Ładowarka Opus BT-C3100 V2.1

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Crocodil
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 11:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Crocodil »

Potestowałem trochę ogniw i problem z wentylatorem szybko narasta - hałas pojawia się coraz częściej i wentylator coraz więcej razy startuje i zatrzymuje się zanim porządnie się rozkręci (wcześniej 3-4 razy, teraz 9-10). Także podczas normalnej pracy jest teraz chyba głośniejszy :mad:

Rozglądam się już za wentylatorem zastępczym. Czy Waszym zdaniem SUNON MC25101V2-000U-A99 będzie dobrym wyborem?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Będzie ok, ale doliczając koszty wysyłki i już masz 1/3 kosztów ładowarki. Poszukaj coś na allegro, są tam dostępne podobne wentylatory po 5 zł. Dodatkowo rozkręć ładowarkę i usuń folię zasłaniającą dolne szczeliny.
ILPT
Crocodil
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 11:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Crocodil »

Dzięki - poszukam też na Allegro.

Wiem już o tej folii z filmów na YT ale kiedy patrzyłem przez otwory wentylacyjne na spodzie, to wydawało mi się że jednak w moim egzemplarzu jej nie ma. Na pewno ją usunę jeśli jednak tam jest.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Na hałasujący wentylator czasami pomaga zalanie zalanie łożyska olejem ;) ja używam oleju od skrzyni biegów VW (lepki ale bardzo rzadki), kilka wentylków już tak reanimowałem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Hej,

Ten wentylator z tyłu dmucha czy wyciąga powietrze ?
Crocodil
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 11:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Crocodil »

Wyciąga, jak chyba z resztą wszystkie wentylatory montowane na tyle obudowy :)
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Może nie po to się kupuje żeby przerabiać, ale od dołu - 80x80 12V dmuchający do środka z termisotrkiem (auto regulacja) i ciiiiisza :)
Myślę że nawet można wywalić tego małego wariata na amen, albo dać mu rezystor żeby nie był tylko głośniejszy od dodatkowego i już...


Za taką cene myśle że i tak sie opłaca tego OPUSA/POWERFOCUSA ...
Crocodil
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 11:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Crocodil »

Witam ponownie :)

W sumie prawie na pewno, o czym pisałem wcześniej, oprócz wymiany wbudowanego wentylatora, który zapewne niedługo odejdzie do krainy wiecznych obrotów, dokupię sobie podstawkę pod laptopa, np. AAB Cooling NC67 i na niej będę stawiał działającą ładowarkę. Ten model jest akurat o tyle fajny że jest dosyć tani, ma duży wentylator (powinien być cichy) i nie ma wkurzającej niebieskiej diody ;)


Wciąż czekam na odpowiedź od GearBest a w międzyczasie rozglądam się za wentylatorem który nada się do podmiany. Wybór wentylatorów 25x25x10mm 12V nie jest niestety zbyt duży.

Nagooglałem się dużo, dlatego postanowiłem opisać to co udało mi się znaleźć, być może innym też się przyda.

Na BLF polecano ten tani zamiennik z pasującą wtyczką: XKS-2510 (niecałe $2 z darmową przesyłką do Polski).

Na naszym rynku udało mi się znaleźć następujące modele (przykładowe linki):
Jest też jeszcze trochę innych ale albo są praktycznie niedostępne, albo w cenach które mocno już przekraczają rozsądne wartości (np. EBM PAPST - 252/2N za 92zł albo SEPA MFB25B12 za 93zł).

Patrząc na tą listę, w zasadzie wybór jest pomiędzy SUNON-ami, które są droższe ale mają lepszą kulturę pracy lub tańszymi ale głośniejszymi modelami z rodziny FD2510D12(XX).


Dodatkowym problemem, przynajmniej dla mnie ponieważ moja wiedza i umiejętności elektroniczne są mniej niż mizerne, jest fakt że w większości wentylatory które wymieniłem albo nie mają wtyczek w ogóle, albo mają nie pasujące (np. 3pinowe). Bardzo długo nie mogłem znaleźć jak nazywa się odpowiednia wtyczka, tzn. taka:

Obrazek

Wtyk ten należy do rodziny JST Connector z serii PH. Można go kupić w TME, nazywa się PHR-2, a odpowiedni styk do niego to SPH-002T-P0.5S. Oprócz tego w TME są też odpowiedniki z firmy NINIGI: NXG-02 oraz NXG-T. Sądząc po danych katalogowych wtyki i styki powinny być wzajemnie kompatybilne.

Z góry przepraszam jeśli gdzieś się pomyliłem...

Pozdrawiam serdecznie,
Crocodil

EDIT: Tak to jest jak ktoś się człowiek nie zna na elektronice... :oops: Tego typu wtyczki występują pod nazwami/określeniami takimi jak: "Wtyk 2pin z kluczem raster 2.00mm" lub "Złącza sygnałowe raster 2,00mm"

EDIT2: Jeszcze inna nazwa tego typu złącz to "Złącza WS HS 2mm" (gdzie HS to wtyczka żeńska, WS wtyczka męska, a 2mm to wysokość klucza/rastra). Dokładnie ta 2pinowa wtyczka to "Złącze HS-02" lub "Złącze HS 2pin, raster 2mm"
Ostatnio zmieniony piątek 31 paź 2014, 17:48 przez Crocodil, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

A gdyby tak wydłubać wtyk ze starego wentylatorka, który i tak odchodzi do krainy wiecznych obrotów?
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Ja mam właśnie tego pierwszego Sunnona z listy 16db,jakos nie ufam tym chińskim niby na kulkowych łożyskach po 2$.
Cena większa ale cichszy zdecydowanie.
Kupowałem w sklepie ATV...nie jest to reklama poprostu tam znalazłem najtaniej.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Volo, a ten Sunnon to niby skąd przyleciał? I jak myślisz, ile w tych Chinach kosztuje? :twisted:
Swoją drogą nakupiłem ostatnio różnych szpejów w ChRL po 1-2$ shiping free i jestem okrutnie zaskoczony ich bardzo dobrą jakością. Te same szpeje na Allegro chodzą po 2-3 dychy.
pozdrav
Crocodil
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 11:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Crocodil »

piciex pisze:A gdyby tak wydłubać wtyk ze starego wentylatorka, który i tak odchodzi do krainy wiecznych obrotów?
Można by ale znając nazwę/nazwy udało mi się znaleźć sklep i kupić kilka sztuk :) Już później dowiedziałem się o chyba najczęściej używanej nazwie "Złącza WS HS 2mm" i szukając takiej frazy można znaleźć te wtyczki (i styki) dosłownie za grosze.

Jakoś tak jest że kiedy człowiek nie potrafi dobrze nazwać tego co szuka, to może stracić wiele godzin na próżno, a kiedy zna już nazwę to pojawiają się setki jeśli nie tysiące wyników :D Nauczka i nauka na przyszłość...
Volo pisze:Ja mam właśnie tego pierwszego Sunnona z listy 16db,jakos nie ufam tym chińskim niby na kulkowych łożyskach po 2$.
Cena większa ale cichszy zdecydowanie.
Kupowałem w sklepie ATV...nie jest to reklama poprostu tam znalazłem najtaniej.
Ja też najpewniej na niego się zdecyduję - ma najlepsze parametry, zwłaszcza stosunek przepływu powietrza do generowanego hałasu. Raczej jednak kupię w lokalnym sklepie (za 36zł) niż właśnie w tym najtańszym AVT (25 + 10 za przesyłkę). Z tego co widzę on ma aż 15cm przewody - jak sobie z nimi poradziłeś? Uciąłeś je i ocynowałeś czy gdzieś je "upchałeś"? I jak sobie poradziłeś z "problemem wtyczki"? :mrgreen:

Na razie jednak muszę zaczekać na definitywną odpowiedź od GearBest :mad:
Browar pisze:Volo, a ten Sunnon to niby skąd przyleciał? I jak myślisz, ile w tych Chinach kosztuje? :twisted:
Swoją drogą nakupiłem ostatnio różnych szpejów w ChRL po 1-2$ shiping free i jestem okrutnie zaskoczony ich bardzo dobrą jakością. Te same szpeje na Allegro chodzą po 2-3 dychy.
To oczywiste że w dzisiejszych czasach zdecydowana większość sprzętu powstaje w Chinach za przysłowiową "miskę ryżu". Bardzo często fabryki w dzień produkują rzeczy "firmowe", a w nocy identyczne kopie tylko z inną naklejką. Czasem można znaleźć diament (vide latarki Convoy), a czasem trafić na minę.

Akurat jeśli chodzi o Sunon-a to jest to firma która wyrobiła sobie bardzo dobrą markę na rynku. Wentylator SUNON MC25101V2-000U-A99 ma zdecydowanie najkorzystniejsze parametry z tych które udało mi się znaleźć, a kosztuje niewiele więcej. Jeśli pozwoli mi to używać ładowarki, bez podnoszenia ciśnienia u mojej narzeczonej, to zdecydowanie wolę dopłacić te kilka/kilkanaście złotych :wink:
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Wiem że teraz wszystko żółci robią ale nie powiesz mi że wentylator maglev jest gorszy od łożyskowanego pod względem generowanego hałasu? Chodzi o zasadę działania. Jak znajdziesz chiński odpowiednik za 2$ to daj znać kupię kilka do lapa :-)
Teraz każdy produkuje w chinach poprostu "firmówki" przechodzą kontrolę parametrów,reszta to jak leci.
Kable skrócilem,dolutowałem wtyczkę i miał ok 4cm,wszedł bez problemu. Większy problem to upchnięcie 10mm wentylatora tak żeby nie montować go na zewnątrz i żeby wyglądał jak orginał.
Crocodil
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 11:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Crocodil »

Volo pisze:Większy problem to upchnięcie 10mm wentylatora tak żeby nie montować go na zewnątrz i żeby wyglądał jak orginał.
Faktycznie, czytałem chyba na BLF że oryginalny wentylator ma mniejszą grubość (8mm? 6mm?). Jak udało Ci się zmieścić Sunona? Czy miałeś jeszcze jakieś problemy albo było coś na co warto zwrócić uwagę?

Jak już chyba wspominałem ( :wink: :D) moje umiejętności są gorzej niż mizerne, więc będę wdzięczny za wszystkie wskazówki.
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Od środka wystarczy najlepiej dremelem podszlifować płytkę żeby nie zawadzał wentylatorek i wsuniesz go w miejsce starego.
ODPOWIEDZ