Drivery od Edim'a

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
DeeM

Post autor: DeeM »

Właśnie, o to chodzi ! Stabilizujemy napięcie na rezystorze pomiarowym! Nie na kablu i nie diodzie! Pomyśl:

1. Kup driver ze stabilizacją prądu.
2. Podłącz LED --> prąd 350mA.
3. Podłącz SZEREGOWO 2 LED ---> prąd 350mA
4. Wyciągnij dodaj rezystor np. 5 om ---> prąd 350mA
6. Dodaj kabel 5 om (długi i cienki :)) ----> prąd dalej 350mA


Prościej już nie mogę sorry...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

pokaz mi schemat-gdzie dolaczasz ten kabelek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

czy mowimy o takim ukladzie wyjsciowo-pomiarowym?
rs, rs2 i rs3 zmieniaja tryby-prad diody, do j2 i ew. j4 sa podlaczone wlaczniki na kabelkach?

Obrazek
DeeM

Post autor: DeeM »

No chyba że chodzi Ci o te kabelki od ustawiania trybów, bo ja gadam o kabelkach zasilających diodę LED czyli tych na J3 :oops: .
No nie zauważyłem, moja wina :oops:

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

tosmy se pogadali....albo Ty, albo ja...albo obaj powinnismy juz kimac ;-)
te pod J3 tez maja znaczenie ale juz mniejsze...aczkolwiek maja...ale nie dla stabilizacji pradu...
DeeM

Post autor: DeeM »

Oczywiście te na J3 mają znaczenie dla sprawności całego układu.
Jeżeli chodzi o kable na przełączniku zmieniającym tryby to trzeba by było dać jak najgrubsze kable a i tak napięcie zmierzone na rezystorze było by trochę większe, czyli driver dawały troszeczkę mniejszy prąd. Jest jeszcze kwestia czy grube kable zmieszczą się w latarce.
Można do zmiany trybów zastosować mosfeta w miejsce gdzie podłączony jest potencjometr, i zastosować drabinkę na bramce mosfeta z przełącznikiem ale tutaj zaczynają się schody, napięcie sterujące bramką musi być odpowiednio wysokie i najlepiej stabilizowane bo inaczej tryby będą "pływały" razem z rozładowującymi się akumulatorami.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

fajne, fajne 2a elektroda się robi.
A gdzie tu miejsce na latarki ?

Dopowiem ino coś- drivery są fajne, bo wydajne i da się ustawić wymagane A na diodzie, ich minusem jest wymaganie napięcia zasilającego >o 1V niż napięcie na diodzie, w efekcie , żeby dostać prąd rzędu 1A na diodzie niezbędne jest zasilanie z minimum 5xAA (spadki napięcia itd - przy 4AA nie działa dobrze)
DeeM

Post autor: DeeM »

Przy 4AA nie działa dobrze, praktycznie nadają się tylko dla dwóch i wiecej aku Li-ion.
Ja mam podłączony ten driver do 4xNi-Mh i ta wada jest też zaletą, po naładowaniu akumulatorów działa ok. gdy się wyładują do 4.7V najwyższe tryby nie działają, przy 4.0V pora ładować akumulatory.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

albo koszyk na 6AA- wtedy jest dobrze- długi czas działania się dostaje
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

hmm, Pawle, chyba nie zgodze sie....czemu az o 1V wiecej?
Zalezy jak duzy jest rezystor pomiarowy na ktorym "tracimy" napiecie.
NA tym schemacie jest to 0.68ohm, przy 1A przez taki R to jest 0.68V. Spadek napiecia na mosfecie jest pomijalnie maly(dobrym mosfecie).
W driverku ktory Flagiusz majstruje docelowo chcemy bardzo zmniejszyc moc strat, R bedzie 0.27 lub mniej, udalo sie Darkowi zejsc do stabilizacji przy ok. 70mV napiecia na rezystorze....czyli mogl by to nawet byc dla (tylko) maksymalnego trybu 0,07ohm...
Moze sprawdze przy okazji, bo 4 akkusy to 4.8V, przy czystym PWM nie ma stat mocy , nawet jak szeregowo ten 0.27 ohma dojdzie to bedzie chyba bardzo przyzwoicie...?
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Calineczka - nie musisz się zgadzać ze mną (chociaż sam Edi pisze o takiej konieczności).
Jesteś teoretykiem, ja praktykiem- ja mam takie drivery i ich używałem i mierzyłem.
Zapominasz o spadku napięcia na akusach pod obciążeniem...
Realia są takie, że z 4ech świeżo naładowanych aku masz powiedzmy max, ale to bardzo szybko spada i jest qpa , przy 5-6AA nie ma tego problemu.
Sprawdź na akusach a nie na zasilaczu i zobaczysz jak jest
DeeM

Post autor: DeeM »

pawelsz dobrze gada,
mosfet sterujący L5973 ma od 0,25 do 0,5 oma + 0,5 oma na rezystorze, wychodzi 1ohm czyli przy 1A dokładnie 1V spadek napięcia.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

....wydaje mi sie ze sporo zalezy od driverka.Oczywiscie napiecie na akkusach spada, pomierze to przy okazji jakiejs, ale driverek ktory ma wewnetrznych rezystancji 1ohm moim zdaniem jest ...nieekologiczny puszczac 1wat w eter?W diode 3W?Przy step-down?
DeeM

Post autor: DeeM »

Tak właśnie wychodzi 3W na leda 1W w powietrze czyli sprawność 75%. Jest o co powalczyć...
jak tam sprawność drivera Fagiusza? Bardzo mi się podoba ta konstrukcja...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...hmm, w tej chwili wszystko jest w fazie testow.MA to byc PWM, zobaczymy jak bedzie z kontrola pradu, byc moze bedzie wersja z mozliwoscia wyboru:czysty PWM(ew. z ogr.pradowym dla najwyzszego trybu) lub constant current.W fazie testow udalo sie Flagiuszowi zjechac do napiecia mierzonego na rezystorku do ok. 0.07V, wiec to razy 1A i mamy powiedzmy 0.1W mocy strat w trybie maksymalnym....niemniej zeby mierzyc nizsze napiecia potrzebne do stabilizacji nizszych pradow trzeba bedzie dac wieksza rezystancje....ale dalej juz idei nie zdradze, mysle ze nie oddamy w eter wiecej jak 0.3W dla maksimum....a kto wie czy nie duzo mniej ;-)
ODPOWIEDZ