Pakiet 4S3 Li-Ion do zasilania HIDa

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Pakiet 4S3 Li-Ion do zasilania HIDa

Post autor: Fluxor »

Postanowiłem pozbawić koszulki mój nowy pakiet, który ma zasilać HIDa. Chciałem przystosować go do podłączania pod balanser w związku z tym iż jest to 4S3 jednak po rozgrzebaniu okazuje się, że jest tam już coś czuwającego nad jego żywotnością. Jedyne oznaczenia do odczytania to model Bannsan BS-6 64V-0 KCI Inforvac PCB Rev:A1. Symbole elementów zamazane. Z PCB wychodzą jedynie dwa przewody plus i minus a do PCB podłączone są 4 przewody o oznaczeniach B1-B4 co sugerowałoby jakieś balansowanie ogniw. Jeśli ktoś miał do czynienia z takim układem lub podobnym to będę wdzięczny za informacje.

Aktualizacja elementów:

FDS4435A - P-Channel Logic Level PowerTrenchâ MOSFET
8254AA -

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 14 paź 2012, 22:02 przez Fluxor, łącznie zmieniany 1 raz.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Ta elektronika może balansować pakiet ale nie musi. A przewodów od elektroniki do ogniw jest tyle ponieważ elektronika conajmniej musi pilnować napięcia pojedyńczych cel.
Niby przy pakietach 4s powinno być już balansowanie w elektronice ale kto to wie.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Przejrzałem ofertę BTO i już wiem że układ powinien posiadać:

zabezpieczenie przed przeładowaniem
zabezpieczenie przed rozładowaniem poniżej
zabezpieczenie nadprądowe
zabezpieczenie przed zwarciem

Niestety co do budowy to wszystkie układy zabezpieczające są bardzo podobne i tylko jeden z oferty posiada funkcję balansowania także skłaniam się ku temu, że mój takiej nie posiada.

Jeśli podepnę się pod wyprowadzone przewody to balanser przyjmie taką konfigurację jednocześnie przewody nadal pozostaną podłączone pod PCB?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
bto.pl
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 06 wrz 2011, 13:12
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pakiet

Post autor: bto.pl »

Przedstawiony układ ze zdjęcia nie posiada funkcji balancingu na 100%
Spełnia jedynie podstawowe 4 funkcje zabezpieczające.
B1-4 odnosi się do sekcji napięciowych, każda sekcja składa się z 3 ogniw połączonych równolegle.
Przy tym ogniwie daje to pojemność ok. 6,6Ah – 6,7Ah. Podpięty układ PCB czuwa nad tym żeby taka sekcja nie spadła z napięciem poniżej 2,5V przy rozładowaniu oraz nie wyskoczyła powyżej 4,2V podczas ładowania.
Brak balancingu powoduje, że przy ładowaniu jeśli jedna sekcja osiąga 4,2V ładowanie jest wyłączane dla całego pakietu.
Wyprowadzając zewnętrzny balancing i zostawiając starą płytkę trzeba w miejscu gdzie obecnie podpięty jest B1, B2, B3, B4 podpiac nowe kable i wyprowadzić je na zewnątrz obudowy. Całość zakończyć wtyczką pasującą do gniazda ładowarki posiadającej funkcje balancingu. Tak, trzeba mieć oddzielną ładowarkę. Większość modelarskich ładowarek ma taką możliwość. Ważne, trzeba uważać w jakiej kolejności podłączamy kable we wtyczce, żeby zgadzały się z kolejnością narzuconą w gnieździe ładowarki.
Jeśli wymieniamy PCB na PCB z funkcja balancingu to wystarczy odlutować stary PCB i zachować stare przewody B1-4.
W nowym układzie wlutujemy się zgodnie z oznaczeniami na pola B1-4. A z płytki, na zewnątrz wychodzimy z pól P- i P+.
Wtedy ładowarkę podłączamy do P-/P+ a cały balancing załatwia za nas PCB.
Czasami płytki PCB zamiast pól B1-4 posiada gniazdo, dla którego jest dostarczana wtyczka z wiązka przewodów. Wtedy dbając również o kolejność przewód B1 z wtyczki podłączamy w miejsce gdzie był stary B1, ze starego układu itd. Trzeba pamiętać żeby pilnować kolejności podłączania zaczynamy od B1 i kończymy na B4, a nie B1,B3,B4,B2 bo tak było wygodniej lutować.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ostatecznie układ zabezpieczający został wymontowany. Jest już wtyczka do balansera podpięta i można ładować. W HIDzie także woltomierz działa tak jak należy.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ