Komputer PC 2500zł

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Fakt, procesor można kupić używany, bo tam po za powyginanymi pinami to nie da się czego zepsuć. Ale grafikę czy HDD tylko nowe. No i nie wiem czy słabszy procesor do gier to dobry pomysł. Przecież wiele gier ma zaawansowaną fizykę czy otwarty świat z ogromną ilością obiektów, i potem się okazuje że to procesor jest wąskim gardłem w systemie. Szybka pamięć chyba nie jest aż tak istotna żeby do niej specjalnie dopłacać zmniejszając budżet np na procesor. Ja bym się skupił głównie na grafice i nie szedł na kompromisy, ale oczywiście też nie przesadzał z kupnem najnowszego modelu który zwykle sporo tanieje po pół roku. Ilość pamięci RAM z 8GB na 16GB będzie można przecież sobie zwiększyć, a raczej będzie trzeba, niektóre gry bardzo lubią RAM i przy 8GB dzielonymi z systemem będzie problem, wiem bo musiałem zwiększać w laptopie.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

endrju1 pisze:Wszystko zależy od tego do czego PC będzie stosowany. Jeśli chodzi o gry, to warto posiadać lepszą (nowszą generacyjnie) grafikę i więcej szybszego ramu niż wydajny procesor (gdyż większość nowych gier nie potrzebuje wydajnego procesora), jeśli ktoś szuka szybkiego komputera do obsługi mediów, kompresji materiału i obróbki, to odwrotnie, potrzeba szybki dysk i procesor, zaś karta grafiki jest sprawą drugorzędną.

Nie mogę się zgodzić jest wiele gier które wymagają szybkiego CPU zwłaszcza tych nowszych bo to procesor rysuje siatkę, oblicza kolizje itp. Do tego dochodzi coraz słabsza optymalizacja i zaczyna rwać w niektórych sytuacjach.

Z drugą częścią również, kodowanie wideo/grafika znacznie usprawnia ten proces szybka karta graficzna, przykładowo montuje film w 4K z jednoczesnym konwertowaniem do HEVC: na samym CPU ~16h na GPU ~30min ;)

SSD do gier nie jest konieczny ale niektóre gry sporo zyskują przy ładowaniu, dobrze to widać na przykładzie Civilization V gdy mam ogromną mapę i mnóstwo jednostek.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
lorak
Posty: 195
Rejestracja: piątek 09 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: Nowosielce

Post autor: lorak »

Ok, sytuacja się trochę rozjaśnia, tylko podpowiedzcie w takim razie co zmienić w propozycji, którą podałem. Budżet jest sztywny ze względu na kupującego - nie moje pieniądze będą wydane wiec nie chce wychodzić poza granicę 2.5 tyś. I3 8100 wydaję się, z tego co czytałem naprawdę wart zakupu jednak wtedy dodatkowo droższa płyta główna znacząco przekroczy założenia.

Zmieniłem zestawienie:

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 – 859zł
Procesor Intel Pentium G4560, 3.5GHz, 3MB, BOX – 259 zł
Płyta główna ASRock H110M-HDV R3.0 189 zł
Pamięć Kingston HyperX FURY 8GB (2x4GB) DDR4 2133MHz CL14 – 374 zł
Dysk Toshiba P300 1TB -180 zł
Zasilacz Thermaltake TR2 450W – 160 zł
Obudowa SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black – 139 zł
Napęd Lite-On iHAS122-14 – 46zł
System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM -379 zł

Albo:
Karta graficzna Palit GeForce GTX 1050 Ti STORMX 4GB GDDDR5 –800 zł
Procesor Intel core i3 6100 używany - około 300 zł
Płyta główna MSI H110M PRO-VD DDR4 LGA1151 - 200 zł
Pamięć Kingston HyperX FURY 8GB (2x4GB) DDR4 2133MHz CL14 – 374 zł
Dysk Toshiba P300 1TB -180 zł
Zasilacz Thermaltake TR2 450W – 160 zł
Obudowa SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black – 139 zł
Napęd Lite-On iHAS122-14 – 46zł
System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM -379 zł
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Manekinen pisze:ale oczywiście też nie przesadzał z kupnem najnowszego modelu który zwykle sporo tanieje po pół roku
Niestety przez "kopaczy" większość kart jest aktualnie sporo droższa niż jeszcze rok temu i z dostępnością jest problem.
Manekinen pisze:i potem się okazuje że to procesor jest wąskim gardłem
Zależy jak określić "wąskie gardło", są sceny typowo graficzne/procesorowe i mieszane w każdym wypadku jeżeli bez problemu utrzymuję się standardowe 60fps na najwyższych ustawieniach to takie coś nie będzie zachodzić. Lejek pojawia się dopiero przy rozdzielczościach UHD bo stanowi to już spore wyzwanie by utrzymać stabilny klatkaż.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

legalnego windows 10 pro kupisz za 30 zł. To samo zasilacz-fortron z serii HHN 350W spokojnie pociągnie tą konfigurację.

Za 189 masz SSD intel 540s (jest na m.2 SATA), moim zdaniem warto dołożyć.
lorak
Posty: 195
Rejestracja: piątek 09 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: Nowosielce

Post autor: lorak »

fxxx, jak byś mógł coś podpowiedzieć z tym Windowsem i jego legalnością bo już kiedyś o tym czytałem ale nie mogę znaleźć jakiegoś oficjalnego stanowiska odnośnie odsprzedawanych licencji bo chyba o tym mówisz.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Zobacz sobie na aledrogo, w każdej taniej aukcji jest stosowny zapis-i kody działają. Jak coś to na PW mogę ci podesłać linka gdzie ja ostatnio kupiłem-miałem problem z aktywacją i gość od razu mi pomógł przez maila.

To samo office.

AHA. Nie polecam kupować w sklepach typu morele. Proces reklamacyjny to udręka. Padła mi płyta asrock z170 i się z nimi męczę.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

To są kody z "demobilu" i tak naprawdę nigdy nie wiesz kiedy ci go zablokują, a zablokują prędzej czy później, same klucze są drukowane na zwykłej drukarce. Jak pracowałem w serwisie, to konkurencja takie klucze sprzedawała i jak po roku zaczęły się sypać reklamację to szybko się wycofali i oddawali kasę.
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Te kody za 3 dychy z alle nie są legalne, było również kilka wyprzedaży np na gamesdeal gdzie można było kupić W10 Pro OEM za 18$, co ciekawe kolega zakupił wtedy siódemkę za bodajże 15$, a przy próbie pobrania obrazu z ms dostał komunikat:

"Błąd

Wprowadzony przez Ciebie klucz produktu dotyczy prawdopodobnie oprogramowania preinstalowanego przez producenta urządzenia. Skontaktuj się z producentem urządzenia, aby poznać opcje odzyskiwania oprogramowania"

Takich promocji było już kilka i za każdym razem ktoś się natnie.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

Jeśli mogę doradzić.

Uciekaj od płyty Asrocka, kart graficznych Gigabyte oraz 3 razy sprawdź czy płyta główna obsługuje RAM, który wybierzesz.

To tak z praktyki w składaniu kompów.

Chcesz kompa do gier i tylko do gier ? Kup PlayStation albo Xboxa albo Nintendo.
Chcesz kompa do gier i coś do biura ? Kup to co powyżej i biurkowego boxa Dell.
Chcesz kompa do gier i nie chcesz kupować za rok nowszego sprzętu ? Licz się z kosztami sporo powyżej 3 tyś za samą paczkę. Do takiego kompa system OEM.

B
PS. Wypadłem z obiegu jakieś 4-5 lat temu, ale 2 lata temu syn kupował grafikę do gier- zapłacił tysiaka bez kilku złotych i to nie był wypas...
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

A ja radził bym poczekać aż rynek się uspokoi, to samo poleciłem znajomym którym składam nowe piecyki. Ceny nowych GPU powinny wrócić do normalnego poziomu z związku z tym że BTC ma zapaść oraz poczekał na nowe Ryzen 2 bo wtedy cena starszych spadnie do jeszcze niższego poziomu bo Ryzen 5xxx naprawdę bardzo dobrze sobie radzą w cenie niższej niż Intel.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

Jak sprzedawałem kompy to zawsze było- "dołożysz jeszcze 20 zł i będziesz miał lepsza kartę, potem dołożysz 50 zł i pojemniejszy dysk" I nagle cena rosła o 500 zł :)
Pamiętam też boom na RAM, w przeciągu miesiąca ceny wzrosły o 50-70%. Potem staniały, ale też nie do poziomu sprzed podwyżek.

Na złożonym kompie, szczególnie do gier nie zarobisz. Dlatego nadal proponuję się zastanowić nad jakąś platformą.

B
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Rysiu. pisze: Niestety przez "kopaczy" większość kart jest aktualnie sporo droższa niż jeszcze rok temu i z dostępnością jest problem.
Wszystko co kupisz nowe potanieje zaraz po zakupie, zwłaszcza sprzęt komputerowy, dlatego warto celować w średnią półkę niż w najwyższą, aby ta strata była jak najmniejsza. Co do ceny, tak obecnie poprzez boom na bitcoina ceny kart utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, ale zaraz dojdzie okres komunijny, a potem koniec roku szkolnego, przez co popyt na podzespoły utrzyma podwyższoną cenę.
Rysiu. pisze:Zależy jak określić "wąskie gardło", są sceny typowo graficzne/procesorowe i mieszane w każdym wypadku jeżeli bez problemu utrzymuję się standardowe 60fps na najwyższych ustawieniach to takie coś nie będzie zachodzić. Lejek pojawia się dopiero przy rozdzielczościach UHD bo stanowi to już spore wyzwanie by utrzymać stabilny klatkaż.
Potwierdzam, może nie jestem na bieżąco, gdyż z powodu braku wolnego czasu nie gram niemal wcale, jednak z doświadczenia wiem, że łatwiej producentom zoptymalizować to co ma procesor do obliczenia, niż to co liczy grafika, więc nie dziwią mnie zestawy, gdzie grafika jest z wysokiej półki, zaś procesor z dość niskiej (ale nie najniższej).
Rysiu. pisze:Nie mogę się zgodzić jest wiele gier które wymagają szybkiego CPU zwłaszcza tych nowszych bo to procesor rysuje siatkę, oblicza kolizje itp. Do tego dochodzi coraz słabsza optymalizacja i zaczyna rwać w niektórych sytuacjach.
Wydaję mi się że tu sam sobie zaprzeczasz.
Rysiu. pisze:Z drugą częścią również, kodowanie wideo/grafika znacznie usprawnia ten proces szybka karta graficzna, przykładowo montuje film w 4K z jednoczesnym konwertowaniem do HEVC: na samym CPU ~16h na GPU ~30min ;)
Dlatego trzeba sobie wyraźnie postawić, do czego ma służyć dany komputer, zwłaszcza przy skromnym budżecie i niestety iść na kompromis. Chcieć złożyć komputer do wszystkiego i w najwyższej jakości, to bardzo szybko okaże się, że i 6tyś zł może zabraknąć.

Co do dysku SSD, to muszę zgodzić się że system działa na nim niesamowicie szybko, jednak gry potrzebują dużej pojemności, zaś szybkość wczytywania jest tutaj sprawą drugorzędną, osobiście, jeśli chodzi o komputer do gier, wolałbym dołożyć te kilkaset zł do mocniejszej karty. Zawsze można też dołożyć taki dysk w późniejszym terminie.
ODPOWIEDZ