Po rocznym użytkowaniu L2P tak jakoś słabo się grzała,głowica ledwo letnia była na 100%- zajrzałem i się okazało że piguła mimo blaszki miedzianej jest luźna. :o
Pod oryginalną blaszkę dołożyłem jeszcze blaszkę miedzianą z laminatu 0,1mm (nic innego nie znalazłem) i na wszystko pastę arctic MX-2-teraz głowica aż parzy.Wydaję mi się że jest sporo cieplejsza jak była przy pierwszych testach za czasów nowości.
Czy to możliwe że pasta wyparowała lub się utleniła?
Jeśli nie to skąd wziął się ten luz ?
Latarka nie ma u mnie łatwego życia i nawet powłoka HA III nie daje rady. ;)
Ale skoro było na wcisk a jest luz to albo pasta,albo blaszka za cienka była ...
Miał ktoś podobną przygodę?

PS:greg nie masz może samego body na odsprzedanie z HA III lub czymś mocniejszym?
Te body już długo nie pociągnie... :twisted:
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Hahar, to jest pasta silikonowa. Blacha 0,3mm jest odpowiednia, zapewniam Cię, że 0,4mm nie wbijesz nawet młotkiem :)

W każdej latarce odprowadzanie ciepła jest zrealizowane właśnie w ten sposób i działa tak, jak należy. Tutaj foto z kamery termowizyjnej.

Oczywiście, d26 jest montowany na wcisk lecz tak, aby można było go wyjąć bez użycia narzędzi. Nie jest wbijany na siłę. Przestrzeń wypełnia pasta silikonowa i robi to należycie. Sama z siebie nigdzie nie "wyparuje". Natomiast jeśli wyjmujesz d26, to zwyczajnie wyciskasz pastę spomiędzy body/wkładki miedzianej/modułu i należy to uzupełnić.

HA III to nie stal narzędziowa. Jeśli nie ma łatwego życia, to powoli się obtłucze/zetrze. Jak każda inna powłoka, tyle że akurat najwolniej z dostępnych powłok w tego typu zastosowaniach.

Gołe body L2P kosztuje około 20USD, jest dostępne u dystrybutora. W Polsce również można je zakupić przez internet. Zatem to nie problem, jeśli uległo zużyciu "w boju".
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

greg po między body a blachę 0,3 wlazła jeszcze 0,1 i po między każda warstwę pasta :twisted:
Piguła wchodzi ciasno ręcznie bez użycia młotka i daje się wyjąć ;)
Może faktycznie pasta się wycisła ale za często nie była wyjmowana.
Zmierzę temperaturę na tej paście,sam jestem ciekaw... ;)

Latarka jest świetna i po tym co przeżyła nadal działa więc jestem zadowolony.:D
Tommy
Posty: 9
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 09:33
Lokalizacja: PL

Post autor: Tommy »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.
Przymierzam się do zakupu tej latarki. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy opcja bez pamięci jest odpowiednia na rower? Nie będzie samoistnej zmiany trybów przy większych nierównościach terenu? Gdybyście mieli taką możliwość, zmienilibyście tę opcję na inną (z której na którą)?
2. Jaki polecacie stroboskop: zwykły (chyba 4 Hz), czy policyjny. Mógłby ktoś nagrać filmik ze strobo policyjnym w wykonaniu grega? Jaka jest dobra moc dla tego trybu?
3. Zastanawiałem się nad trybami 15-30-60-100 oraz dodatkowo strobo, moon i 5% (niekoniecznie ukrytymi). Tryb moon też może mieć różną moc? Standardowo to chyba 0,2%? A może lepiej 1%? Do czego można użyć tryb 5 i 15 %? Gdybyście mieli taką możliwość, zmienilibyście swoje tryby na inne (jakie)?

Z góry dzięki za odpowiedzi
19arek93
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: 19arek93 »

Witaj. :)

ad 1. Osobiście posiadam pamięć ostatnio używanego trybu, ale szczerze mówiąc byłoby mi to obojętne gdybym zamawiał w tej chwili latareczkę.

ad 2. Cztery tryby główne to ciut dużo moim zdaniem. Sam posiadam 5-35-100 + moon-15-60.

5% - drogi rowerowe, spokojna jazda. To i tak dużo, dużo więcej światła niż z "latareczek" po ~20zł od chińczyków.
Co więcej bardzo dużo ludzi jadących z naprzeciwka narzeka i komentuje jasność tego trybu pomimo ustawienia latareczki tak by świeciła naprawdę blisko. Najlepsze jest to że w 80% są to rolkarze, a reszta to baby na rowerach bez jakiegokolwiek oświetlenia, lub co lepsze z czerwoną migającą lampką na przedzie. ;)
35% - las, szybka jazda
100% - "bo mam to i świecę" :)

Choć muszę przyznać że teraz najprawdopodobniej zamówiłbym 10-35-100%

moon - trybik do poświecenia pod nogi w piwnicy, nie oślepia, nie wciąga praktycznie nic baterii. Jak dla mnie konieczność w ukrytych.

15% - praktycznie nie używam
60% - j/w, ale jeśli jeździsz dużo lasami to przyda się do oszczędzania akumulatora ponieważ jak na ludzie oko minimalnie różni się od trybu 100%.

Ostatecznie moja propozycja na rower:

10%-35%-100% + moon-5%

ew. dla "klikaczy" ;) :

5-15-40-100% + moon

Napisz do kogoś z forum mieszkającego w Twojej okolicy to może Ci pokaże jak to się prezentuje.
L2P XM-L 2.8A od Grega
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

Tak naprawdę zwykłemu użytkownikowi wystarczą te standardowe 3 tryby które są fabrycznie w sterowniku od Grega. Takie decydowanie się czy 5%, a może 10% jest bezsensu bo to w praktyce żadna różnica.

Pamięć ostatniego trybu jest okej, a może i jej nie być bo i tak najczęściej przynajmniej ja używam najniższego trybu 100mA. Średniego w ogóle, bo 100mA tak naprawdę wystarcza do wszystkiego. A 100% to wiadomo, przed znajomymi (i nieznajomymi też :P ) :)

Tommy, co byś nie wybrał to będziesz Pan zadowolooony :)
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
zennez
Posty: 114
Rejestracja: piątek 16 gru 2011, 23:57
Lokalizacja: Zgora

Post autor: zennez »

Greg wybacz zadam pytanko tu bo nie chcę zakładać nowego tematu.

Dlaczego jak się popatrzymy na samą diodę po zgaszeniu latarki to widać jako ona delikatnie świeci? Zostaje jakiś prąd w układzie, czy to wynika ze specyfiki diody?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Piszesz o mojej latarce? Po wyłączeniu włącznika LED nie może świecić. Włącznik jest mechaniczny. Jeśli świeci, to oznacza jakieś przebicie we włączniku.

Fotografię poproszę.
19arek93
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: 19arek93 »

Przy odpowiednim oświetleniu reflektor może skupić światło zewnętrzne na diodzie. ;)
L2P XM-L 2.8A od Grega
zennez
Posty: 114
Rejestracja: piątek 16 gru 2011, 23:57
Lokalizacja: Zgora

Post autor: zennez »

Piszesz o mojej latarce? Po wyłączeniu włącznika LED nie może świecić. Włącznik jest mechaniczny. Jeśli świeci, to oznacza jakieś przebicie we włączniku.
Tak o Twojej. Może źle się wyraziłem, sama dioda wydaje się lekko iluminować, ale niczego nie oświetla. Widać to tylko bezpośrednio po zgaszeniu z trybu 100% i patrzeniu się centralnie z około 20cm na samą diodę. (po czym powoli "gaśnie"). Coś jak takie figurki dla dzieci które po naświetleniu chwilę świecą na zielono.

Niestety nie dam zdjęcia, ani nie potwierdzę, czy to reflektor skupia tak światło, bo póki co jest pożyczona ;-)
ODPOWIEDZ