[DIY] Ładowarka do li-ion zasilana z USB

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Racja, ale to w wypadku gdy układ ma owy pad termalny.
Obrazek
MAX1811 go nie ma, a przez tworzywo sztuczne zbyt wiele ciepła się nie odbierze.

Z dokumentacji MAX'a :wink:

Ground. Connect pins 3 and 6 to a large copper trace for maximum power dissipation.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Lampek pisze:Tutaj masz pokazane jak wygląda oddawanie temperatury na miedź pcb z układu. W układzie jest pod czipem pad termalny, a nóżki połączone są drucikiem jak włos i mogą odbierać ciepło tylko poprzez tworzywo.
Tyle że tu mijasz się z prawdą, bo to jest zupełnie inny typ obudowy.
Obudowa w zastosowanym rozwiązaniu ba bazę w postaci blaszki na której umieszczony jest chip i której integralną częścią są nóżki masy, które są ewentualnie dodatkowo łączone "elektrycznie". Podobnie zbudowane są rdzenie mosfetów czy stabilizatorów w tych obudowach.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

Pyra pisze:Tyle że tu mijasz się z prawdą, bo to jest zupełnie inny typ obudowy.
Pozdrawiam
Tak masz rację co do obudowy w tym PDFie. Ja sugeruję żeby ten stabilizator położyć jak w tamtym przykładzie. W tym wypadku też na dole ma pad miedzi, tylko z cienką warstwą tworzywa.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Dostałem kilka wiadomości na PW z pytaniem czy nie przewiduję serii takich ładowarek na sprzedaż. Sprawa wygląda tak. Sam MAX1811 jest dość drogi - w TME przy zamówieniu >10szt cena wynosi prawie 21zł, ale reszta potrzebnych części to już groszowe sprawy. Możecie spróbować zdobyć sample od Maxima, ale nie ma żadnej gwarancji że wyślą.
Wszystko zależy od tego czy i ilu znajdzie się chętnych i jaką formę wybieramy:

a) czy robię same płytki
b) płytki+grupowe zakupy części,
c) czy gotowy polutowany produkt - oczywiście bez obudowy.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Nie glupi pomysł z grupowym zamówieniem , tylko pytanie ile osób byłoby chętnych . Można wtedy ponegocjować cenę szt. MAX .
Dobrze wiedzieć że w TME są ,sądziłem że tylko sample.

Jakby co jestem chętny i mogę załatwić płytki .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Płytki zamawiane w zakładzie? Chyba niepotrzebnie podwyższy to cenę. Płytki mogę wykonać sam, (prawie ;) ) po kosztach materiałów.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

megabit ,ja też mogę sam wykonać . Miałem na myśli cynowane chemicznie z soldermaską .

Jak byłoby grupowe zamówienie to można by to zrobić Pro , można zrobić też na pająka ale jak już iść na całość to na całość ;)
elektroda.pl
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Racja, ale myślę że jeśli już faktycznie idziemy na całość to może wybrać MCP73833 (też mam sample) sama kostka zależnie od wersji kosztuje już tylko 3-8zł a możliwości daje duuuużo większe.

Ale. Najpierw muszą być chętni.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Forumowa ładowareczka ,jest/był forumowy driver to czemu by nie zrobić ładowarki :)

MCP ma równie prostą aplikację .

Obrazek
elektroda.pl
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Forumowa ładowarka, podoba mi się ten pomysł, tym bardziej że w cenie wyrobu "małych chińskich rączek" możemy dostać naprawdę porządną ładowarkę zrobioną samodzielnie.

MCP73831 fajny, ale 500mA to trochę mało przy ładowaniu 18650. 1A był by w sam raz ;) Niestety MCP73833 ma malutką obudowę i zarówno zrobienie płytki w warunkach domowych jak i wlutowanie zwykłą kolbą będzie dość trudne. Ale daje możliwość pełnej regulacji (czy to przełącznikiem czy zworką) prądu do 1A.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

megabit , jak dasz radę to może zaprojektuj do tego PCB - żeby miało zabezpieczenie portu przed uszkodzeniem , diode sygnalizującą łądowanie a jako przełącznik może być dipswitch SMD .

Bym się zabrał ale widzę że masz już doświadczenie w takich ładowareczkach :)

Jestem chętny na przetestowanie takiej ładowarki , scalak sie wlutuje powietrzem -żaden problem .

Koncepcja jest :

Obrazek
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

..zacieram rączki, podoba mi się. Jak by co hot-aira mam....
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

krzycho123 pisze:megabit , jak dasz radę to może zaprojektuj do tego PCB - żeby miało zabezpieczenie portu przed uszkodzeniem , diode sygnalizującą łądowanie a jako przełącznik może być dipswitch SMD .

Bym się zabrał ale widzę że masz już doświadczenie w takich ładowareczkach :)

Jestem chętny na przetestowanie takiej ładowarki , scalak sie wlutuje powietrzem -żaden problem .
Doświadczenie, haha :mrgreen: to pierwsza ładowarka jaką wykonałem więc o doświadczeniu nie ma mowy. Nie wiem czy mówimy o MAX'ie czy MCP. Jeśli w grę wchodzi MCP to zasilanie z USB odpada z powodu zbyt małej wydajności prądowej, ale wystarczy dowolny zasilacz 5V/>1A.

Widzę, że jesteś z Poznania, więc możemy połączyć siły i zrobić coś dobrego. Mam pewne ambitne plany odnośnie ładowarki z wyświetlaczem LCD 2x8 (z monitorowaniem napięcia i prądu) ale zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

megabit :) nie głupie , masz rację . Zapomniałem o wydajności prądowej portu ,chociaż można by brać zasilanie z dwóch portów ale to będzie nie zbyt eleganckie rozwiązanie .

Można by wykorzystać jakiś typowo łatwo dostępny zasilacz , mówimy o MCP tym 1A bo jest tani i dostępny .
Wyświetlacz ,fajna sprawa ale już dalej nie komplikujmy tego . Wiadomo można by zrobić przełączanie prądu programowo itd ale proponuje jednak zostawić jakieś zworki lub dipswitch . Woltomierz i amperomierz można by zrobić na jakimś Attiny .

Chociaż nie wiem czy wystarczy peryferiów do obsługi lcd hd44780

Możemy razem podziałać ,może jeszcze ktoś dołączy do nas...
elektroda.pl
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

również jestem zainteresowany ładowarką, a nie wiem czy nawet nie dwoma ;)

a co z ładowarkami USB dającymi 2A? ciekawe tylko jak z ich rzeczywistą wydajnością prądową...
ODPOWIEDZ