Oświetlenie Akwarium

co i jak zrobiłem...
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Pyra pisze:Czujnik temperatury już uruchomiony, jutro będę wiercił płytki i składam przetwornice i płytkę procesora, będzie już można próbować oświetlenie :mrgreen:
Ooo, jak ja dawno LM35 nie widziałem, jakie zabytki Kolega wyciąga z szuflady ;)

Trzymam kciuki.

Pozdrawiam
Marcin S.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Marcin S. pisze: Ooo, jak ja dawno LM35 nie widziałem, jakie zabytki Kolega wyciąga z szuflady ;)
Bo to dobry zabytek jest. Cyfrowe czujniki, albo dużo droższe, albo dokładność 0,5°C

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

LM35 też ma dokładność 0,5stC, nie chcę Kolegi martwić... A przetwornik swoje też wniesie.

Pozdrawiam
Marcin S.
Awatar użytkownika
hagrid
Posty: 167
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: hagrid »

może być lepsza, zresztą można przecież pokusić się o kalibrację ;-)
Pyra, ciekawy projekt, obserwuję postępy w pracach od początku
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Marcin S. pisze:LM35 też ma dokładność 0,5stC, nie chcę Kolegi martwić... A przetwornik swoje też wniesie.

Pozdrawiam
Marcin S.
Jak wspomniał hagrid 0,5°C to jest tolerancja wykonania oraz nieliniowość, przy skalibrowaniu wychodzi dużo dokładniej, poza tym, będę wykorzystywał stosunkowo mały wycinek, bo akwaria mają od 20 do 32°C max. Zawężając skalę odczytu do np. 50°C mamy (przynajmniej teoretycznie) dokładność pomiaru na poziomie 0,05°C, czyli zaokrąglając ostatni bit uzyskujemy 0,1°C. stosuję uśrednianie 8 ostatnich pomiarów i mamy stosunkowo dobrą stabilność pomiaru.
Mój aktualny termostat bazuje na tym rozwiązaniu i spisuje się znakomicie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

Płytki z elektroniką prawie gotowe, zostało do kupienia i zamontowania tylko kilka złącz i kondensatory.
Obrazek
i z drugiej strony
Obrazek
Niestety nie obyło się bez kilku mostków :roll:
Teraz pozostało wykonać źródło światła. Postanowiłem umieścić wszystkie diody na płaskowniku aluminiowym przykręcając je śrubkami M3 na pastę termo. Z drugiej strony planuję zamocować małe żeberka, następnie wszystko umieszczę w rurze z plexi średnicy wewnętrznej około 30mm. Rura będzie otwarta z obu stron z tym, że z jednej strony zamontowany będzie wentylator chłodzący. obawiam się tylko, że będzie to powodowało gromadzenie się kurzu na wewnętrznej stronie rury. Innym pomysłem jest przecięcie rzeczonej rury na pół wzdłuż, i zamontowanie jej jako klosza, a z drugiej strony zamontowanie kształtownika kwadratowego z alu, przez który będzie dmuchane powietrze.
Na razie jednak muszę zamontować diody na płaskownik i wykonać próby.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

Przetnij rurę na pół wzdłuż i zrób z niej klosz, a podstawę pod ledy i radiator zrób z radiatora ciętego z metra. Pozbądź się wentylatora o ile to możliwe.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
upek pisze:Przetnij rurę na pół wzdłuż i zrób z niej klosz, a podstawę pod ledy i radiator zrób z radiatora ciętego z metra. Pozbądź się wentylatora o ile to możliwe.
Tylko, że ten radiator do poprawnej pracy musiał by mieć żebra pionowe z boku. Inaczej nie ma większego sensu...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

:?:

Coś o takim przekroju?
[URL=http://]http://allegro.pl/radiator-kl50-1-to220 ... 67012.html[/URL]
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

upek pisze::?:

Coś o takim przekroju?
[URL=http://]http://allegro.pl/radiator-kl50-1-to220 ... 67012.html[/URL]
Niezupełnie.
Najlepszy był by profil aluminiowy, który ma rdzeń po środku i po bokach dwa rzędy pionowych (prostopadle do podłoża) żeber. Niestety na allegro nic podobnego nie znalazłem, poza tym 1m takiego profilu to już by były spore koszty.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
a_rek
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 19:12
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: a_rek »

rura plexi o takim fi to też koszta, tym bardziej że sprzedają ją raczej w całości.
Po płaskowniki można udać się do leroya, praktikera, czasem można kupić w dobrej cenie.
Rozumiem że masz "zabudowana pokrywę"? Wtedy można pokombinować z chłodzeniem wodnym, które dodatkowo ogrzewa wodę w akwarium.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
a_rek pisze:rura plexi o takim fi to też koszta, tym bardziej że sprzedają ją raczej w całości.
Po płaskowniki można udać się do leroya, praktikera, czasem można kupić w dobrej cenie.
Mam w pobliżu firmę, gdzie czasem można pozyskać "odpady" różnych materiałów z plexi, a jeszcze bliżej hurtownię wyrobów aluminiowych. Płaskownik nota bene już mam, gdyż był mi potrzebny materiał do budowy helikoptera (gniazda łożysk).
a_rek pisze:Rozumiem że masz "zabudowana pokrywę"? Wtedy można pokombinować z chłodzeniem wodnym, które dodatkowo ogrzewa wodę w akwarium.
Ale latem to spory problem, ponadto aluminium nie powinno się raczej non stop stykać z wodą w akwarium.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Komarek34
Posty: 456
Rejestracja: czwartek 26 sie 2010, 23:30
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Komarek34 »

Pyra pisze: Ale latem to spory problem, ponadto aluminium nie powinno się raczej non stop stykać z wodą w akwarium.
Niekoniecznie.
Akwarium odkryte jest fajne,tylko mocno paruje i możesz mieć wilgoć w pomieszczeniu.

Wszystkie dobre pokrywy renomowanych firm są z aluminium. Nie maja przecież bezpośredniego styku z woda .
Np.moja pokrywa (diversa) ma aluminiową podstawę. Jest tak zrobiona,że do aqua wchodzi tylko jakieś 2cm od samej góry - znacznie powyżej wzmocnienia w akwarium.
Alu jest"gołe" a nie widzę śladów korozji.Mam Apisto- a to delikatne rybki- i są zdrowe :mrgreen:
Jak chcesz,podeślę Ci fotki na wzór :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Komarek34 pisze:
Pyra pisze: Ale latem to spory problem, ponadto aluminium nie powinno się raczej non stop stykać z wodą w akwarium.
Niekoniecznie.
Akwarium odkryte jest fajne,tylko mocno paruje i możesz mieć wilgoć w pomieszczeniu.
Odniosłem się to do chłodzenia wodą z akwarium. W samej pokrywie nie wiedzę większych zagrożeń, choć nawet płytka anodyzacja była by wskazana.
Komarek34 pisze:Jak chcesz,podeślę Ci fotki na wzór :)
Chętnie :mrgreen:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Komarek34
Posty: 456
Rejestracja: czwartek 26 sie 2010, 23:30
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Komarek34 »

Ok,napisz na PW co potrzebujesz.
Podesłałem Ci linka o jakiej pokrywie mówię :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ