Convoy C8

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
kalamat
Posty: 40
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 22:48
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kalamat »

Jednak zostanę przy moim wyborze. Z tej diody i sterownika co zostanie można zawsze coś "zdłubać" w chwilach nudy. Nightmare no pozwól się pobawić no :mrgreen: Z czasem może zmądrzeje :smile:
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

kalamat pisze:Jednak zostanę przy moim wyborze. Z tej diody i sterownika co zostanie można zawsze coś "zdłubać" w chwilach nudy. Nightmare no pozwól się pobawić no :mrgreen: Z czasem może zmądrzeje :smile:
Nie chodzi o to czy dłubiesz czy nie ale jak masz dłubać to lepiej mieć lepszą bazę na mosiężnej pigule bo podstawą jest odprowadzenie temperatury z diody na body
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
kalamat
Posty: 40
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 22:48
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kalamat »

Tak wiem, że należy przede wszystkim o to zadbać. Już od dłuższego czasu wertuje notorycznie to forum, ale czy piguła alu nie wystarcza? Stosowana w tak wielu światełkach wracając do tematu przewodności cieplnej past i klei termo? Z tego co czytałem ogrom osób świeci na właśnie pigułach alu. Pytam oczywiście czy to aż tak konieczne by mieć coś lepszego niż alu? Widzę, że znasz się na rzeczy widząc Twój podpis, lecz czy moja opcja jako początkującego jest wystarczająca? Bo teraz to zaczynam się sam zastanawiać. I moda przepraszam za pewne OT
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

No tak ale jeśli jeszcze nie masz zakupionego body to lepiej zakupić to lepsze większość osób ma alu bo najpierw kupuje a potem myśli o modzie, piguła z alu jest tańszą dlatego większość producentów taką właśnie maja, w mosiężnej pigule masz ten możliwość wlutowania dodatkowej wkładki żeby jeszcze lepiej odbierała ciepło z diody, z aluminiowymi różnie bywa ostatnio próbowałem wlutować do jedne taką wkładkę to piguła pękła jak szklanka w 400 stopniach nie chce nawet wiedzieć co to było :P
Ja wiem że każdemu się zdaje że od taka mała dioda xm-l co to tam jest ale ona rozgrzewa body latarki w kilka minut do 50 stopni, po ok 15 minutach pod diodą masz jakieś 70 stopni
Dlatego sławne l2p grega masz tak pieczołowicie przygotowywane bo inaczej śmierć diody w 5 minuty w trybie maks
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
kalamat
Posty: 40
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 22:48
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kalamat »

Wiem jak się rozgrzewa, bo dla testów wpakowałem ją w noname POLICE, którą kiedyś dostałem, i bez refa chwilowy test jak działa driver czułem ciepełko po chwili działania, więc dobrze znam jej MOC :mrgreen: No nic, zostaje mi pomyśleć co z tym fantem zrobić. Mogłem postarać się o sterownik z kontrolą temperatury hmm...
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Nightmare, zobacz sobie jaką przewodność cieplną ma aluminium, a jaką ma mosiądz...
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

DNF pisze:Nightmare, zobacz sobie jaką przewodność cieplną ma aluminium, a jaką ma mosiądz...
Zacytuję drugi raz :P
A jak już porównujemy przewodność to byśmy musieli znać dokładne składy bo tabelkowy dla czystego aluminium jest całkiem inny jak dla stopów odlewniczych
Ciepło właściwe
miedź - ok 370
Mosiądz - ok 400
Aluminium - ok 900

Aluminium ma dość wysokie ciepło właściwe - ponad dwukrotnie wyższe od mosiądzu. Ciepło właściwe to zaś określona energia potrzebna do podgrzania/ochłodzenia danej jednostki masy o jedną jednostkę temperatury. Nie zmienia się ono wraz z przewiewem lub jego brakiem. Zanim zatem aluminium zdąży przyjąć powiedzmy energię podnoszącą jej dany kawałek o 1 stopień celsjusza, mosiądz przyjmie jej ponad dwa razy więcej z danego ośrodka. I identycznie jest z promieniowaniem, tj. oddawaniem ośrodkowi tejże energii.
Owszem - mosiądz ciepła przyjmie i skumuluje więcej w sobie niż aluminium, ale to nie oznacza, że gorzej z tego powodu chłodzi, bo po prostu ponad dwukrotnie szybciej oddaje to ciepło do otoczenia. Empirycznie chłodniejsze aluminium nie kumuluje takich ilości ciepła, bo po prostu nie jest w stanie tyle, co mosiądz, go odebrać i wypromieniować.Jednym słowem - ta dawka energii, którą mosiądz już by odebrał, zostaje np na diodzie
Ostatnio zmieniony sobota 02 mar 2013, 18:35 przez Nightmare, łącznie zmieniany 2 razy.
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Co ma ciepło właściwe do przewodności cieplnej?
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Przewodność cieplna miedzi wynosi 350 - 370W/mK (do 400W/mK czysta miedź)
Przewodność stopów aluminium wynosi 200 - 250W/mK. (250 czyste aluminium)
Mosiądz 110 - 140W/mK w zależności od udziału % miedzi.

Jak jest gruba i dobrze wykonana piguła z mosiądzu to nie ma problemu z odprowadzeniem ciepła.
(i driver da się porządnie przylutować bez kombinacji)

Ale tu driver jest przykręcany :mrgreen: .
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
kalamat
Posty: 40
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 22:48
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kalamat »

I stało się, zamówiłem jednak C8 z fasttech. Mówi się trudno i żyje się dalej, będzie wymówka by kupować więcej :mrgreen:
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

LightLover pisze:wykonana z aluminium, które jest lżejsze oraz lepsze pod względem termicznym od mosiądzu.
Żeby była jasność: aluminium JEST lepsze od mosiądzu; chodzi o przewodnictwo cieplne, a nie ciepło właściwe.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

A tak offtopując, to mam pigułę całą z aluminium, i taką samą z dużym miedzianym rdzeniem, która jest lepsza?
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

pralat pisze:
LightLover pisze:wykonana z aluminium, które jest lżejsze oraz lepsze pod względem termicznym od mosiądzu.
Żeby była jasność: aluminium JEST lepsze od mosiądzu; chodzi o przewodnictwo cieplne, a nie ciepło właściwe.
W końcu ktoś pisze rozsądnie. Ściślej rzecz ujmując przewodzenie ciepła (definicja do poczytania). W naszym przypadku chodzi o cylindryczne ścianki, z grubsza przyjmujemy, że latarka jest walcem. Natężenie przepływu ciepła, czyli ilość ciepła wymieniona w jednostce czasu po scałkowaniu prawa zawartego w definicji jest zależne tylko i wyłącznie od kilku wartości:
- średnic cylindrycznych ścianek
- długości walca, rury (jak zwał tak zwał) oddającej ciepło do otoczenia
- różnicy temperatur
- oraz współczynnika przewodzenia ciepła,
który wynosi dla (wsp. liniowy)
- aluminium około 200 [W/(m*K)]
- miedź od 370 - 400 [W/(m*K)]
- mosiądz 100 - 140 [W/(m*K)] w zależności od stopu

Czy zastosujemy w tej samej latarce materiał taki bądź taki to zmianie nie ulegną
wymiary tylko właśnie współczynnik przewodzenia ciepła, który we wzorze znajduje się w liczniku z czego już łatwo wnioskujemy, że im jest on wyższy tym lepiej dla nas.

Wracając do ciepła właściwego, to owszem z jego definicji można wnioskować, że piguła z mosiądzu szybciej się nagrzeje i szybciej ostudzi, a aluminium przeciwnie (dłużej się będzie nagrzewać i stygnąć). Zjawisko to docelowo znacząco nie powinno wpłynąć na chłodzenie latarki (aluminium zapewni tak jakby większe sprzęgło cieplne, o ile tak to można nazwać), choć można by wnioskować, że piguła z mosiądzu dużo szybciej się rozgrzeje do niebezpiecznej temperatury np w przypadku braku wymuszonego obiegu powietrza wokół latarki, właśnie ze względu na niższy współczynnik przewodzenia ciepła (nie zdąży szybko tej energii 'przepchać' przez swoją strukturę materiałową) i mniejszego ciepła właściwego przez co szybko się nagrzeje, a będzie mieć problem ze schłodzeniem ponieważ od strony powietrza nie będzie wymuszonego przejmowania (konwekcji) ciepła.
mateusz
Posty: 68
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 19:59
Lokalizacja: jaworzno

Post autor: mateusz »

potrzebuje taka ale na 2 tryby 100 i ewe.50 lub 30 %
Ostatnio zmieniony czwartek 07 mar 2013, 18:40 przez mateusz, łącznie zmieniany 1 raz.
maglite q5,Ultra Fire WF-504B
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

W swiom temacie chciałem podsumować obecną dyskusję na temat przewodzenia ciepła przez pigułę.
Wykonana z aluminium, mosiądzu czy miedzi współczynnik przewodzenia ciepła wynosi ponad 100 W/(m*K).
Jak piguła jest w miarę gruba i dobrze wykonana nie ma problemu.

Istotne jest MCPCB.
Dielektryk ma współczynnik 2 - 3 W/(m*K). Przynajmniej o rząd wielkości mniejszy. Tak osadzona dioda normalnie odprowadza ciepło do MCPCB.

Więc o co chodzi?

O styk MCPCB z pigułą.
MCPCB krzywe. Piguła porowkowana, czasami środek wyżej jak boki. A pomiędzy 0,5mm silikonu :roll: .
Umiejętne spolerowanie, niewielka ilość pasty pomiędzy. Doprowadzić do styku MCPCB i piguły (ruszamy aż się zaczną obcierać).
Na koniec docisk za pomocą refa lub śrubek.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
ODPOWIEDZ