...

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
c++

Post autor: c++ »

DNF pisze:Witam.
A co sadzicie na temat tych diodek: KLIK Wygladaja calkiem przyzwoicie.
Pozdrawiam
DNF

PDF' a mają, jednak ja na allegro żadnych diod (nawet Cree *LEDIKO -wyjątek*) nie kupie...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Wydają się interesujące, ciekawe jak w praktyce :???: Szkoda że nie są już dostępne, zamówiłbym z 10szt. na próbę i opisał jak to świeci.
Sometimes darkness can show you the light
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Pewno znow je wystawi..gdzies za tydzien. Juz jakis czas temu tez byly wystawione te same.
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
lediko
Posty: 31
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 17:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: lediko »

Dioda ma podane parametry przy 75mA. Będzie się przegrzewać przy takim prądzie. Tak na oko to ze 150C na chipie... Konsekwencja - krótki czas życia. Temperatura bieli bardzo, bardzo zimna >10000K, co pozwala na osiągnięcie podanej jasności kosztem jakości światła.

Praktycznie biorąc dowolną diodę , która daje przy 20mA jakieś 20cd powinniśmy uzyskać takie same parametry przy prądzie 75mA lub nawet wyższe. Na oko żadna rewelacja, a raczej "chłyt maketingowy".
XLamp, czy nie XLamp... Oto jest pytanie.
c++

Post autor: c++ »

lediko pisze:Dioda ma podane parametry przy 75mA. Będzie się przegrzewać przy takim prądzie. Tak na oko to ze 150C na chipie... Konsekwencja - krótki czas życia. Temperatura bieli bardzo, bardzo zimna >10000K, co pozwala na osiągnięcie podanej jasności kosztem jakości światła.

Praktycznie biorąc dowolną diodę , która daje przy 20mA jakieś 20cd powinniśmy uzyskać takie same parametry przy prądzie 75mA lub nawet wyższe. Na oko żadna rewelacja, a raczej "chłyt maketingowy".
Dlatego nie kupuje diod 5mm na allegro...

Mój sklep ma sprawdzone diody- jest wyposarzony w luksometr, każdą diode można sprawdzić, ocenić i kupić :)
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Mam jedną taką diodę, o której pisze DNF - kupiłem kiedyś w TME. Postaram się znaleźć jakieś sensowne miejsce (nie ściana ze szczyptą papryki ;-) ) do zrobienia fotki i mogę zamieścić (oczywiście coś do porównania również).

[ Dodano: Nie Sty 06, 2008 1:27 pm ]
Pytanie do Lediko!
Czy te uwagi odnośnie temperatury, etc. przy takim prądzie (75mA) dotyczą również diod zachwalanych, jako 4-ro lub 5-cio czipowe?
Aktualnie w ofercie ModernHome (allegro) można znaleźć diody 10mm o jasności ... 110.000mcd (co prawda nie podają, przy jakim prądzie ;-) )! Czy to w ogóle możliwe?!?
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
lediko
Posty: 31
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 17:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: lediko »

Odnośnie temperatury bieli. Sprawdziłem dane chromatyczne w podanej specyfikacji PDF i były one z zakresu powyżej 10tys.K. Nie jest to reguła dla wszystkich diod o podwyższonym prądzie, ale chodzi o to, że zwiększenie prądu powoduje większą intensywność światła niebieskiego z chipu co prowadzi do "schłodzenia" bieli. Rozwiązaniem jest nakładanie na chip większej ilości luminoforu, ale to kosztuje :)

Kwestia temperatury bieli nie koniecznie musie to dotyczyć diod kilku chipowych. Tam jednak każdy z chipów emituje intensywność składową i jest ona niższa, a więc grubość luminoforu może być mniejsza.

100 000mcd - trzeba by zmierzyć :)
XLamp, czy nie XLamp... Oto jest pytanie.
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Dzięki Lediko!!!
Hehe! Ja prosty chłopak jestem ( ;-) ) i chciałem tylko opinię o ... Celsjuszach w diodach wieloczipowych, a dostałem o temperaturze barwowej :-) Niemniej jednak naprawdę cieszę się, że dostałem trochę teorii (i stałem się mądrzejszy? ;-) )! A gdybyś jeszcze mógł napisać więcej o grzaniu się wnętrza, kiedy nie ma chłodzenia (takiego, jak w diodach mocy) byłbym jeszcze bardziej wdzięczny! :-)
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
lediko
Posty: 31
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 17:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: lediko »

Heh :smile: skrzywienie zawodowe ;)

Takie diody wielo-chipowe to się nieźle w środku grzeją :) Ale jeżeli dałbyś obok siebie diodę z jednym chipem zasilanym na 100mA i drugą diodę z 4 chipami po 25mA, to ta druga powinna mieć nieco niższe temperatury [C]. W przypadku diod o średnicy 10mm rezystancja termiczna pomiędzy chipem, a otoczeniem prawdopodobnie jest korzystniejsza ( z racji wymiarów) niż w przypadku 5mm. Widziałem też wersje diod 10mm, które miały wbudowane pseudo radiatory, które polepszały odprowadzenie ciepła.

Poniżej zamieszczam zdjęcie prawdziwych przewlekanych perełek. Diody te działają standardowo na 80mA. Mają wbudowany duży radiator i POZŁACANE nóżki. Diody te mają zakres temperatur pracy od -60C :!: do +80C. Chip jest pokryty żelem silikonowym tak, jak w diodach mocy. Producent deklaruje dla nich oficjalnie czas życia >50tys. godzin. Niestety nie mogę wam podać producenta... Tajemnica firmowa ;)

TAK WYGLĄDAJĄ PRZEWLEKANE DIODY LED, KTÓRE SĄ W STANIE WYTRZYMAĆ DUŻE PRĄDY

Obrazek
XLamp, czy nie XLamp... Oto jest pytanie.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

A jakieś parametry tych diod? Bo taka informacja że tak wyglądają diody na duże prądy jest mało precyzyjna. Ile światła generują? Czy można je u was kupić? Jaka cena?
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
lediko
Posty: 31
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 17:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: lediko »

Obecnie nie sprzedajemy tych diod. Przedstawiam je jako pomoc dydaktyczną ;) Diody te są przeznaczone do b. wymagających zastosowań militarnych i przemysłowych. Produkowane są/były tylko na konkretne zamówienie.

Diody tego producenta są robione na najlepszych chipach (CREE, NICHIA), więc osiagają takie parametry, jakie pozwalają aktualne osiągnięcia tych producentów przy 20mA x4.Z tego co się orientuję, to na chwile obecną nie można ich kupić na otwartym rynku (sprawdzałem dzisiaj).
XLamp, czy nie XLamp... Oto jest pytanie.
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Zaraz sie okaze, ze Audi stosuje je w swoich swiatlach pozycyjnych :)
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Audi może nie, ale BMW na fünfhundert procent :mrgreen:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Jakby co to, Mariuszowi chodzilo, ze na 500% :D
Audi w atku A6 stosuje diody jaka obramowanie lamp, one chyba sa zamiast postojowek (mijania?).
Slyszalem ploty ze A8 ma miec lampy na LEDach...
Pozdrawiam
DNF
ODPOWIEDZ