Projekt lampki rowerowej.

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Black pisze:-Imponujące oświetlenie (chce aby lampka świeciła bardzo mocno, aby użytkownik czuł się naprawdę bezpiecznie nocą na drodze).
-Długi czas pracy lamki (mocne akumulatory).
Black pisze:wg planów zmieszczą się 2-4 standardowych paluszków.
:roll:
Black
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 23 mar 2017, 14:55
Lokalizacja: poznań

Post autor: Black »

pietros oznacza to że się nie da?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Dla mnie "imponujące oświetlenie" i "długi czas pracy", to coś więcej, niż oferują popularne lampki.
Powiedzmy, niech to będzie minimum 1000lm i 2-3h pracy. Tego nie da się zrobić na 4 "paluszkach", do tego potrzeba pakiet kilku ogniw, np. 18650, a jedno takie porządne ogniwo ma tyle energii, co 4 akumulatorki AA.
Awatar użytkownika
SP5VR
Posty: 155
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SP5VR »

Black, a jakich konkretnie lamp używałeś dotychczas?

Na 4 "paluszki" AA mam lampę Sigma Pava, która spełnia wymogi jazdy w terenie zabudowanym ale światła w z niej mało. Zwłaszcza, żeby określić je jako imponujące...
Bardzo jestem ciekawy jak poradzisz sobie z pogodzeniem wszystkich potrzeb.

Ciekawy montaż lampy rowerowej zrobiłem kiedyś na magnesach neodymowych. Nie do rozłączenia podczas eksploatacji a jedynie przykładając wektor w jednym kierunku. Zupełnie nieoczywistym.
Widziałem też takie patenty w designerskich lampach rowerowych Paula Cocksedge.

EDIT:
Dla inspiracji: Lampka
Ostatnio zmieniony poniedziałek 27 mar 2017, 18:54 przez SP5VR, łącznie zmieniany 1 raz.
Black
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 23 mar 2017, 14:55
Lokalizacja: poznań

Post autor: Black »

Pietros a co myślisz o UltraFire 18650 x4 sztuki ? Uciągnie to diodę XM-L2, jeżeli w ogóle coś takiego ma sens?

SP5VR miałem różne modele cateye i badziew rodem z marketu. Ciekawy pomysł z mocowaniem na magnesach, mam inny koncept, produkty Pana Paula mają smaczek :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Black pisze:Pietros a co myślisz o UltraFire 18650 x4 sztuki ? Uciągnie to diodę XM-L2, jeżeli w ogóle coś takiego ma sens?
Sensowne rozwiązanie zasilania, lecz gabaryt tego jest już trochę większy. No i nie ten producent...

Jak prosili koledzy, podaj Twoje wymagania co do ilości światła, z tym związany jest rodzaj diody, zasilania itp.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: lampka

Post autor: marmez »

Black pisze: Marmez wybacz pytanie, ale te obwarowanie 3W jest dla diody? Proponujesz zamiast USB rozumiem jakąś ładowarkę? W sumie pomysł nie jest zły, ale nie chciałbym do zestawu dołączać kolejnego urządzenia aby cena detaliczna nie wzrastała. Quick Charge wydaje się lepszym pomysłem, chociaż zupełnie nie wiem ile z tym roboty…
Gdzieś na www.light-test.info w dziale lampek rowerowych wydaje mi się, że był opis jakiejś lampki spełniających niemieckie przepisy i przy okazji opis tych przepisów. Na 90% jestem pewien, że to tam było, ale głowy nie dam. I też teraz nie poszukam, bo czasu brak, a dla Ciebie lektura tych opisów się i tak przyda :wink:

Jak teraz piszesz o wielkości zasilania do wielkości 4 paluszków, to trochę naciągam to do 3 ogniw 18650 i sądzę, że ładowanie USB może być OK. Z ładowarką 2A nie powinno być tragedii. Też nie wiem ile roboty z Quick Charge i czy to nie jest obwarowane jakimiś licencjami, za które trzeba by zapłacić - pewno tak.

Powodzenia!
Ostatnio zmieniony poniedziałek 27 mar 2017, 21:16 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Black
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 23 mar 2017, 14:55
Lokalizacja: poznań

Post autor: Black »

Pyra pisze:Witam
Black pisze:Pietros a co myślisz o UltraFire 18650 x4 sztuki ? Uciągnie to diodę XM-L2, jeżeli w ogóle coś takiego ma sens?
Sensowne rozwiązanie zasilania, lecz gabaryt tego jest już trochę większy. No i nie ten producent...

Jak prosili koledzy, podaj Twoje wymagania co do ilości światła, z tym związany jest rodzaj diody, zasilania itp.

Pozdrawiam
''

Witam,
Myślałem że producent jest dobry? Słabe wykonanie czy co do czego masz wątpliwości? Coś innego byś wsadził do lampki?

Czy 1000 Lumenów zadowalało by Was jako użytkowników takich lampek?


Marmez dziękuje za informacje, przyjże się ogniwom które zaproponowałeś, zależy mi aby nie dokładać do kompletu ładowarek, ewentualnie kabelek USB :)

Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Black pisze:Myślałem że producent jest dobry? Słabe wykonanie czy co do czego masz wątpliwości? Coś innego byś wsadził do lampki?
No cóż... powiedzmy, że zdarzało im się mieć produkt niezgodny z deklaracjami... ;)
Black pisze:Czy 1000 Lumenów zadowalało by Was jako użytkowników takich lampek?
To zależy, dla jednych będzie za dużo, dla innych za mało, ale to już ekstrema... ;)
Ogólnie rzecz ujmując 1000lm, to sporo światła. Mniej więcej jest to jedno światło mijania w samochodzie, z markowym halogenem. Oczywiście mówimy o 1000lm z diody, a nie na wyjściu.
Teraz obliczenia, 1000lm uzyskujemy przy prądzie w diodę około 3A, co daje jakieś 10W. Przyjmijmy sprawność sterownika na poziomie 90% co nam daje 11,1W mocy pobieranej. Teraz 1h świecenia to 11,1Wh. Jeden akumulator 18650, o pojemności (dajmy średnią wartość po jakimś czasie użytkowania) 3000mAh (3Ah) ma 11,1Wh, tak więc jeden taki akumulator, starcza (teoretycznie) na 1h ciągłego świecenia z pełną mocą.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Pyra pisze: No cóż... powiedzmy, że zdarzało im się mieć produkt niezgodny z deklaracjami... ;)
Chyba chciałeś napisać że zdarzało im się mieć produkt ZGODNY z deklaracjami ale bardzo rzadko :P
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Jak by 1000 lumenów mieć w dobrze ukierunkowanej wiązce - jak krótkie w aucie, to tak jak by mieć 2000lm w symetrycznej wiązce, gdzie połowa światła ucieka do góry - takich lampek jest sporo, dobre na bezdroża, nie nie ma kogo oślepiać, bo do tego tez są dobre.

Fajna by była optyka dająca rozkład podobny jak z dwóch diod w Tikka XP z 2014r. czyli szeroko blisko i wąsko daleko, czym dalej tym mocniej. Tylko odcięcie lepsze by było trzeba.
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 19:36 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Black
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 23 mar 2017, 14:55
Lokalizacja: poznań

Post autor: Black »

Witam,

Czyli podsumowując, najlepiej gdyby lampka posiadała potencjometr mocy lub 2 diody? Jedna 1000 druga 500 w zależności od tego czego akurat nam potrzeba?
Jazda po mieście światła krótkie jazda w terenie długie, jak w samochodzie?

Odnośnie sterowników, czy 90% sprawności to dużo? Co trzeba zrobić aby zwiększyć sprawność sterownika?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Black pisze:Witam,

Czyli podsumowując, najlepiej gdyby lampka posiadała potencjometr mocy lub 2 diody? Jedna 1000 druga 500 w zależności od tego czego akurat nam potrzeba?
Jazda po mieście światła krótkie jazda w terenie długie, jak w samochodzie?

Odnośnie sterowników, czy 90% sprawności to dużo? Co trzeba zrobić aby zwiększyć sprawność sterownika?

Pozdrawiam
90% sprawności sterownika to dużo.
Super by było, gdyby lampka miała "długie" i "krótkie". Niezależne od tego jakieś słabsze tryby diod też by się przydały, to dla mnie tak oczywiste, że nawet o tym nie pisałem, nie zawsze jedziemy na tyle szybko, że potrzebujemy pełnej mocy, nieraz wolimy mniej światła, ale dłuższe działanie.

Sygnalizacja rozładowywania baterii to też standard w dobrych latarkach. kolorowa dioda pokazująca cały czas, albo na naciśnięcie czegoś, stan naładowania też jest dobrym pomysłem.

W ogóle wymagający użytkownicy mogą chcieć coś więcej niż lampkę świecącą np 2-4h pełną mocą, i wymagającą ładowania, dobrze żeby była opcja dołączenia dodatkowej baterii, żeby można np. dołączyć dodatkową baterię przyczepianą np. do ramy na rzepy i wtedy można by np. świecić 8h+ godzin pełną parą. Taki dodatek dla wymagających więcej, ale bez konieczności wymiany całej lampki. To do rozważenia.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Black
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 23 mar 2017, 14:55
Lokalizacja: poznań

Post autor: Black »

marmez pisze:
Black pisze:Witam,

Czyli podsumowując, najlepiej gdyby lampka posiadała potencjometr mocy lub 2 diody? Jedna 1000 druga 500 w zależności od tego czego akurat nam potrzeba?
Jazda po mieście światła krótkie jazda w terenie długie, jak w samochodzie?

Odnośnie sterowników, czy 90% sprawności to dużo? Co trzeba zrobić aby zwiększyć sprawność sterownika?

Pozdrawiam
90% sprawności sterownika to dużo.
Super by było, gdyby lampka miała "długie" i "krótkie". Niezależne od tego jakieś słabsze tryby diod też by się przydały, to dla mnie tak oczywiste, że nawet o tym nie pisałem, nie zawsze jedziemy na tyle szybko, że potrzebujemy pełnej mocy, nieraz wolimy mniej światła, ale dłuższe działanie.

Sygnalizacja rozładowywania baterii to też standard w dobrych latarkach. kolorowa dioda pokazująca cały czas, albo na naciśnięcie czegoś, stan naładowania też jest dobrym pomysłem.

W ogóle wymagający użytkownicy mogą chcieć coś więcej niż lampkę świecącą np 2-4h pełną mocą, i wymagającą ładowania, dobrze żeby była opcja dołączenia dodatkowej baterii, żeby można np. dołączyć dodatkową baterię przyczepianą np. do ramy na rzepy i wtedy można by np. świecić 8h+ godzin pełną parą. Taki dodatek dla wymagających więcej, ale bez konieczności wymiany całej lampki. To do rozważenia.

Pozdrawiam, Kuba

Witam

Dzięki za odpowiedź Kuba :) Dochodzi nam więc sygnalizacja stanu baterii !!!
Światła krótkie i długie...

Czy na forum znajdzie się ktoś kto może wykonać autorski projekt sterownika???

Ile ogniw mi potrzeba aby lampka świeciła 1000Lmenów z pełną mocą przez 10h, zakładając że użyję czegoś podobnego do UltraFire 18650 podobnego przynajmniej gabarytowo i opisowo (tzn parametry).

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Witam. Przepraszam, od dłuższego czasu obserwuję ten temat. Kolego Black, nie mam w zwyczaju gasić ciekawych i nowatorskich pomysłów i zazwyczaj staram się je wspierać... Jednakże, obserwuję Twoje wpisy, pomysły, dostrzegam (wydaje mi się) ścieżkę rozumowanie ludzi biznesu... I tak szczerze, odpuść sobie ten temat (dla dobra własnych finansów) albo znajdź uczciwego wspólnika znającego techniczne realia tematu, na który się porywasz...
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ