Cóż to za dioda?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Sparrow, Ty dobrze te pomiary zrobiłeś? Bo coś za małe te prądy są.
Sparrow
Posty: 9
Rejestracja: sobota 07 cze 2014, 00:05
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Sparrow »

Jeszcze raz:

Halogen PowerMax: 0.66A (z halogenem mierzone szeregowo) i 1.9A (bez - mierzone równolegle)
Halogen PowerMin: 0.39A (z halogenem mierzone szeregowo) i 0.95A (bez - mierzone równolegle)
Diody: 0.2A (bez odbiornika, mierzone równolegle)

Nieźle się zamotałem :( Sory
Ostatnio zmieniony niedziela 08 cze 2014, 15:25 przez Sparrow, łącznie zmieniany 1 raz.
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Teraz już bardziej prawdopodobne ale 0.2A zabije diody w tym rozmiarze. Jeśli nie ma tam rezystora to musisz go dobrać tak żeby max na diodę szło 20mA (0.02A) czyli na 2 max 40mA, bo widzę, że na płytce są połączone równolegle.
Sparrow
Posty: 9
Rejestracja: sobota 07 cze 2014, 00:05
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Sparrow »

Ale to jest pomiar równoległy. Jeżeli prąd miałby spalić diody to chyba te producenckie nie podziałały by długo a szczerze często na nich jeździłem. Chyba że coś źle mierze... Miernika mam na pozycję A prąd stały, z 4 zakresów (od góry 2m, 20m, 200m i 20) wybrane mam 20 i na wyświetlaczu wynik 0.20

Wrzucam dodatkowe foto, może ono coś powie (ale mam przypomnienie info z elektronikum :) )

Obrazek
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Jeśli pomiar prądu robisz równolegle z diodami to robisz zwarcie i otrzymujesz prąd jaki płynie przy zwarciu. Prąd musisz mierzyć szeregowo z diodą. Normalnie obie nóżki diody są do czegoś przytwierdzone (przylutowane). Odlutowujesz jedną nóżkę i jedną sondę miernika przykładasz do nóżki diody, a drugą do miejsca, z którego ją odlutowałeś. Wtedy miernik będzie w szeregu z diodą i będzie wskazywał prąd płynący prze diodę.
Sparrow
Posty: 9
Rejestracja: sobota 07 cze 2014, 00:05
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Sparrow »

Ok. Jednak kiedy przepaliłem diody, to stanowią one chyba nieskończony opór, więc stwierdziłem że prąd zwarcia też coś może pomóc w doborze wyboru diody.

Bo teraz nie wiem, brać tą 75cd czy 40cd?
ODPOWIEDZ