Najmniejsze diody

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia z lutowaniem (pierwszy raz coś lutowałem w zeszłym roku), a udało mi się zmienić (czyli odlutować stary i przylutować nowy) rezystor 0603 w module TP4056 bez problemów. Mam tylko jakąś tanią pęsetę za 4 zł i stację lutowniczą ZD931.
Kupiłem też na ebayu kilka płytek adapterów z SMD do DIP i kilka najtańszych scalaków żeby poćwiczyć lutowanie. Z tym także nie było problemów. Najmniejsza obudowa to TSSOP-8 gdzie odległość między nóżkami to 0.65 mm. Do tego dodatkowo użyłem topnika w płynie i plecionki. Gdybym się bardziej postarał to obyłoby się nawet i bez plecionki.
Na początku też myślałem, że takie lutowanie scalaków SMD zwykłą lutownicą to jakaś czarna magia. Jednak na youtubie można znaleźć wiele poradników i wcale nie jest to takie trudne. Trzeba tylko wiedzieć jak.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Trochę ćwiczeń do tego stacja o odpowiedniej mocy i grot minifala , topnik żel , w zasadzie takim zestawem polutujemy wszystko od TQFP , QFN ,SOP , niezależnie od rastru wyprowadzeń.

Plecionka jest zbędna , mając dobry topnik i minifalę przeciągamy po wyprowadzeniach aby zdjąć nadmiar .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

No właśnie mam problem z dostępnością grotów do mojej stacji. Są dostępne tylko 4 czy 5 rodzajów z czego mam 3. Jedyny plus jest taki, że kosztują grosze. Lutowałem scalaki grotem z płaską powierzchnią (jest określany jako ścięty). Minifalą zapewne się uda bez plecionki.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Dla mnie lutowanie SMD kolbówką to herezja i barbarzyństwo, skoro można to zrobić dziecinnie łatwo pastą za grosze, a jedyne narzędzia to strzykawka za kilka groszy i pinceta za kilka zł.
Wiem wiem, powtarzam się, ale próbuje po prostu was do tego przekonać :smile:
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
ODPOWIEDZ