Gadki o dyskach

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Zależy do czego chcesz go używać jak archiwizacja to lepiej HDD, jak dużo opcji zapisu/odczytu czyli przykładowo jakieś programy które tego wymagają/swap to na MLC w każdym innym przypadku TLC będzie pasować.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

ptja, od maja 2016 mam Samsung 850 EVO 500GB SATA III MZ-75E500B jako jedyny dysk w laptopie, którego używam w pracowni (kupowałem wtedy za 569zł). Żadnych niespodzianek, działa jak należy - niezawodnie póki co. Teraz widzę, że nowszego EVO 860 1TB można wyrwać za 699PLN (opinie ma raczej bardzo dobre) i pewnie kupiłbym po raz kolejny Samsunga EVO.
Sometimes darkness can show you the light
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Rysiu. pisze:Zależy do czego chcesz go używać /.../
To będzie jedyny dysk w laptopie, zastosowania domowo - biurowe.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

Od wielu lat używam Crucial'i, żaden mnie nie zawiódł, a zaczynałem w czasach, gdy 64GB to był gigant... Wszystkie pracują jako systemowe lub jedyne.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Uprzedzając fakty : czy moglibyście polecić jakiś soft do monitorowania kondycji dysku SSD? Czytałem, że trzeba sprawdzać co jakiś czas prędkość zapisu i odczytu i kontrolować, czy parametry się nie pogarszają bo to jedyny sposób na przewidzenie uszkodzenia, które jak wiemy, za zwyczaj jest permanentne...
Mam SSD samsunga, ściągnąłem program jakiegoś firmowego doktora i mam "SSD not supported...."
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Samsung ma swój autorski program, Samsung Magician. Od wersji 5.x (czyli aktualnej) nie ma kilku opcji, ale jak chcesz tylko "monitor", będzie idealny. Polecam z praktyki oczywiście.
https://www.samsung.com/semiconductor/m ... oad/tools/

Przetestuj sobie RAPID MODE, dobra rzecz ;)
gregorek
Posty: 45
Rejestracja: środa 28 kwie 2010, 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: gregorek »

@Dziubek dobrze mówi, RAPID MODE w przypadku dysków SAMSUNGA = znaczna poprawa wydajności i można to tylko aktywować przy pomocy Samsung Magician,
Co do monitorowania to CrystalDiscInfo - darmowy
i shareware (ja kupiłem) - Hard Disk Sentiel.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Dzięki!
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Dziubek pisze:Samsung Magician
to jest ten soft, który nie supportuje mojego SSD, to samo Rapid mode. Będę testował dalej, dzieki Panowie.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

A jaki masz dysk ? Czyżby NVMe ? Z nim to wiem że są problemy i nie każda płyta główna z nimi współpracuje. Ewentualnie grzebanina w BIOS-ie / UEFI pomaga ponoć. Niestety konkretów nie znam, ale ja może ruszą domyślne ustawienia. Opcjonalnie możesz zapytać https://eu.community.samsung.com/t5/Spr ... p/pl-other
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Samsung MZ7TE256HMHP-000H1
Zaktualizowałem BIOS, ale nic nie dało.
Mam laptopa HP i ten dziadowski Support Assistant skanuje bez przerwy szukając aktualizacji, a nie doszukał się, że jest dostępna aktualizacja BIOSu.
Zainstalowałem HP Drive Guard, ale okazało się, że on sprawdza akcelerometr i wyłącza dysk podczas spadania, więc w wolnej chwili przetestuję inne softy.
tnt_gt
Posty: 576
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 13:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: tnt_gt »

W stacjonarnym używam Toshiba XG3 256MB NVME. Rakieta, ale niestety okupione jest to założeniem radiatora.
Bez radiatora temperatury dochodzą do 80-90C, z radiatorem, takim najtańszym z al.e.ro podczas pracy ok. 52-59C.

System ładuje się w 4-5 sekund.

Jeżeli ktoś nie potrzebuje takich prędkości, to spokojnie wystarczy jakiś SSD na SATA.
W laptopie mam Sandiska X400 i też nieźle sobie radzi, na pewno duuuużo szybciej niż HDD.
No i nie trzeba odprowadzać ciepła, bo się praktycznie nie grzeje.
GT Rulez ale teraz czas na CUBE
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Pyra pisze:Witam

Od wielu lat używam Crucial'i, żaden mnie nie zawiódł, a zaczynałem w czasach, gdy 64GB to był gigant... Wszystkie pracują jako systemowe lub jedyne.

Pozdrawiam
Mam zamiar zakupić SSD i zastanawiam się jaki. Co to za firma ten Crucial?
pozdrav
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Browar pisze:Co to za firma ten Crucial?
Spółka córka firmy Micron.
Ja przymierzam się do zmiany starego SSD na IRDM Gen2 PRO, MLC plus czterordzeniowy ośmiokanałowy kontroler. To jest to od czego też wydajność najbardziej zależy i nie spada przy limicie pojemności jak to mam miejsce w w większość opartej na TLC i badziewnych dwukanałowych kontrolerach.

Rapid mode z Samsunga to ramdysk czyli rezerwuje jakąś tam przestrzeń w pamięci ram na często używane programy. Na pewno jeszcze Plextor ma taką opcję i nie jest to żadna nowość ani super rozwiązanie tym bardziej jak nie mamy dużo wolnego ramu ale przydaje się w specyficznych przypadkach i sam z tego korzystam
Obrazek
ptja pisze:To będzie jedyny dysk w laptopie, zastosowania domowo - biurowe.


1TB SSD w takim razie to przerost formy nad treścią, SSD na system i programy jak najbardziej jest ok ale zamie to 100/150GB max. więc prędzej bym stawiał na dysk ok 250GB ale na lepszych podzespołach.

Co do programów smart to jak wyżej CrystalDiscInfo albo SSD-Z
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

@Browar ja bym celował w Samsunga, nawet 850. Mam dwa w lapie i są naprawdę fajnie. Z tańszych Crucial MX. Patrioty ponoć się dławią po jakimś czasie, ale to tylko z wyczytania wiem. Odradzam z całego serca markę ADATA. Jak żyję nie miałem takiego szrotu, chyba że mam pecha. Ale nie jest to marka słynąca z jakości. Plextor też bez zarzutu od ponad dwóch lat. Jakieś mało znane Chińskie marki bym kompletnie odpuścił, chyba że cena jest tutaj najważniejsza.
Ewentualnie jak coś upatrzysz to napisz. Pomyślimy wspólnie.
ODPOWIEDZ