Petzl MyoRXP vs Fenix HP11 tryb boost

Oświetlenie montowane na głowie
historikus
Posty: 12
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 20:35
Lokalizacja: Podstolyca

Petzl MyoRXP vs Fenix HP11 tryb boost

Post autor: historikus »

Witam
Zastanawiam się nad kupnem jednej z wymienionych w tytule latareczek. Zależy mi na dużej ilości światła. W związku z tym mam następujące pytanie: ile każda z tych latarek świeci realnie w maksymalnym trybie boost. Rozumiem, że czasy podane przez producentów są czysto teoretyczne i odnoszą się jedynie do wydajności zasilania a nie rzeczywistej pracy sprzętu. Po jakim czasie te latarki z trybu max przechodzą do pracy na niższym poziomie na przykład z powodu przegrzania? Bedę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie użytkowników
Pozdrawiam
H.
janusz_m
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 26 sie 2012, 12:16
Lokalizacja: kolbuszowa

Post autor: janusz_m »

Nie odpowiem na Twoje pytanie bo nie miałem okazji porównać obu czołówek. Świeciłem natomiast HP11 kolegi i powiem, że w trybie boost ilość światła jest naprawdę duuuża, a zasięg spokojnie wynosi 150m!
historikus
Posty: 12
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 20:35
Lokalizacja: Podstolyca

Post autor: historikus »

Janusz_m czy mógłbyś określić jak długo fenix HP11 może świecić z mocą 277 lumenów? Wyczytałem w necie anglojęzyczną opinię, w której użytkownik twierdził, że czołówka już po 5 minutach samoczynnie przechodzi w słabszy tryb pracy
Pozdrawiam
H.
Pirat
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 15:26
Lokalizacja: Cały świat

Post autor: Pirat »

Przegrzewa się. Działa po prostu zabezpieczenie przed przegrzaniem, po osiągnięciu wysokiej temperatury ograniczany jest prąd idący w diodę i skok z trybu boost do high. Ogólnie jakby ją zapalać na 5 minut i potem wyłączać (żeby ostygła) i znowu zapalać (i w kółko) to łączny czas świecenia wyniesie bodajże 3 godziny. Nie mam pewności.
historikus
Posty: 12
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 20:35
Lokalizacja: Podstolyca

Post autor: historikus »

Dzięki Pirat. No to niestety Fenix odpada. Potrzebuję czołówki, która da mi jakieś 250 lumenów przez godzinę nieprzerwanej pracy
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

A Petlz będzie świecił przez godzinę w trybie boost? Miałem okazje używać tą czołówkę na jednej wyprawie i co prawda nie mierzyłem czasu w trybie turbo, ale z tego co pamiętam to po niedługim czasie latarka przechodziła w niższy tryb. A po drugie to ciężko trzymać wduszony przycisk przez godzinę, bo chyba ten tryb włącza się oddzielnym przyciskiem? Chyba że mylę modele?
Pirat
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 15:26
Lokalizacja: Cały świat

Post autor: Pirat »

Petzl przechodzi w niższy tryb po niecałych 3 minutach. W dodatku cały czas musisz trzymać wciśnięty przycisk "boost". No i zasilanie z 3AA - to łącznie mniejsza pojemność niż 4AA Fenixa, zatem ogólny czas działania na jednym komplecie baterii jest dłuższy u Fenixa. Fenix jest nieco cięższy (metalowa obudowa, 4 baterie).
Obie czołówki dobrze współpracują z akumulatorkami, dzięki stabilizacji napięcia.
Ogólnie uważam HP 11 za lepszą czołówkę niż MYO RXP, ale poziomem funkcjonalności są do siebie zbliżone.
250 lumenów przez godzinę? Uderz do Miediego z tego forum - po kostkę. Najlepsze rozwiązanie. Chyba, że stać Cię na Silvę: http://www.light-test.info/index.php?op ... 54&lang=pl
MarekP
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Jura

Post autor: MarekP »

Po informacjach z postów powyżej z ciekawości włączyłem Fenixa HP11 w temperaturze pokojowej w trybie 277lm. Leżał sobie i świecił przez 25 minut (dłużej nie chciałem, bo szkoda baterii). Czołówka nie zmieniła trybu na niższy a obudowa metalowa była co najwyżej letnia, więc nie wiem, skąd Wy bierzecie informacje, że się przegrzewa i po 5 minutach przełącza na niższy tryb??
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

MarekP, to na pewno nie był tryb 277lm (3 waty), albo nie zauważyłeś obniżenia jasności, lub masz popsutą czołówkę ;)

Nie ma takiej opcji, aby przy mocy 3W czołówka była letnia (w pokoju, w bezruchu), zwłaszcza po 25 minutach.

Głowica L2P w trybie 35% (czyli 3W) po 20 minutach przyłożona do wewnętrznej części nadgarstka jest b. gorąca, prawie parzy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 paź 2012, 11:05 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.
historikus
Posty: 12
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 20:35
Lokalizacja: Podstolyca

Post autor: historikus »

Pirat pisze:Petzl przechodzi w niższy tryb po niecałych 3 minutach. W dodatku cały czas musisz trzymać wciśnięty przycisk "boost".
Masz rację, tego , że cały czas będę miał jedną rękę zajętą nie wziąłem pod uwagę. Nie wiedziałem, że Petzl wymaga ciągłego wciskania magicznego guziczka. Właśnie przeczytałem instrukcję MYO RXP i już wiem :)
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Ja bym wybrał http://www.light-test.info/index.php?op ... 54&lang=pl :)
http://www.youtube.com/watch?v=Z4D1-W94Qm0
Do kupienia np tutaj, lub ebay :
http://www.sbflashlights.com/Spark-Head ... -p112.html

Chyba, że wolisz bardziej zimno - białe światło jak w fenixie to bierz ST6-500CW. Da Ci więcej lumenów przy tym samym czasie świecenia, ale kosztem barwy światła. Dla mnie zdecydowanie lepszym wyborem była 460nw. Wole neutralne biny o lepszym odwzorowaniu barw.

Jest stosunkowo lekka. Na ogniwo 18650. Co dla mnie najistotniejsze wykonana z aluminium i można ją bez problemu zanurzyć w wodzie. Cena też akceptowalna ok 300 zł w zależności od kursu $.
Jakby czas na jednym ogniwie był niewystarczający, można poprosić jednego z kolegów z forum o dorobienie wersji z kabelkiem na wyprowadzeniu pakietu ogniw.
Myślę, że to nie trudne do wykonania.
Ale na jednym ogniwie, dla Twoich potrzeb powinno wystarczyć :)

Jest jeszcze coś bardziej uniwersalnego, lecz bez dyfuzora :
http://www.youtube.com/watch?v=TXD6KJs1 ... ure=relmfu

Też ciekawa propozycja, chociaż tej wersji jeszcze nie miałem w posiadaniu.
historikus
Posty: 12
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 20:35
Lokalizacja: Podstolyca

Post autor: historikus »

Brałem tą opcję pod uwagę,niestety nie mogę znaleźć sparka w polskich sklepach. Za granicą nie mogę kupić bo nie mam jeszcze karty obsługującej płatności internetowe. Poza tym szczerze mówiąc jeszcze nic poza PL nie kupowałem i mam pewne opory psychiczne :(
Pzdr
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Hmm jeśli masz opory to mogę Ci pomóc w zakupie. Kilku kolegom z forum już zamawiałem jakieś latarki.
Jeśli Ci odpowiada w budowie i wyglądzie. Bo parametry są chyba lepsze niż chciałeś.
Mogę Ci pomóc w zakupie, jak się już na nią zdecydujesz ( oczywiście nieodpłatnie). Ale takie rzeczy to już na PW.
Oczywiście nie naciskam, tylko podrzucam czołówkę do przemyślenia :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 paź 2012, 20:29 przez bandit, łącznie zmieniany 1 raz.
historikus
Posty: 12
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 20:35
Lokalizacja: Podstolyca

Post autor: historikus »

Dzięki Bandit. Przemyślę sprawę. Rozmawiałem dzisiaj z miłym Panem z kolba.pl, który twierdzi, że według jego wiedzy fenix HP11 nie posiada zabezpieczenia przed przegrzaniem. W trybie boost latarka pracuje podobno do wyczerpania zasilania. W słabszy tryb przechodzi gdy acu nie jest już w stanie obsłużyć jej prądowo. Zabezpieczenie przed przegrzaniem według mojego rozmówcy posiada natomiast fenix HL30
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Hmm jeśli faktycznie nie ma zabezpieczenia przed przegrzaniem w plastikowej obudowie, do tego w maksymalnym trybie, to akurat chyba nie jest dobra wiadomość dla Ciebie..
Nawet nie będziesz wiedział, kiedy zagotujesz takiego leda. Szybciej padnie niż z zabezpieczeniem.
ODPOWIEDZ