Laptop Dream Machines vs Lenovo

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Chyba znalazłem to czego szukałem. Wykracza to poza mój budżet, więc może chwilę poczekam z zakupem, ale za 3140zł jest ładniej wyglądający kadłubek i lepsze podzespoły.
https://dreammachines.pl/pl/notebook/G1050-15PL50
Prawdopodobnie wezmę go w konfiguracji 480GB SSD M.2

Pozostaje jeszcze dokupić Windowsa 10. Myślałem, że chodzą po ~ 500zł. A znalazłem po 200. Znaczy po 150, ale chyba wezmę z usb od razu za 200zł. Tak chodzą Windowsy normalnie po 150zł?

EDIT: Wezmę go w konfiguracji 512GB M.2 PCI bo tylko 30 zł drożej, a Windowsa wezmę za 150 z tej stronki o ile nie powiecie, że to jakiś lewy Windows
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Ja kilka dni temu kupiłem poleasingowego HP EliteBook 840 G2. Wygląda praktycznie jak nowy, parametry przyzwoite (8 GB, 512 GB SSD, procesor I5 5300) za 1100 zł. Nawet bateria OK, Przy "nic nierobieniu" Windows twierdzi, że na 7 godzin starczy. No i Windows 10 z licencją jest od razu.

W pracy też używam HP EliteBook 850 (te same bebechy, tylko ekran większy) i naprawdę to jest porządny sprzet.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Za 150 zł jak masz kupować Windows, to równie dobrze możesz pobrać pirata, ta sama legalność.
I tutaj wchodzimy na grząski grunt z kluczami. Na bank te tanie to sobie można wsadzić w nos, bo są z odzysków OEM, MSDN, generatorów itp.
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/zb ... wy-koniec/
Chodzą plotki że jak na FV masz podany klucz, to jest legalny ale i tak w to do końca nie wierzę. Nie widziałem w sieci aby jakaś kancelaria prawna się pod tym podpisała, a na blogach to można pisać co się chce. Najlepsze że i tak przechodzą one próbę weryfikacji telefonicznej co teoretycznie oznacza że są legalne, jednak nie z prawa licencji MS https://www.microsoft.com/en-us/Useterm ... Polish.htm
Zakończona powodzeniem aktywacja nie stanowi potwierdzenia, że oprogramowanie jest oryginalne lub objęte właściwą licencją.
To jest jeden wielki pewnie przekręt i klucze są tyle warte co nic. Prawnikiem nie jestem, ale ja omijam te bajery z daleka.

Dla przykładu cenniki w oficjalnych znanych sklepach https://www.komputronik.pl/category/156 ... ws-10.html
https://www.x-kom.pl/g-9/c/371-systemy- ... =price_asc
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Też nie wierzę w tak tanie Windowsy... T540p kupowałem u sprzedającego uczestniczącego w programie "Microsoft Refurbrisher" czy jakoś tak. Laptop miał fabrycznie Windows 8 PRO, za 150zł dokupiłem upgrade do Windows 10 PRO i wygląda to tak, że naklejka OEM z W8 została zerwana (widzę ślad "void" na obudowie) i została naklejona nowa dla W10 z dopiskiem "Refurbrished". Nie było możliwości dostać naklejki do ręki - pytałem, żeby sobie gdzieś schować. Jedynie udało się wyprosić, żeby przykleić ją w gnieździe baterii, żeby się nie zużywała mechanicznie.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

No tak, te za 15 zł to nie, ale za 150... O co w tym chodzi? Czy jak pobiorę oryginalnego Windowsa, to nie będzie klucz działać? Nie będzie aktualizacji, lub po jakimś czasie wyskoczy mi, że Windows jest piracki?
Też nie wierzę w tak tanie Windowsy... T540p kupowałem u sprzedającego uczestniczącego w programie "Microsoft Refurbrisher" czy jakoś tak. Laptop miał fabrycznie Windows 8 PRO, za 150zł dokupiłem upgrade do Windows 10 PRO i wygląda to tak, że naklejka OEM z W8 została zerwana (widzę ślad "void" na obudowie) i została naklejona nowa dla W10 z dopiskiem "Refurbrished". Nie było możliwości dostać naklejki do ręki - pytałem, żeby sobie gdzieś schować. Jedynie udało się wyprosić, żeby przykleić ją w gnieździe baterii, żeby się nie zużywała mechanicznie.
Miałeś jakieś problemy z tym Win10?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Najszybciej dostaniesz info o pirackim systemie. W skrajnym przypadku wezwanie na komisariat jak to nieraz miało ponoć miejsce gdy złapali gościa co handlował kluczami. Ale to tylko z wyczytania wiem, praktycznie nie miałem styczności.
15 czy 150, bez znaczenia. Zobacz ile kosztuje w sklepie, a ile na allegro czy gdzieś tam je widział. Narzut komputronik robi, ok, ale 350% ? Nie wierzę.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Chodzi w zasadzie o to, że nie wiadomo jak to będzie, gdyby przyszło komuś do sprawdzenia, czy Windows, którego masz jest na pewno legalny... Licencjonowanie Microsoftu jest tak zagmatwane, że istnieją firmy specjalizujące się w ogarnięciu licencji posiadanych przez inne firmy :P
Działać wszystko powinno, najwyżej kiedyś Windows się nie zaktualizuje, bo stwierdzi że jednak nie jest legalny. Wtedy być może Wystarczy nowy klucz i jedziesz dalej...
Mocarny pisze:Miałeś jakieś problemy z tym Win10?
Poza tym, że na wcześniej zainstalowanym W8 zrobili upgrade na W10, to nie. Pierwsze co to sformatowałem dysk i wgrałem czystego W10. Klucz sam się w systemie odnalazł i aktywował. Raz kiedyś na innym komputerze musiałem wrócić do W7... i szybko zaczęło mi brakować W10 :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Widzę że kolega lubi patrzeć na ekran instalowania kolejnych update-ów :D
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Plan jest taki, żeby zainstalować Windowsa, raz go zaktualizować, wyłączyć aktualizację i może potem znów za rok lub dłużej. Tak to mam zawsze wyłączoną.

Zależy mi na posiadaniu oryginalnej wersji i nawet jeśli wszystko będzie działać, rozwiązanie na lewo nie wchodzi w grę.

Ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z tym? Na dole strony z tym kluczem jest tak napisane:

Uwaga: „Kupujesz klucz produktu dla produktu Microsoft Windows 10 Home.
Windows 10 Home jest znakiem towarowym Microsoft Corporation. Pamiętaj, że kupujesz tylko klucz produktu, a nie licencję. Właściwe użycie klucza produktu wymaga posiadania ważnej licencji Microsoft na produkt Windows 10 Home. W takim przypadku można odblokować system Windows za pomocą klucza produktu. Nasze klucze produktów pochodzą od firmy Microsoft. Nie są to nieoryginalne podróbki. Klucze produktów zostały przez nas sprawdzone. Nigdy nie były używane do odblokowania produktu.“

Kupuję klucz a nie licencję? A ta licencja to co mi daje? To działający klucz nie równa się licencji?

Ach trochę offtop się zrobił z tym kluczem, wybaczcie...

EDIT: Gość z innej strony napisał mi, że są to licencje używane, poleasingowe. Poprzedni właściciel używał jej, ale przestał, sprzedał ją i dlatego jest tańsza. Da się tak w ogóle/legalne to?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Klucz to ciąg znaków na naklejce jak było z XP, W7 czy W8, licencja cyfrowa jest już z urządzeniu (tyczy się to W10), i tego się nie kupi.
Co do powyższego, dla mnie to bełkot który chroni, teoretycznie, sprzedającego. Jeżeli dobrze szukałem to Twój sprzedawca ma działalność w Niemczech. Robiąc szybki audyt jego strony :
- BRAK kontaktu telefonicznego, tylko mail
- łamana polszczyzna na stronach
- Językiem umowy jest niemiecki

Dalej nie masz czerwonej lampki w głowie ?
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Mam, dzięki za te info. Z tej strony zrezygnowałem, rzeczywiście kijowa. Ale druga wydaje się legalna:
https://soft360.pl/windows-10/21windows ... qcEALw_wcB#
Mają biuro w Poznaniu, telefon.

Znalazłem coś takiego na stronie Microsoft:
https://answers.microsoft.com/pl-pl/win ... 7f935acbe1

Przemyślę kwestię. Z tej strony z linku powiedzieli mi, że mogę bez problemu zwrócić ten kod jeśli go nie wykorzystam. Więc jeśli się zdecyduję, to kupię ten za 230zł i zadzwonię do Microsoft z pytaniem czy ten klucz jest legalny. Bo chyba jak potwierdzą, to znaczy że wszystko gra, co nie?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Chyba lepiej pierw zadzwonić i zapytać niż kupić i się ewentualnie bawić w kotka i myszkę.
Swoją drogą ciekawe że klucz który dostaniesz, i widzisz jego ciąg, możesz oddać. Przecież tak można natrzepać pełno kluczy...
Ja w licencje już nie wnikam, one są tak powalone że głowa mała. Licencjonowanie w MS to mam wrażenie że jest tak zagmatwane, że sam MS nie ogarnia już.
Swoją drogą, podpieranie się sprawą Oracle z dawnych czasów https://soft360.pl/content/9-gwarancja-legalności jest ponoć też częstą praktyką, ale nie mającą do końca prawdy w przypadku różnych licencji.
Dla obejścia tego przepisu w UE, niektóre oprogramowania które używam, to przy "zakupie licencji" mam informację że kupuję jedynie możliwość użytkowania softu czy jakoś tak, a nie licencję na niego (obrona przed odsprzedażą).
Ja dalej podziękuję Państwu, temat licencji jest za duży i ciężki na konkretne debaty. W sieci też zbyt dużo domysłów niż realnych faktów.
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Masz rację, możliwość oddana klucza który widziałem jest głupia. Niby powiedzieli, że "dystrybutor sprawdzi, czy nie był używany", ale przecież co za problem po zwrocie kasy go użyć, po tym jak już sprawdzą czy nie był użyty. Widzę przekręt. Chyba jednak kupię oryginalny, dołożę i będę miał spokój na lata.

A klucz jest przypisywany do danego laptopa po aktywacji? Znaczy załóżmy że kupię oryginalny OEM, aktywuję i po dwóch latach po prostu zmienię lapka. Z tamtego odinstaluję Windowsa. Czy na nowym urządzeniu będę mógł ponownie użyć mojego klucza?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Mocarny pisze:A klucz jest przypisywany do danego laptopa po aktywacji? Znaczy załóżmy że kupię oryginalny OEM, aktywuję i po dwóch latach po prostu zmienię lapka. Z tamtego odinstaluję Windowsa. Czy na nowym urządzeniu będę mógł ponownie użyć mojego klucza?
Z tego co pamiętam, to chyba klucz jest przypisywany do sprzętu, i można trzy razy zmienić płytę główną, ale musi zostać twardy dysk, czy jakoś tak. W każdym razie jest możliwość zmiany sprzętu.

Co do samego lapka, to ja mam trzeci z kolei poleasingowy. Zawsze DELL z linii Lattitude, czyli e65xx. Aktualnie eksploatuję od dwóch lat 6540, tylko dysk (po sklonowaniu) zmieniłam na Cruciala 512GB. System Win z licencją, naklejką itp. Jeśli teraz mi przyjdzie zmienić, to będę spoglądał w stronę Mxxxx, czyli serii stacji roboczych. Sprzęty ponoć nie do zarżnięcia, z tym, że "brzydkie". Tu masz przykład M6800. Co do grafiki, to takie z UHD tez znajdziesz.
Fajną funkcjonalnością zasilaczy jest niebieska dioda świecąca się we wtyczce.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ODPOWIEDZ