Budowa ładowarki do pakietu 3S.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej latarki. Latarka już skończona. Na forum poczytałem trochę i zastanawiam się czy wstawiać do swojego cuda włącznik mosfet ? Przyda mi się to do czegoś ? czy dobrze rozumiem, że chodzi tutaj o to aby był tzw. miękki start i aby nie "spawać" włącznika stykowego poprzez duży prąd płynący z akumulatorów ?
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

Ma to sens i daje jeszcze dodatkową możliwość: jak mosfet jest sterowany z mikrokontrolera przez mikroswitch to możesz sterowanie zrobić ciekawsze, np. na podstawie długości naciśnięcia przycisku mieć dodatkowe funkcje, co jest niewykonalne na zwykłym włączniku forward lub reverse gdzie możesz mierzyć tylko czas pomiędzy naciśnięciami ;-)
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Panowie właśnie stoję przed tematem budowy ladowarka do pakietu 3S3P.
Czyli ta opisana wyżej ma prąd ładowania ok 1A na 1S?

Jaki w przybliżeniu czas ładowania całego pakietu bedzie przy ogniwie ok 2Ah.

Kiedy bedzie wiadomo iż ładowanie jest zakończone?
Everybody lies...
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Wszystko pisze na poprzedniej stronie.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Dziękuje za pomoc przy budowie ładowarki, udało się i działa. Uzyskuję 0.3A na ogniwo więc planuję zmienić lm na mocniejszy, wtedy będę mógł dać na ogniwa więcej a ich czas ładowania się skróci. Na razie to 0,350mA na ogniwo w pierwszym pakiecie a mam jeszcze drugi równolegle połączony więc czas ładowania będzie baardzo długi. Ale mimo wszystko dziękuję wszystkim za pomoc ;)
artur_n pisze:Panowie właśnie stoję przed tematem budowy ladowarka do pakietu 3S3P.
Czyli ta opisana wyżej ma prąd ładowania ok 1A na 1S?

Jaki w przybliżeniu czas ładowania całego pakietu bedzie przy ogniwie ok 2Ah.

Kiedy bedzie wiadomo iż ładowanie jest zakończone?
Jeszcze nie naładowałem ogniw ale wydaje mi się, że diody LED będą sygnalizawały naładowanie ogniw poprzez wyrównanie się potencjałów. Przy pakiecie 3S i prądzie wejściowym ok 3A możliwe, że udałoby się uzyskać 1A na ogniwo. Przybliżony czas ładowania uzależniony jest od tego jakim prądem można ładować ogniwo i jaki określił producent. U mnie producent podaje max. prąd ładowania na jedno ogniwo to ok. 1,5A i czas ładowania ok. 2h.

Jak skończę wszystko to zrobię odpowiedni temat o mojej latarce ;) Widzę "smokuxx1987 ", że i Ty jesteś z Krosna może pochwalisz się swoimi latarkami ? ;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Przy pakiecie 3s3p zrobionym z ogniw o pojemności 2Ah, po wymienieniu stabilizatorów na mocniejsze i max prądzie ładowania, pakiet powinien się ładować około 7-8 godzin.

arek5231
Można sie kiedyś ugadać i poświecić np gdzieś w okolicach zamku.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Ja muszę wymienić stabilizatory na Lm350.

"smokuxx1987" Jak wszystko skończę bo pozostało mi jeszcze w wolnej chwili dorobić wskaźnik naładowania akumulatora, włącznik mosfet oraz umiejscowić jakoś wtyczkę ładowania to wtedy pomyślimy było by na pewno jasno ;)
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

smokuxx1987 pisze:Przy pakiecie 3s3p zrobionym z ogniw o pojemności 2Ah, po wymienieniu stabilizatorów na mocniejsze i max prądzie ładowania, pakiet powinien się ładować około 7-8 godzin.
Dziś zakupilem graty do budowy więc w najbliższych dniach postarammsie to złożyć i również zastosuje LM350
Everybody lies...
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Panowie czy po naładowaniu pakietu do napięcia określonego na każde ogniwo (4,19V) i na cały pakiet połączony szeregowo (12,56V) to czy diody w ładowarce nie powinny się świecić ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Mogą się nie zapalić, są to bardzo precyzyjne układy, więc napięcie trochę niższe, nie spowoduje zadziałania układów i zapalenia LEDów. Sprawdź, czy zapalą się po podniesieniu napięcia zasilania, ładowarki, bez podpiętego pakietu.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Wszystkiego diody zapalają się wtedy gdy wędruję pod najwyższą wartość napięcia za pomocą potencjometru 2k bez podpiętych akumulatorów. Obecnie gdy mam ustawione 12,6V bez aku. to nie zapalają się. Naładowałem akumulatory do 4,19 na celę i tak było ustawione na ładowarce i się nie świecą. Doradzicie coś ? Czy można uzyć innego potencjometru niż 2K (śrubkowego) aby napięcie dało się lepiej wyrównać tzn. aby tak szybko nie "skakało" ? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Możesz użyć dwa mniejsze potencjometry w szeregu do dokładnego ustawienia.
Everybody lies...
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Tak też myślałem ale chyba po prostu zastosuję większy lub mniejszy potencjometr.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Mniejszy będzie dokładniejszy ale czy wtedy nie braknie zakresu?
Everybody lies...
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Pozostałem przy potencjjometrze 2K. Po wymianie stabilizatorów na LM350 oraz wymianie rezystorów R2 na jeden rezystor 1Ohm 1Wat uzyskałem 0,7A na ogniwo, czy da sie wyciągnąć więcej ? Dokonując pomiaru między + a drugim balanserem mam troche powyżej 1A, tak samo jest gdy połaczę - z pierwszym balanserem oraz gdy zmierzę prąd na dwóch balanserach. To chyba dobrze ? Przykażdej próbie pomiaru zapalają sie diody a nawet palą (z zielonych robią sie czerwone) ;).
ODPOWIEDZ