Latarka sapera i Tobie może uratować życie.

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Nie zauważyliście że główny zainteresowany jest typem człowieka, któremu się doradza a on i tak zrobi swoje ? Ile to razy na forum ludzie prosili o pomoc i kupowali w końcu zoomy i byli zadowoleni ? Co ważne, BYLI ZADOWOLENI bo w konfrontacji z rzeczywistością "normalnych" latarek rzedła im mina.
ILPT
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

skaktus pisze:Nie zauważyliście że główny zainteresowany jest typem człowieka, któremu się doradza a on i tak zrobi swoje ? Ile to razy na forum ludzie prosili o pomoc i kupowali w końcu zoomy i byli zadowoleni ? Co ważne, BYLI ZADOWOLENI bo w konfrontacji z rzeczywistością "normalnych" latarek rzedła im mina.
Główny zainteresowany zazwyczaj wie czego chce i posiada wyrobiony już światopogląd. Ale są sytuacje w których przyjdzie po radę do mądrzejszych od siebie. Opisałem w wielkim skrócie co robię i do czego potrzebuję światła. Nie zadowala mnie odpowiedz na zasadzie "kup to, bo ja to mam" chcę podyskutować.
Zbychur pisze: ...lub latarka ze stałą soczewką np. MTE H8, którą można by poddać modowi i zmienić diodę na XM-L2 T6 3C która charakteryzuje się lepszym odwzorowaniem barw i ukształtowania terenu od diod zimnych, osadzić ją na sinkpadzie i wycisnąć z niej ok. 1250lm zwłaszcza, że możliwe jest zasilanie z ogniw 26650. Do MTE są dostępne oryginalne włączniki żelowe.

Tu masz jak to świeci.

http://www.youtube.com/watch?v=S8dV1KjUmL8
Uwiodła mnie ta maszyna, daje mocne jednolite światło na całej płaszczyźnie, dla niej jestem skłonny do kompromisów.
Zdaje się, że drogo się ceni.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Tylko pamiętaj że tam soczewka jest STAŁA i nie ma zoomu.
ILPT
rg-42
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 06 sie 2013, 19:38
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: rg-42 »

Otóż; może zabrzmi to banalnie, ale często od latarki w mojej pracy może zależeć czyjeś lub moje życie.
...i pracodawca nie wyposaży Was w odpowiednie latarki- sorry, ale chyba wyolbrzymiasz sprawę. Wiem, że nie wnoszę nic nowego, ale nie mogłem się powstrzymać. Jeszcze raz przepraszam... (po roku używania "chińczyka z allegro"- z zoomem jesteś zadowolny w 25%- kup "chińczyka" nowego, mocniejszego i większe zadowolenie wróci, a później zrobisz tuning...) Pozdrawiam i bez urazy.
X1, S2, WF-501B, M1, C8, EKORAS C2,Sofirn SP36 BLF Anduril
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

rg-42 pisze:
Otóż; może zabrzmi to banalnie, ale często od latarki w mojej pracy może zależeć czyjeś lub moje życie.
...i pracodawca nie wyposaży Was w odpowiednie latarki- sorry, ale chyba wyolbrzymiasz sprawę. Wiem, że nie wnoszę nic nowego, ale nie mogłem się powstrzymać. Jeszcze raz przepraszam... (po roku używania "chińczyka z allegro"- z zoomem jesteś zadowolny w 25%- kup "chińczyka" nowego, mocniejszego i większe zadowolenie wróci, a później zrobisz tuning...) Pozdrawiam i bez urazy.
Nie będę stękać i narzekać, bo mamy naprawdę dobry sprzęt; rosomaki, roboty, rentgeny, wykrywacze i detektory na światowym poziomie.
Owszem latarki też mamy... dobre na biwak.
A kto zna wojsko ten wie, kupujemy F16, dorny, a żołnierze menażek nie mają (te aluminiowe wycofano kilka lat temu).
Co do "ratowania życia", nie będę opisywać szczegółowo procedur i sposobów działania, ale podtrzymuję to co napisałem - od skuteczności rozpoznania (wykrycia zagrożenia) zależy dalszy sposób postępowania, mając do dyspozycji lornetkę i mocne światło latarki można wykryć lub też zauważyć więcej szczegółów wykrytego urządzenia z "bezpiecznej" odległości.
Wyprzedzę tu spostrzegawczych czytaczy i od razu napiszę - robot ma techniczne ograniczenia i nie wszędzie wjedzie. A na przykład do rozpoznania minersko-pirotechnicznego obiektu po zdalnie sterowanym urządzeniu zrobotyzowanym (jeśli nic nie wykryje) wchodzi człowiek i wykonuje dalsze czynności rozpoznawcze, to samo z neutralizacją IED - robot ludzi nie wyręczy w 100%.

PS. Nie żywię urazy.

[ Dodano: 26 Sierpień 2013, 09:09 ]
skaktus pisze:Tylko pamiętaj że tam soczewka jest STAŁA i nie ma zoomu.
Dzięki - zauważyłem, stąd ten kompromis o którym napisałem.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Tak, offtopując, byłem w Brzegu na szkółce podoficerskiej :).
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

Zbychur znasz kogoś kto ma tą latarę co mi Pisałeś? MTE H8
Zdaje się, że wielkie bydle z niej - musiałbym zainstalować w miejscu montażu Pallada :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ta latarka to przerost formy nad treścią - duża tak, jakby siedziała w niej MTG2 pędzona prądem 5A.

Do tego ta soczewka - mega strata światła.
ILPT
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

Dobrze gadasz skaktus, zdaje się, że latarki typu HID są podobnej wielkości.
Mnie natomiast podoba się w niej skupienie wiązki i równomierne światło.
Znasz latarkę małą, bez soczewki, która by właśnie tak jak ta świeciła?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Takiego idealnego skupienia na lustrze nie uzyskasz, zazwyczaj masz główny promień i potem boczny.

Uogólniając:

1-latarka na soczewce z zoomem lub bez
2-latarka na lustrze

Zalety nr 1:
-regulacją wiązki

Wady nr 1:
-znaczne straty światła (50-60%) w stosunku do "normalnej" latarki
-niska / żadna wodoszczelność
-w ciężkich warunkach zmiana ogniskowej (samoczynna)
-słabe / żadne chłodzenie leda

Zalety nr 2:
-niewielkie straty światła (rzędu 10 - 20%)
-pełna wodoszczelność
-prawidłowe chłodzenie leda

Wady nr 2:
-brak regulacji wiązki światła

Wybór należy do ciebie.
ILPT
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

skaktus pisze:
Wady nr 1:
-znaczne straty światła (50-60%) w stosunku do "normalnej" latarki
No Stary trochę Cie poniosło... skąd masz takie dane?


Soczewkowe układy optyczne

Trochę teorii - częściowe odbicie przy załamaniu:

Promień świetlny, który pada na powierzchnię rozgraniczającą dwa ośrodki o współczynnikach załamania n i n' , traci pewną ilość światła na odbicie od tej powierzchni. Straty światła na skutek odbicia przy prostopadłym padaniu na powierzchnię graniczną określa wzór Fresnela (straty zależą jednak w ogólności od kąta padania!) :
K = ( Fo - F ) / Fo = ( ( n - n' ) / ( n + n' ) )^2
w którym:
K - współczynnik odbicia,
Fo - ilość światła padającego
F - ilość światła przechodzącego.
Przepuszczalność światła (współczynnik transmisji) T = F/Fo określającą jaka część światła przechodzi przez powierzchnię graniczną, możemy wyrazić wzorem:
T = 1 - K , ponieważ K = ( Fo - F ) / Fo = 1 - F/Fo = 1 - T
Dla powierzchni szkła graniczącej z powietrzem ( n = 1, n' = 1.5 ) strata światła na skutek odbicia K = ( (1.5 - 1)/(1.5+1) )^2 = 0.04 , czyli 4% (dla n' = 1.7 już K = 7%!). W przyrządach optycznych, w których występuje duża liczba powierzchni graniczących z POWIETRZEM, straty światła są znaczne. Na przykład w układzie optycznym o pięciu soczewkach oddzielnych (nie klejonych) traci się około 40% światła! (Uwaga 5 soczewek - 10 powierzchni). Światło odbite nie bierze udziału w tworzeniu obrazu, a błądząc wewnątrz przyrządu odbija się w sposób nieuporządkowany od różnych wewnętrznych powierzchni przyrządu optycznego i zaświetla obraz, zmniejszając jego kontrastowość. Obraz staje się bardziej "mleczny". Straty te można znacznie zmniejszyć (!!!) przez pokrywanie powierzchni elementów optycznych warstwami przeciwodblaskowymi, tj. cienkimi warstwami materiału o współczynniku załamania pośrednim między współczynnikami załamania dla szkła i powietrza. Warstwy te możemy łatwo rozpoznać na powierzchniach elementów optycznych, oglądając je w świetle odbitym. Powierzchnia szkła w takich elementach ma charakterystyczne purpurowo-niebieskie zabarwienie.

Zastosowanie powłok przeciwodblaskowych w wyżej wspomnianym pięciosoczewkowym układzie powoduje zmniejszenie straty światła z 40% do ok. 10%. Znaczy to, że 30% więcej światła bierze udział w tworzeniu obrazu i równocześnie zmniejsza się ilość światła rozproszonego w przyrządzie, co poprawia kontrastowość obrazów.

Własności świetlno - optyczne układu


Jeżeli na układ optyczny pada strumień świetlny F1 to przechodząc przez układ soczewek, pryzmatów oraz luster - opuszcza go strumień F2 mniejszy niż F1. Stosunek strumienia światła przechodzącego F2 do padającego F1 nazywamy przepuszczalnością T danego układu optycznego.
T = Tf * Tp * Tz * Ta
gdzie:
Tf - przepuszczalność zależna od strat fresnelowskich na powierzchniach łamiących ; wyznaczamy je ze wzoru Fresnela;
Tz - przepuszczalność zależna od współczynnika odbicia światła na powierzchniach zwierciadlanych; - współczynniki odbicia są zależne od rodzaju warstwy metalicznej (przy wykorzystaniu zjawiska całkowitego odbicia nie ma strat światła) - o czym dalej;
Tp - przepuszczalność powietrza (wynosi ona 1, gdyż praktycznie nie występuje pochłanianie światła)
Ta - przepuszczalność zależna od pochłaniania światła przez materiał, z którego są wykonane części optyczne. Szkło optyczne, z którego wykonuje się przeważającą większość elementów optycznych, ma stosunkowo wysoką przepuszczalność w zakresie widzialnym i dopiero w grubszych warstwach (np. w pryzmatach) powoduje liczące się straty światła. Najgorsze spotykane przepuszczalności szkła optycznego nie są niższe niż 96% w warstwie o grubości 10mm.
Często do układu optycznego wprowadza się płytki szklane wykonane ze szkła filtrowego (barwionego) w celu uzyskania określonych efektów (np. polepszenia widoczności , kontrastowości, osłabienia nadmiernego oświetlenia itp.) Szkła filtrowe mają ściśle określone przepuszczalności dla poszczególnych długości fal światła - (nawet ten filtr przeźroczysty - już są straty na 2 powierzchniach!)

źródło: http://www.teleskopy.pl/wyklad_straty_w_szkle.html

[ Dodano: 26 Sierpień 2013, 13:02 ]
Przy porysowanej soczewce akrylowej zgodzę się na max 25% straty światła.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Claymore pisze:
skaktus pisze:
Wady nr 1:
-znaczne straty światła (50-60%) w stosunku do "normalnej" latarki
No Stary trochę Cie poniosło... skąd masz takie dane?
a jaka część światła diody pada na soczewkę?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Wszystko ładnie pięknie ale to co napisałeś dotyczy szkła optycznego, którego obecność w chińskich latarkach jest wątpliwa to po 1.
Po 2 przy soczewkach małych rozmiarów żadko kiedy trafia na nie 100% światła, a jeśli tak to tylko w jednym położeniu, Dioda XM-L ma kąt świecenia 125 st więc łatwo obliczyć jakiej wielkości powinna być soczewka przy danej odległości od emitera aby trafiało w nią 100 % światła.
Dla przykładu przy odległości ok 2.3 cm soczewki od diody średnica soczewki powinna wynosić 9 cm...
EDIT ptja uprzedziłeś mnie troche
Ostatnio zmieniony poniedziałek 26 sie 2013, 13:44 przez smokuxx1987, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

ptja pisze:
Claymore pisze:
skaktus pisze:
Wady nr 1:
-znaczne straty światła (50-60%) w stosunku do "normalnej" latarki
No Stary trochę Cie poniosło... skąd masz takie dane?
a jaka część światła diody pada na soczewkę?
a ile światła rozprasza się w tak zwanym promieniu bocznym z lustra?
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Claymore pisze:
ptja pisze:
Claymore pisze: No Stary trochę Cie poniosło... skąd masz takie dane?
a jaka część światła diody pada na soczewkę?
a ile światła rozprasza się w tak zwanym promieniu bocznym z lustra?
Promień boczny tzn spill nie jest odpijany od reflektora, to światło które bezpośrednio pada na szybke latarki, natomiast to światło które w przypadku soczewki pada na ściany latarki i idzie w straty w przypadku reflektora jest odbijane i tworzy spoot.
ODPOWIEDZ