jak ładować pakiet lijon z wbudowana elektronika?

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

kupujesz przykladowo cos takiego PCB zabezpieczajace - tu akurat jest na 7.4V -- ode mnie zreszta kupione. Jak poszukasz to znajdziesz w polsce w jednym sklepie internetowym tez na inna ilosc ogniw, ale dosc drogo (ztcp >40zl sztuka).
Typowe elektroniki maja zabezpieczenie ~5-6A. W linku, ktory dalem jest 3,5A, Ty potrzebujesz 6A, wiec bierzesz dwie takie elektroniki i 4 lub 8 ogniw li-ion i kilka kabelkow. Optymalnie i zalecam Ci, zeby ogniwa mialy juz blaszki do lutowania (w polsce to raczej tylko accu z robiorki beda ja mialy do dostania na allegro- ew. pisz PW mam takie ogniwa wysokiej klasy--Panasonica juz polaczone). Jak blaszek nie bedzie to bedziesz sie musial bawic w skrobanie akumulatorkow zeby moc je polutowac--nie polecam.
Dalej, bierzesz ta elektronike - i na 2 (w szeregu) lub 4ogniwa (2szeregi po 2rownolegle) uzywasz jednej sztuki. Dolutowujesz kabelek do blaszki w miejscu laczenia sie ogniw. Wolne (tj. nie polaczone ze soba) plusy i minusy accusow laczysz do odpowiednich wyjsc na elektronice (zwykle oznaczone B- i B+). Dolutowany kabelek rowniez do pcb (pole oznaczone na pcb zwykle "com").
Teraz tylko dolutowujesz kable wyjciowe z pakietu (plus i minus oznaczone zwykle P+ i P-; ten sam kabel do ladowania i rozladowywania) i voila. Aha, jesli mialbys ta elektronike 3,5A to po prostu laczysz dwa takie minipakieciki przez + i - WYJSCIOWY(=LADUJACY/ROZLADOWYWUJACY). Tyle.
A jak nie chcesz sie w to bawic to kup gotowy accu do kamery na allegro. Masz tam zrobione to samo tyle, ze licz sie z tym, ze jak w opisie stoi przykladowo 7,5Ah to bedzie w realu w najlepszym razie 20% mniej. W accu do komorek jeszcze lepsze kwiatki - opis 4200mAh, real 1100 :) no coz... allegro po prostu.
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

dzięki za info - a masz może takie elektroniki jak ja potrzebuje?

To może i ja się podzielę doświadczeniem :) lutowanie wtyczek typu chinch, jack itp, podobnie jak ogniw można łatwo polutować na kwas - nie pamiętam jaki to jest dokładnie, ale kwas do lutowania, dajesz pol kropli, dobrze rozgrzana lutownica i nawet ogniwo się nie rozgrzeje:) o ile dobrze pamiętam to roztwór kwasu solnego.
Pozdrawiam,
Michał
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

m-blue pisze:dzięki za info - a masz może takie elektroniki jak ja potrzebuje?
Przejrzalem watek raz jeszcze i nie widze, zebys gdzies napisal jaki w ogole pakiet chcesz zrobic. Napiecie, pojemnosc czy ilosc cell.
Swoja droga "pomogl" jakby tez zapomniales, wiec nie wiem jak z ta pomoca dalej bedzie. :wink:

Odnosnie lutowania to rzeczywiscie sa takie metody, jednak nic z tego nie zastapi zgrzewania. Mialem polutowany pakiet i po pol roku uzywania na rowerze w najmniej spodziewanym momencie jedno polaczenie puscilo:|
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Ja uzywam kwasu solnego przepalonego cynkiem.
Cyna wrecz "wskakuje" na polaczenie.
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

proszę bardzo - dostałeś pomógł:) ja poprostu nie przywiązuję do tego wagi - na znacznej części for tego nie ma i moim zdaniem słusznie:) zapominam dać, poprostu piszę dziękuję i tyle, nie klikam i nie oczekuję:) ale co kto lubi i co kogo kręci:) ja tu tylko piszę , więc nie ma co się wychylać :mrgreen:

Co do składania pakietu - faktycznie nie napisałem czego potrzebuję- napięcie ok 14-15V, pojemność 4-5Ah - taki pakiet potrzebuję i nie wiem czy kupić gotowy zgrzewany z elektroniką - ok 300zł, czy opłaci się robić samemu. plus gotowego jest taki, że jest gwarancja, bo w końcu elektronika tak zabezpiecza pakiet, że powinien paść ze starości:)
Pozdrawiam,
Michał
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Wychodzi, ze potrzebujesz uzyc minimum 8ogniw. W zaleznosci od uzytych cell dostaniesz wtedy z 8sztuk 18650 4.0-5.2Ah i 14.4V znamionowo (tj. 16.8V pelne bez obciazania, 12V puste). Srednio sprzedawane u nas ogniwa nie przekraczaja jednak 2Ah.

Z gotowych rozwiazan - dwa accu do kamery 7.2V 4/6cell polaczone szeregowo-w zaleznosci od jakosci tego co znajdziesz koszt 150-300zl.

Inna opcja akumulatory do laptopow - cenowo podobnie/drozej. Tyle, ze moze byc problem z ladowaniem tego bez udzialu laptopa. Elektronika tam jest nieco bardziej skomplikowana. Generalnie odradzam, chyba ze masz juz laptopa, ktory ma akumulator, ktory by Ci podpasowal. Wtedy jest to rozwiazanie warte rozwazenia.

Nastepna opcja - gotowy pakiet - znajdziesz w sklepach modelarskich(drogo raczej) lub taniej na ebayu jak poszukasz. Rozne ceny, rozne jakosci. Z USA sie jednego pakietu nie oplaca sciagac--droga przysylka. Ja bralem przez znajomych i rejestrowana najtansza paczka ponad 30$. Przykladowy adres batteryspace.com.

Dalej-gotowy porzadny pakiet. W polsce do zamowienia w formie Wamtechnik. Orientacyjnie 10euro za kazde firmowe ogniwo 2,3Ah z zabezpieczeniem uzyte w pakiecie trzeba liczyc. Tyle, ze nie wiem czy oni w detalu byliby chetni na sprzedaz i ceny sa w Euro.

Nastepna opcja - zamawiasz ze sklepu - np. http://www.open-light.de/en/ - 6firmowych ogniw w pakiecie 6,9Ah 7.2V kosztuje 99euro i jest to standardowa cena za firmowy, gotowy pakiet.

Ostatnia opcja - robisz sam. Potrzebujesz ~14V z pradem rozladowywania 6A. Musialbys uzyc 4szt tych zabezpieczen 3,5A 7.2V, co da 120zl. Do tego ogniwa. W zaleznosci od jakosci 8x 5-50zl/sztuka. Bezfirmowe, chinskie o deklarowanej pojemnosci 2,2Ah kosztuja na allegro 14zl/szt. Bezposrednio z chin np. DX ok. 5$ netto sztuka, wiec sie nie oplaca.


Co bys z tego nie kupil bedziesz potrzebowal dedykowanej ladowarki. Najtansze sa chinskie sprzedawane na allegro ok.30zl/sztuka. Ich podstawa wada poza jakoscia jest niski prad ladowania zwykle 350mA, te lepsze maja ~500mA i to, ze wystepuja praktycznie tylko dla pakietow 7.2V. Zakladajac, ze kupiles dwa akumulatory do kamer (ktore maja 7.2V) o pojemnosci realnej 5Ah czas ladowania dwoch wyniesi Ci ok.30h, zakladajac naiwnie, ze laduja metoda CC-CV.
Firmowe i najtansze ladowarki na 14.4V z pradem ladowania np. 1.2A (Mascot) kosztuja ok.40Euro (netto?) i mozna je nabyc w Farnellu. Pakiet 14.4V 5Ah ladowalbys wtedy 6godzin.

Podsumowujac - co bys nie wybral - wydatek od minimum 200 do 600zlotych.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wtorek 27 sty 2009, 11:43 przez czarny_kruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

Dzieki za wyczerpujace info:)
Z tego co widzę, to najtaniej wyjdzie kupić gotowy pakiet w pl - zamawiam w Wamtechnik'u . do tej pory nie miałem żadnych problemów - pakiety robią z firmowych ogniw, gwar/ f-ra.
O ile pamiętam koszt wychodził około 300-400zł, więc podobnie. bez roboty itp.

Czy takiego pakietu nie mogę ładować ładowarką mikroproc. - mam graupnera, ładuje lijon, ale nie wiem jak się zachowa w pakiecie z elektronika.
Zwykłe pakiety bez problemu.
Pozdrawiam,
Michał
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Daj linka do tego graupnera, bo oni nie robia jednej ladowarki.
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

A jak by wykorzystać gotową sprawną baterię od lapa ? Od tych mniej popularnych modeli kosztują 6-cio ogniwowe jakieś 120-180 zł, używki jeszcze taniej. Ja swego czasu na allegro kupowałem od kolesia 9cio ogniwowe 11.1v 6600 mAh za 50 zł 100 % sprawne o pojemności 96-98% nowej baterii :) (lap mi trzymał na nich do 4,5 - 5 h)
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

igi pisze:A jak by wykorzystać gotową sprawną baterię od lapa ? Od tych mniej popularnych modeli kosztują 6-cio ogniwowe jakieś 120-180 zł, używki jeszcze taniej. Ja swego czasu na allegro kupowałem od kolesia 9cio ogniwowe 11.1v 6600 mAh za 50 zł 100 % sprawne o pojemności 96-98% nowej baterii :) (lap mi trzymał na nich do 4,5 - 5 h)
Jak masz do tego laptopa do ladowania to mozna probowac, jednak zwracam uwage na to, ze kazdy (badz niemal kazdy) akumulator do laptopa ma duzo bardziej zaawansowana elektronike, ktora liczy m.in. cykle ladowania/rozladowania, jak rowniez aktualna pojemnosc. Mozliwe jest, ze przy probie rozladowywania takiego accu tylko poprzez dwa piny (z czym raczej nie bedzie problemu) wystapi problem z prawidlowym wykrywaniem dostepnej pojemnosci, a nastepnie z ladowaniem. Poprostu akumulator moze stwierdzic, ze nie byl rozladowywany i nie trzeba go doladowywac. :lol: Stad np. po regeneracji akumulatora - tj. wymianie ogniw na nowe konieczne jest zresetowanie tejze elektroniki, bo inaczej na tej regeneracji dluzszego czasu dzialania nie uzyskamy.
Takze lepiej wczesniej wyprobowac ta potencjalnie dobra metode.

[ Dodano: Wto Sty 27, 2009 1:58 pm ]
Dobra ladowarka, nie bedzie z ladowaniem zadnego problemu. Ladujesz/rozladowujesz tak jak dotad.
ODPOWIEDZ